Ислом Каримов – маънавий жасорат соҳиби
Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг 2017 йил 25 январдаги “Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти Ислом Абдуғаниевич Каримовнинг хотирасини абадийлаштириш тўғрисида”ги қарорига мувофиқ Тошкент темир йўл муҳандислари институтида “Ислом Каримов – маънавий жасорат соҳиби” мавзуида маънавий-маърифий тадбир бўлиб ўтди.
Тадбирда мустақиллигимиз асосчиси Ислом Каримов юртимиз тинчлиги ва фаровонлиги, Ватанимиз тараққиётига улкан ҳисса қўшган буюк шахс сифатида халқимиз қалбида абадий муҳрланиб қолиши таъкидланди.
Ислом Каримовнинг сиёсий ва руҳий жасорати билан 1991 йилда дунё харитасида янги суверен давлат – Ўзбекистон Республикаси пайдо бўлди. Мамлакатимизни тараққий эттиришга қаратилган ислоҳотлар бутун жаҳонда «ўзбек модели» деган ном билан тан олинди. Халқимиз ўзининг тарихан қисқа муддатда эришган барча ютуқ ва марраларини ҳақли равишда Биринчи Президентимиз номи билан боғлайди.
– Биринчи Президентимиз Ислом Каримов мамлакатимизни дунёдаги ривожланган давлатлар қаторига кўтариш, дунё давлатлари билан ишончли ҳамкорликни ўрнатиш, халқаро эътироф этилган тамойил ва нормаларга амал қилишга аълоҳида эътибор қаратган, – дейди Тошкент темир йўл муҳандислари институти проректори Дилшод Баратов. – Унинг узоқни кўзлаган сиёсати натижасида Ўзбекистон халқаро ҳамжамиятда ўз муносиб ўрнига эга бўлган кучли давлатга айланди.

Человек духовного мужества
В соответствии с постановлением Президента нашей страны Шавката Мирзиёева "Об увековечении памяти Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Абдуганиевича Каримова" от 25 января 2017 года в Ташкентском институте инженеров железнодорожного транспорта прошло духовно-просветительское мероприятие на тему "Ислам Каримов - человек духовного мужества".
На мероприятии отмечалось, что основатель нашей независимости Ислам Каримов навсегда останется в сердцах народа как великая личность, внесшая огромный вклад в мир и благополучие нашей страны, процветание Родины.
Благодаря политическому и духовному мужеству Ислама Каримова в 1991 году на карте мира появилось новое суверенное государство - Республика Узбекистан. Реформы, направленные на развитие нашей страны, были признаны во всем мире в качестве "узбекской модели" развития. Наш народ по праву связывает с именем Первого Президента все успехи, достигнутые в стране за исторически короткий период.
- Первый Президент Узбекистана Ислам Каримов уделял особое внимание присоединению нашей страны к числу развитых государств мира, установлению прочного сотрудничества с другими государствами, соблюдению признанных на международном уровне принципов и норм, - сказал проректор Ташкентского института инженеров железнодорожного транспорта Дилшод Баратов. - Благодаря его дальновидной политике Узбекистан стал сильным государством, занявшим свое достойное место в международном сообществе.