Ўзбекистон Республикаси адлия вазири Р. Давлетовнинг Исроил давлати элчиси Эдуард Шапира билан учрашуви
2017-11-20 | Сиёсат
2017 йил 16 ноябрда Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлигида  Ўзбекистон Республикаси адлия вазири Русланбек Давлетовнинг мамлакатимиздаги Исроил Давлати элчиси Эдуард Шапира билан учрашуви бўлиб ўтди.
Адлия вазири Эдуард Шапирани элчи лавозимига тайинлангани билан қутлаб, Ўзбекистон Исроил Давлати билан ҳар томонлама ва узоқ муддатли ҳамкорлик алоқаларини кенгайтиришга алоҳида эътибор қаратилаётганлигини таъкидлади.
Ўзбекистон томони қайд этганидек, Адлия вазирлиги Исроил билан туризмни ривожлантириш, унинг ҳудудида Ўзбекистон туристик маҳсулотини илгари суриш, Исроилдан сайёҳлар оқимини жалб қилиш масалаларида ўзаро ҳамкорликни фаоллаштиришни таъминлаш борасида масъул ҳисобланади.
Шу боис, Р. Давлетов меҳмонга Ўзбекистон Республикасининг туризм соҳасини ривожлантириш, мамлакатимиз обрў-эътиборини халқаро майдонда мустаҳкамлаш борасидаги сиёсати, халқимизнинг маънавий-маданий мероси ва туристик-рекреацион салоҳияти ҳақида қисқача маълумот берди.
Ўз навбатида, элчи Эдуард Шапира Р.Давлетовга ушбу учрашувни ташкил этгани учун миннатдорчилик изҳор этди ва мамлакатларимиз ўртасида икки томонлама муносабатлар янада ривожланишига умид билдирди.
Учрашув давомида томонлар туризм соҳасидаги икки томонлама ҳамкорликнинг қуйидаги жиҳатларини муҳокама этдилар:
- республика туристик тармоғини такомиллаштириш мақсадида Исроилдан экспертларни жалб қилиш;
- исроиллик сайёҳлар учун виза тартибини енгиллаштириш ва транзит турларни ташкил этиш;
- Исроил ОАВда Ўзбекистон туристик салоҳиятини кенг тарғиб этиш ва реклама қилиш;
- “Ипак йўли” ҳудудий турларни ташкил этиш;
- сайёҳларга Ўзбекистон Республикаси ҳудудида бўлган вақтида қулай шароитлар яратиш;
- Самарқанд ва Бухоро шаҳарларида жойлашган тарихий яҳудий синагогалар бўйлаб турлар ташкил этиш.
Вазир таъкидлаганидек, Ўзбекистон томони идора ваколатига кирувчи барча соҳаларда мулоқот ва ҳамкорлик учун очиқдир.

Встреча министра юстиции Республики Узбекистан Р. Давлетова с послом Государства Израиль в Узбекистане Эдуардом Шапира
2017-11-20 | Политика
16 ноября 2017 года в Министерстве юстиции Республики Узбекистан состоялась встреча министра юстиции Республики Узбекистан Русланбека Давлетова с послом Государства Израиль в Узбекистане господином Эдуардом Шапира.
Министр юстиции, поздравив Эдуарда Шапира с назначением на должность посла, подчеркнул, что в Узбекистане с огромным вниманием относятся к расширению всестороннего и долгосрочного сотрудничества с Государством Израиль.
Узбекской стороной отмечено, что Министерство юстиции является ответственным за обеспечение активизации взаимодействия с Израилем в вопросах развития туризма, продвижение на его территории туристического продукта Узбекистана, привлечение туристических потоков из Израиля.
В этой связи, Р. Давлетов вкратце проинформировал гостя о нынешней политике Республики Узбекистан по развитию туристической отрасли и укреплению имиджа страны на международной арене, духовно-культурном наследии и туристическо-рекреационном потенциале страны.
В свою очередь, посол Эдуард Шапира поблагодарил Р.Давлетова за организацию данной встречи и выразил надежду на дальнейшее развитие двусторонних отношений между странами.
В ходе встречи сторонами были обсуждены следующие аспекты двустороннего сотрудничества в сфере туризма:
- привлечение экспертов из Израиля в целях совершенствования туристской отрасли республики;
- облегчение процедуры визовой поддержки и организации транзитных туров для израильских туристов;
- широкая пропаганда и рекламирование туристического потенциала Узбекистана в израильских СМИ;
- организация региональных туров «Шелковый путь»;
- создание благоприятных условий для туристов при пребывании на территории Республики Узбекистан;
- организация туров по историческим еврейским синагогам, расположенных в гг. Самарканд и Бухара.
Министром отмечено, что узбекская сторона открыта для диалога и сотрудничества во всех сферах, относящихся к компетенции ведомства.