Банк-молия тизимини такомиллаштиришдаги устувор вазифалар муҳокама қилинди
Ўзбекистон Республикаси Банк-молия академиясида 24 ноябрь куни “Ўзбекистон иқтисодиёти рақобатбардошлигини оширишда банк-молия тизимининг самарали таъсирини кучайтириш” мавзуида халқаро илмий-амалий конференция бўлиб ўтди.
Тадбир Банк-молия академияси, ЎзЛиДеП сиёсий кенгаши ижроия қўмитаси ва Тошкент молия институти ҳамкорлигида ташкил этилди.
Мамлакатимизда иқтисодий барқарорликни таъминлаш ва унинг самарадорлигини оширишга қаратилган изчил ишлар амалга оширилаётир. Хусусан, валюта сиёсатини эркинлаштириш борасида кўрилаётган чора-тадбирлар иқтисодиёт тармоқлари рақобатбардошлигини мустаҳкамлаш, экспорт қилувчи корхоналар фаолиятини қўллаб-қувватлаш, инвесторлар учун қулай бизнес муҳитини яратишда муҳим омил бўлмоқда.
Банк-молия академияси ректори вазифасини бажарувчи А.Бекмуродов ва бошқалар валюта бозорини халқаро талаблар даражасида ислоҳ этиш, валюта барқарорлигини мустаҳкамлашда монетар сиёсат воситаларининг аҳамиятини ошириш бўйича олиб борилаётган ишлар ўз самараларини бераётганини таъкидлади. Президентимиз ташаббуси билан ишлаб чиқилган Ҳаракатлар стратегиясида белгиланган вазифалар ижроси доирасида банк тизимини янада такомиллаштириш, кўрсатилаётган хизматлар турларини жорий этиш тамойиллари муваффақиятли амалга оширилаётгани қайд этилди.
Илмий маъруза ва амалий машғулотлар тарзида ўтган тадбирда валюта сиёсатини эркинлаштиришнинг миллий иқтисодиётдаги ўрни, давлат молия тизимини такомиллаштиришнинг устувор масалалари, иқтисодий ўсишни солиқлар орқали рағбатлантиришнинг замонавий тенденциялари, инвестициявий муҳит жозибадорлигини таъминлаш омиллари, молия тизимини модернизация қилиш ҳамда халқаро ташкилотлар билан ҳамкорлик масалалари муҳокама қилинди.
– Банкларнинг инвестиция лойиҳаларига сармоя киритишининг таъсирчан усулларини амалиётга жорий этиш партиямиз дастурида қайд этилган, – дейди ЎзЛиДеП сиёсий кенгаши ижроия қўмитаси раиси вазифасини бажарувчи Б.Ёқубов. – Бундай тадбирлар соҳадаги долзарб масалалар юзасидан асосланган таклифлар ишлаб чиқишда мамлакатимиздаги етакчи илмий-таҳлил марказлари ва хорижлик мутахассислар ҳамкорлигини йўлга қўйишда муҳим аҳамиятга эга.
Конференцияда таъкидланганидек, мамлакатимиз банк-молия соҳасида амалга оширилаётган ислоҳотлар ҳамда яратилаётган қулай ишбилармонлик муҳити макроиқтисодий барқарорликка эришиш учун қулай шароит яратмоқда.
Ташқи савдо фаолияти босқичма-босқич эркинлаштирилиши ва миллий валюта алмашинув курсининг рағбатлантирувчи динамикага эга бўлиши натижасида 2017 йилнинг ўн ойи давомида экспорт орқали кириб келаётган валюта тушумлари ҳажми ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 20 фоиздан зиёдга ўсди.
