Тижорат банкларининг лицензиялари қайта расмийлаштириб берилди
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 10 августдаги “Заргарлик саноатини давлат томонидан қўллаб-қувватлаш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори ҳамда 2017 йил 2 сентябрдаги “Валюта сиёсатини либераллаштириш бўйича биринчи навбатдаги чора-тадбирлар тўғрисида”ги фармони ижросини таъминлаш мақсадида “Ўзбекистон Республикасининг Марказий банки тўғрисида”ги қонуннинг 17-моддасига мувофиқ Марказий банк Бошқарувининг тегишли қарорлари билан мамлакатимиздаги барча тижорат банкларининг чет эл валютасида операцияларни амалга ошириш учун берилган лицензияларининг амал қилиши тугатилди ва банк операцияларини амалга ошириш ҳуқуқини берувчи лицензиялари қайта расмийлаштириб берилди.
Бизнинг маълумот: Бундан олдин Марказий банк томонидан тижорат банкларига “Тижорат банкларига чет эл валютасида операцияларни амалга ошириш учун лицензиялар бериш қоидалари”га мувофиқ Бош лицензия, “Банкларни рўйхатга олиш ва улар фаолиятини лицензиялаш тартиби тўғрисида”ги Низомга асосан миллий валютада операцияларни амалга ошириш ҳуқуқини берувчи лицензиялар берилар эди.
“Валюта сиёсатини либераллаштириш бўйича биринчи навбатдаги чора-тадбирлар тўғрисида”ги фармон талабларига мувофиқ тижорат банкларига хорижий валютада операцияларни амалга ошириш бўйича лицензия бериш амалиёти бекор қилинди. Тижорат банкларининг хорижий валюта билан операциялари банк фаолиятини амалга ошириш ҳуқуқини берувчи лицензия асосида амалга оширилиши белгиланди.

Переоформлены лицензии коммерческих банков
В целях обеспечения исполнения Постановления Президента Республики Узбекистан от 10 августа 2017 года №ПП-3199 «О мерах по государственной поддержке ювелирной промышленности» и Указа Президента Республики Узбекистан от 2 сентября 2017 года №УП-5177 «О первоочередных мерах по либерализации валютной политики», в соответствии со статьей 17 закона «О Центральном банке Республики Узбекистан», соответствующими постановлениями Правления Центрального банка отменена практика выдачи коммерческим банкам лицензии на проведение операций в иностранной валюте и всем коммерческим банкам страны переоформлены лицензии, дающие право на осуществление банковских операций.
Наша справка: Раньше со стороны Центрального банка коммерческим банкам выдавались генеральные лицензии в соответствии с «Правилами выдачи коммерческим банкам лицензий на проведение операций в иностранной валюте», а на основании Положения «О порядке регистрации и лицензирования деятельности банков» - лицензии, дающие право осуществления операций в национальной валюте.
В соответствии с Указом №УП-5177 «О первоочередных мерах по либерализации валютной политики», практика выдачи коммерческим банкам лицензии на проведение операций в иностранной валюте отменена, операции коммерческих банков с иностранной валютой осуществляются на основании лицензии на право осуществления банковской деятельности.