АКТ делегацияси Корея Республикаси олий таълим муассасалари билан музокаралар ўтказди
Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги, Олий ва ўрта-махсус таълим вазирлиги ҳамда Тошкент шаҳридаги Инха Университети раҳбариятидан иборат Ўзбекистон делегацияси Корея Республикаси етакчи олийгоҳлари-Сеул миллий университети (Seoul National University​), Корё университети (Koreya University​) ва Ёнсей университети (Yonsei University​) раҳбарлари билан музокаралар ўтказди.
Учрашувлар Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг 22-25 ноябрь кунлари Корея Республикасига амалга оширадиган давлат ташрифи арафасида бўлиб ўтди.
Ўзбекистон томони корейс олий таълим муассасаларига Ўзбекистонда архитектура, шаҳарсозлик ва фуқаролик муҳандислиги йўналишларида филиаллар очиш имкониятларини кўриб чиқишни таклиф қилди. Музокаралар якунига кўра, мазкур масалани ўрганиш учун ишчи гуруҳлар ташкил этиш режалаштирилмоқда.
Бундан ташқари, Ханянг технология университети (Hanyang University) билан ҳам учрашув режалаштирилган.
Ўзбекистон делегацияси Корея Республикасидаги Инҳа университети президенти Суня Чой хоним билан ҳам музокаралар ўтказди. Унда Тошкент шаҳридаги Инҳа университети таълим дастурларини кенгайтириш масаласи кўриб чиқилди.
Хусусан, электрон бизнес билан боғлиқ бакалавриат таълим йўналишини очиш зарурати қайд этилди.
Учрашув якунларига кўра, икки университет вакиллари Тошкент шаҳридаги Инҳа университетида магистратура дастурини очиш ҳамда университетнинг уч нафар талабасига Жанубий Кореяда магистратурада таълим олиш учун грант тақдим этиш юзасидан баённома имзолашди.

Делегация Мининфоком провела переговоры с вузами Республики Корея
Делегация Узбекистана в составе руководителей Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций, Министерства высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан, Университета Инха в Ташкенте провела переговоры с руководителями ведущих университетов Республики Корея - Сеульского национального университета (Seoul National University), Университета Корё (Korea University) и Университета Ёнсей (Yonsei University).
Встречи состоялись в преддверие государственного визита Президента Узбекистана в Республику Корея, запланированного на 22−25 ноября.
Узбекская сторона пригласила корейские вузы рассмотреть возможность открытия филиалов в Узбекистане. В частности, по направлениям: архитектуры, градостроительства и гражданской инженерии. По итогам переговоров планируется образовать рабочие группы для изучения этого вопроса.
Кроме того, запланирована встреча в технологическом Университете Ханянг (Hanyang University).
Руководители Мининфоком и Университета Инха в Ташкенте также провели переговоры с президентом Университета Инха в Республике Корея Сунья Чой. На них рассмотрено расширение образовательных программ в Университете Инха в Ташкенте.
Отмечена необходимость открытия направлений бакалавриата, связанных с электронным бизнесом. Представители университетов также подписали протокол о намерениях по открытию программы магистратуры в Университете Инха в Ташкенте.
По итогам встречи представители двух университетов подписали протокол о намерениях по открытию программы магистратуры в Университете Инха в г. Ташкенте и предоставления трех грантов студентам Университета Инха в г. Ташкенте для обучения в магистратуре Университета Инха в Южной Корее.