Халқаро семинар ҳақида
Бош прокуратуранинг Олий ўқув курсларида Нагоя университетининг (Япония) Тошкентдаги ваколатхонаси билан ҳамкорликда «Маъмурий ва жиноят процесси: Япония тажрибаси» мавзусида халқаро семинар ўтказилди.
Семинар давомида хорижий экспертлар, шу жумладан Нагоя университети профессори Ичихаши Кацуя, Рюкоку Университети (Япония) профессори Хонда Такио, Тайван миллий университети (Хитой) профессори Шин Мин Чен, Япония Адлия вазирлиги тадқиқотчилари Масахико Кимура ва Иваи Томоюкилар томонидан тақдимотлар ўтказилди.
Шу билан бирга, Японияда маъмурий судлов амалиёти, прокуратура органлари тизими ва дастлабки терговнинг айрим хусусиятлари муҳокама этилди.
Хорижий экспертлар томонидан Ўзбекистон Республикаси Президентининг ташаббуси билан мамлакатда амалга оширилаётган суд-ҳуқуқ ислоҳотлари юқори баҳоланди.
Семинар иштирокчилари ўз фикрлари ва таклифларини билдириб, ўзларини қизиқтирган саволларга жавоб олдилар.

О международном семинаре
В Высших учебных курсах Генеральной прокуратуры совместно с Представительством Нагойского университета (Япония) в Ташкенте проведен международный семинар на тему «Административный и уголовный процесс: опыт Японии».
В ходе семинара представлены презентации зарубежных экспертов, в том числе профессоров Нагойского университета Ичихаши Кацуя, Университета Рюкоку (Япония) Хонда Такио, Тайваньского национального университета (Китай) Шин Мин Чен, исследователей Министерства юстиции Японии Масахико Кимура и Иваи Томоюки.
Также обсуждены некоторые особенности практики административного судопроизводства, системы органов прокуратуры и предварительного следствия Японии.
Зарубежные эксперты высоко оценили проводимые по инициативе Президента Республики Узбекистан судебно-правовые реформы в стране.
Участники семинара высказали свои мнения и предложения, а также получили ответы на интересующие их вопросы.