Баённома кучга кирди
2017 йилнинг 17 ноябрь куни Ўзбекистон Республикаси Ҳукумати билан Қозоғистон Республикаси Ҳукумати ўртасида 2006 йил 20 мартда имзоланган Автомобиль қатновлари тўғрисидаги битимга ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш тўғрисидаги Баённома (2017 йил 23 март куни Остона шаҳрида имзоланган) кучга кирди.
Баённома билан мунтазам/номунтазам халқаро автомобиль йўловчиларини ташишни ташкил этиш тўғрисидаги меъёрларни қўшиш орқали Ҳукуматлараро битимнинг қўллаш йўналишлари кенгайтирилади.
Мазкур ҳужжат икки давлат ўртасида транспорт коммуникациялари йўналишида ўзаро манфаатли ҳамкорликни чуқурлаштириш ва автомобиль ташувларини амалга оширишда ўзаро мақбул ҳуқуқий шароит яратиш мақсадида қабул қилинди.

Протокол вступил в силу
17 ноября 2017 года вступил в силу Протокол о внесении изменений и дополнений в Соглашение между Правительством Республики Узбекистан и Правительством Республики Казахстан о международном автомобильном сообщении от 20 марта 2006 года, подписанный в г.Астане 23 марта 2017 года.
Протоколом расширяется сфера применения межправительственного Соглашения путем включения норм об организации регулярных/нерегулярных международных автомобильных пассажирских перевозок.
Документ принят с целью углубления взаимовыгодного сотрудничества в области транспортных коммуникаций и для создания взаимоприемлемых правовых условий по осуществлению международных автомобильных перевозок пассажиров между двумя странами.