Наманган вилояти ички ишлар бошқармаси ички ишлар органлари таянч пунктларининг профилактика инспекторлари ўзларига ишониб топширилган ҳудудда фуқаролар тинчлиги ва осойишталигини таъминлаш, қонуний манфаатларини ишончли ҳимоялашга тантанали қасамёд қилди.
Унда турли вазирлик ва идоралар, вилоят ҳокимлиги, давлат ва жамоат ташкилотлари вакиллари, нуронийлар, ёшлар, ички ишлар ходимларининг оила аъзолари иштирок этди.
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати раиси ўринбосари С.Ортиқова, Ўзбекистон Республикаси Олий суди раиси К.Комилов ва бошқалар мамлакатимизда ички ишлар органлари ходимлари аҳолининг тинч-осойишта ҳаётини таъминлашдек масъулиятли вазифани сидқидилдан бажариб, жойларда ижтимоий-маънавий муҳитни янада мустаҳкамлашга муносиб ҳисса қўшаётганини таъкидлади. Президентимиз раҳнамолигида ички ишлар органларини ижтимоий йўналтирилган профессионал тузилмага айлантириш борасида амалга оширилаётган ислоҳотлар соҳа фаолиятини тубдан такомиллаштириш, жамоат тартибини сақлаш, ҳуқуқбузарлик ва жиноятчиликнинг олдини олиш, фуқаролар ҳуқуқ ва эркинликлари, қонуний манфаатларини ишончли ҳимоя қилишда юксак самаралар бераётир.
Наманган вилоятида ҳам профилактика инспекторларининг ўз ҳудудида хизмат вазифасини тўлақонли бажариши учун зарур шароитлар яратилмоқда. Давлатимиз раҳбарининг 2017 йил 20 апрелдаги "Ички ишлар органлари таянч пунктларининг профилактика инспекторларини хизмат уй-жойи билан таъминлашга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида"ги қарорига мувофиқ, профилактика инспекторлари босқичма-босқич хизмат уйи ва имтиёзли кредит асосида шахсий автомашина билан таъминланмоқда.
Тадбирда профилактика инспекторларининг бир гуруҳига замонавий хизмат уйи ва имтиёзли кредит асосида харид қилинган “Матиз” автомобили калити тантанали равишда топширилди.
– Бугун мен осойишталикни таъминлаш ва фуқароларнинг қонуний манфаатларини ишончли ҳимоя қилиш учун тантанали қасамёд қилдим, – дейди Янгиқўрғон тумани Мамай маҳалласидаги 424-таянч пункти профилактика инспектори И.Тўхтабоев. – Шу чоққача ишга Чортоқдан, 70 чақиримдан ортиқ йўл босиб келар эдим. Энди ўзим масъул бўлган ҳудуд аҳолиси ва оилам билан туну кун бирга бўламан. Бу фаолиятимизни янада самарали ташкил қилишда муҳим роль ўйнайди.

Инспекторам по профилактике вручены ключи от служебных домов и автомобилей
Инспектора по профилактике опорных пунктов органов внутренних дел Наманганского областного управления внутренних дел приняли торжественную присягу обеспечивать мир и спокойствие граждан, надежно защищать их законные интересы на вверенной им территории.
В мероприятии приняли участие представители различных министерств и ведомств, областного хокимията, государственных и общественных организаций, ветераны, молодежь, родные и близкие работников внутренних дел.
Заместитель Председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан С.Артыкова, председатель Верховного суда Республики Узбекистан К.Комилов и другие отметили, что сотрудники органов внутренних дел нашей страны преданно выполняют такую ответственную задачу, как обеспечение мирной и спокойной жизни населения, вносят свой достойный вклад в дальнейшее укрепление социально-духовной среды на местах. Реформы, осуществляемые под руководством Президента нашей страны по превращению органов внутренних дел в социально направленную профессиональную структуру, дают высокие результаты в коренном совершенствовании их деятельности, сохранении общественного порядка, предупреждении правонарушений и преступности, надежной защите прав и свобод, законных интересов граждан.
В Наманганской области также создаются необходимые условия для полноценного выполнения инспекторами по профилактике своих служебных задач на вверенной территории. В соответствии с постановлением главы нашего государства "О дополнительных мерах по обеспечению инспекторов по профилактике опорных пунктов органов внутренних дел служебным жильем" от 20 апреля 2017 года инспектора по профилактике поэтапно обеспечиваются служебным жильем и личными автомобилями, закупленными на основе льготных кредитов.
На мероприятии группе инспекторов по профилактике торжественно вручены ключи от современного служебного жилья и автомобилей "Матиз".
- Сегодня я дал торжественную присягу обеспечивать спокойствие и надежно защищать законные интересы граждан, - говорит инспектор по профилактике опорного пункта №424 махалли "Мамай" Янгикурганского района И.Тухтабоев. - Раньше, чтобы доехать до работы, мне приходилось преодолевать 70 километров. Теперь я живу на территории, за которую несу ответственность, всегда рядом со своей семьей и населением. Это имеет важное значение в эффективной организации деятельности.