– Ўзбекистонда иқтисодиётни ислоҳ қилиш, банк тизимини эркинлаштириш ва барқарорлигини ошириш жараёни бозор механизмларини инобатга олган ҳолда амалга оширилмоқда, – дейди Япония Молия вазирлиги қошидаги Сиёсий тадқиқотлар институти президенти Тошинори Дои. – Яратилган ҳуқуқий асос ва сиёсий ирода бозор иқтисодиёти шароитида ислоҳотлар ижобий натижалар беришини таъминламоқда. Ҳамкорлигимиз доирасида иқтисодиётга халқаро стандартларни жорий қилиш борасидаги дастурларда иштирок этишга тайёрмиз.
Тадбир доирасида халқаро ва маҳаллий экспертлар томонидан банк-молия тизимида янги хизмат ва имтиёзларни жорий этишга қаратилган маърузалар тингланди, билдирилган фикр-мулоҳазалар юзасидан таклиф ва тавсиялар ишлаб чиқилди.

Обсуждены приоритетные задачи совершенствования банковско-финансовой системы
В Банковско-финансовой академии Республики Узбекистан 24 ноября прошла научно-практическая конференция "Усиление эффективного воздействия реформирования банковско-финансовой системы на повышение конкурентоспособности экономики Узбекистана".
Мероприятие было организовано при сотрудничестве Банковско-финансовой академии, исполнительного комитета политического совета УзЛиДеП и Ташкентского финансового института.
В нашей стране осуществляется последовательная работа по обеспечению стабильности и повышению эффективности экономики. В частности, меры, предпринимаемые по либерализации валютной политики, служат важным фактором укрепления конкурентоспособности отраслей экономики, поддержки деятельности предприятий-экспортеров, создания благоприятной бизнес-среды для инвесторов.
Исполняющий обязанности ректора Банковско-финансовой академии А. Бекмурадов и другие отметили, что широкомасштабная работа, осуществляемая в нашей стране по реформированию валютного рынка на уровне международных требований, повышению роли инструментов монетарной политики в достижении его стабильности дают свои высокие результаты. Подчеркивалось, что в рамках исполнения задач, намеченных в разработанной Президентом нашей страны Стратегии действий, успешно реализуются меры по дальнейшему совершенствованию банковской системы, внедрению новых видов услуг.
На мероприятии, прошедшем в форме практических занятий, были обсуждены роль либерализации валютной политики в национальной экономике, приоритетные вопросы совершенствования государственной финансовой системы, современные тенденции стимулирования экономического роста через налоги, факторы обеспечения привлекательности инвестиционного климата, вопросы модернизации финансовой системы и сотрудничества с зарубежными организациями. - В программе нашей партии определено внедрение в практику действенных методов вложения капитала в инвестиционные проекты, - сказал исполняющий обязанности председателя исполнительного комитета политического совета УзЛиДеП Б. Якубов. - Такие мероприятия имеют важное значение в налаживании сотрудничества между ведущими научно-аналитическими центрами и зарубежными специалистами для разработки обоснованных предложений по актуальным вопросам сферы.
Как отмечалось на конференции, осуществляемые в банковско-финансовой сфере нашей страны реформы и благоприятный деловой климат создают широкие условия для достижения макроэкономической стабильности.
В результате поэтапной либерализации внешнеторговой деятельности и положительной динамики реального обменного курса национальной валюты за 10 месяцев 2017 года объем валютных поступлений в страну за счет экспорта по сравнению с этим же периодом прошлого года вырос более чем на 20 процентов.
- В Узбекистане процесс реформирования экономики, либерализации банковской системы и повышения ее стабильности осуществляется с учетом рыночных механизмов, - сказал президент Института политических исследований при Министерстве финансов Японии Тошинори Дои. - Созданная правовая основа и политическая воля обеспечивают положительные результаты реформ в условиях рыночной экономики. В рамках нашего сотрудничества мы готовы участвовать в программах по внедрению международных стандартов в экономику Узбекистана.
В рамках мероприятия были заслушаны научные доклады отечественных и зарубежных экспертов о внедрении новых услуг и льгот в банковско-финансовой системе, с учетом высказанных мнений разработаны предложения и рекомендации.