Депутатликка номзодлар кўрсатилди
Миллий матбуот марказида бўлиб ўтган брифингда ана шулар ҳақида маълумот берилди. Брифинг Тошкент шаҳар халқ депутатлари туман Кенгашларига сайлов жарёни тўғрисида сайловчиларни хабардор этиш мақсадида ташкил этилди.
Жорий йил 24 декабрь куни Тошкент шаҳар халқ депутатлари туман Кенгашларига сайлов бўлиб ўтади. Мазкур сайлов кампанияси Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссиясининг 2017 йил 15 сентябрдаги қарори билан 23 сентябрдан бошланди. Ушбу сиёсий жараён Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссиясининг “Тошкент шаҳрида халқ депутатлари туман Кенгашларига сайлов ўтказиш бўйича ташкилий чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарори билан тасдиқланган “Тошкент шаҳрида халқ депутатлари туман Кенгашларига сайлов ўтказиш бўйича тадбирлар дастури” асосида босқичма-босқич амалга оширилмоқда.
Халқ депутатлари Тошкент шаҳар Кенгашига сайлов ўтказувчи шаҳар сайлов комиссияси раиси Ҳамид Каримовнинг сўзларига кўра, ҳозир сайлов кампанияси қизғин паллага кирган. Дастурга мувофиқ, Тошкент шаҳрида ташкил этилган тегишли туман сайлов комиссиялари 19 ноябрга қадар депутатликка номзодларни рўйхатга олиш бўйича ўз йиғилишларини ўтказди. Рўйхатга олинганлик тўғрисидаги хабар яқин кунларда маҳаллий матбуотда эълон қилинади.
Депутатликка номзодларнинг сайловолди ташвиқоти улар рўйхатга олинган кундан эътиборан бошланади. Марказий сайлов комиссиясининг 2017 йил 16 ноябрдаги “Тошкент шаҳар халқ депутатлари туман Кенгашлари депутатлигига номзодларнинг сайловолди ташвиқоти тўғрисида”ги қарорига асосан Тошкент шаҳар халқ депутатлари туман Кенгашларига сайлов кампанияси даврида Ўзбекистон Миллий телерадиокомпаниясининг “Toshkent” телеканали орқали сайловолди ташвиқотини олиб боришда номзодларнинг бепул эфирга чиқишига оид ҳафталик жадвал, “Тошкент оқшоми” – “Вечерний Ташкент” газеталарида сиёсий партиялар ва фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари вакиллари учун бепул босма майдон ажратиш, чиқишларини чоп этиш жадвали тасдиқланди.
Сайловда қатнашаётган барча сиёсий партиялар ва ўзини ўзи бошқариш органлари Тошкент шаҳрининг 11 туманида ташкил этилган жами 330 та сайлов округига биттадан номзод кўрсатди.
Сайлов қонунчилиги талабларидан келиб чиқиб, сиёсий партиялардан кўрсатилган депутатликка номзодлар умумий сонининг 30 фоизидан ортиғини хотин-қизлар ташкил этди.

Выдвинуты кандидаты в депутаты
24 декабря нынешнего года состоятся выборы в районные Кенгаши народных депутатов города Ташкента. Эта избирательная кампания началась с 23 сентября согласно постановлению Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан от 15 сентября 2017 года. Данный политический процесс поэтапно реализуется на основе Программы мероприятий по проведению выборов в районные Кенгаши народных депутатов города Ташкента, утвержденной постановлением Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан “Об организационных мерах по проведению выборов в районные Кенгаши народных депутатов города Ташкента”.
Об этом говорилось на брифинге в Национальном пресс-центре, организованном в целях информирования избирателей о процессе выборов в районные Кенгаши народных депутатов города Ташкента.
По словам председателя городской избирательной комиссии по проведению выборов в районные Кенгаши народных депутатов города Ташкента Хамида Каримова, избирательная кампания находится в самом разгаре. Согласно программе соответствующие районные избирательные комиссии, созданные в Ташкенте, до 19 ноября провели свои собрания по регистрации кандидатов в депутаты. Сообщение о регистрации в ближайшие дни будет объявлено в местной печати.
Предвыборная агитация кандидатов в депутаты начинается со дня их регистрации. Согласно постановлению Центральной избирательной комиссии “О предвыборной агитации кандидатов в депутаты в районные Кенгаши народных депутатов города Ташкента” от 16 ноября 2017 года утвержден график предоставления во время избирательной кампании в районные Кенгаши народных депутатов города Ташкента бесплатного эфира для проведения кандидатами предвыборной агитации на телеканале “Toshkent” Национальной телерадиокомпании Узбекистана, бесплатной печатной площади для представителей политических партий и органов самоуправления граждан в газетах “Тошкент окшоми” - Вечерний Ташкент”.
Все принимающие участие в выборах политические партии и органы самоуправления граждан выдвинули по одному кандидату в 330 избирательных округах, организованных в 11 районах Ташкента.
Исходя из требований избирательного законодательства женщины составляют более 30 процентов из общего числа выдвинутых кандидатов в депутаты от политических партий.