Буюк давлат арбоби ва улуғ саркарда
Темурийлар тарихи давлат музейида Амир Темур таваллудининг 679 йиллигига бағишлаб "Амир Темур – буюк давлат арбоби ва улуғ саркарда" деб номланган маънавий-маърифий тадбир ўтказилди.
Ўзбекистон Республикаси Мудофаа вазирлиги ҳузуридаги Жамоатчилик кенгаши томонидан ташкил этилган тадбирда ҳарбий хизматчилар, Қуролли Кучлар академияси тингловчилари, олий ҳарбий таълим масканлари курсантлари, ҳарбий йўналишдаги академик лицей ўқувчилари иштирок этди.
Тадбир иштирокчилари дастлаб Амир Темур ҳайкали пойига гул қўйди.
Халқаро Амир Темур хайрия жамғармаси раиси, Мудофаа вазирлиги ҳузуридаги Жамоатчилик кенгаши аъзоси Н.Ҳабибуллаев, Темурийлар тарихи давлат музейи директори Х.Файзиев ва бошқалар тарихимизни холисона ўрганиш, жаҳон цивилизацияси равнақига улкан ҳисса қўшган буюк аждодларимизнинг ҳаёти ва фаолияти, бой илмий-маънавий меросини тадқиқ этиш, уларнинг мазмун-моҳиятини ёш авлод онгига теран етказишга устувор аҳамият қаратилаётганини таъкидлади.
Бу Амир Темур ва темурийлар тарихи, уларнинг жаҳон тамаддуни ривожида тутган ўрнини илмий асосда чуқур ўрганишда яққол ифодасини топмоқда. Соҳибқирон бобомизнинг маънавий мероси, жумладан, "Темур тузуклари" асари бугунги кунда ҳам кўплаб давлатлардаги университетлар, илмий марказларда катта қизиқиш билан ўрганилмоқда.
Мамлакатимиздаги таълим масканларида Амир Темур ва темурийларнинг миллий давлатчилигимиз, маданият, илм-маърифат ривожига қўшган улкан ҳиссаси "Ўзбекистон тарихи", "Жаҳон тарихи" каби фанлар орқали ёшларга чуқур сингдирилмоқда.
– Буюк Соҳибқироннинг «Темур тузуклари» асарини катта қизиқиш билан ўрганмоқдамиз, – дейди Тошкент ахборот технологиялари университети махсус факультети талабаси Жасур Ўсаров. – Унда илгари сурилган ғоялар инсонда ватанпарварлик, ҳалоллик, адолат билан иш юритиш, илм ўрганишга иштиёқ каби фазилатларни қарор топтиришда алоҳида аҳамият касб этади.
Тадбирда Темур ва темурийлар маънавий-илмий меросининг ёшлар тарбиясидаги ўрни ва аҳамияти хусусида атрофлича сўз юритилди.
Иштирокчилар музейда ташкил этилган «Шоҳруҳия – Темурийлар даври бунёдкорлиги ёдгорлиги» мавзуидаги кўргазма билан танишди.

Великий государственный деятель и полководец
В Государственном музее истории Темуридов состоялось духовно-просветительское мероприятие "Амир Темур – великий государственный деятель и полководец", посвященное 679-летию со дня рождения Амира Темура.
В мероприятии, организованном Общественным советом при Министерстве обороны Республики Узбекистан, участвовали военнослужащие, слушатели академии Вооруженных Сил, курсанты высших военных учебных заведений, учащиеся академических лицеев военного направления.
Участники мероприятия возложили цветы к подножию памятника Амиру Темуру.
Председатель Международного благотворительного фонда Амира Темура, член Общественного совета при Министерстве обороны Н.Хабибуллаев, директор Государственного музея истории Темуридов Х.Файзиев и другие отметили, что важное значение придается объективному изучению нашей истории, исследованию жизни и деятельности наших великих предков, внесших весомый вклад в развитие мировой цивилизации, доведению до молодого поколения сути и значения их богатого научно-духовного наследия.
Это находит яркое отображение в глубоком изучении на научной основе истории Амира Темура и темуридов, их роли в развитии мировой цивилизации. Духовное наследие Сахибкирана, в том числе произведение "Уложения Темура", и сегодня изучается с огромным интересом в университетах, научных центрах большинства стран.
В образовательных учреждениях страны на предметах истории Узбекистана, мировой истории в сознание молодежи глубоко внедряется огромный вклад Амира Темура и темуридов в развитие национальной государственности, культуры, науки и просветительства.
– Мы с огромным интересом изучаем произведение великого Сахибкирана «Уложения Темура», – говорит студент специального факультета Ташкентского университета информационных технологий Жасур Усаров. – Выдвинутые в нем идеи способствуют формированию у человека таких качеств, как патриотизм, честность, справедливость, стремление к знаниям.
В ходе мероприятия речь шла о роли и значении духовно-научного наследия Темура и темуридов в воспитании молодежи. Участники ознакомились с организованной в музее выставкой на тему «Шахрухия – памятник созидательной деятельности эпохи темуридов».