Ўзбекистон илм-фани тамаддунида янги ислоҳотлар даври
Халқаро пресс-клубнинг навбатдаги сессиясида мамлакатимиз илм-фани ривожи йўлидаги амалий саъй-ҳаракатлар, ташаббуслар, хусусан, Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг жорий йил 1 ноябрдаги “Илмий-тадқиқот муассасаларининг инфратузилмасини янада мустаҳкамлаш ва инновацион фаолиятни ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарорининг ижросини таъминлаш бўйича вазифалар муҳокама этилди.
Давлатимиз раҳбарининг академиклар ва илм-фан зиёлилари билан 2016 йил декабрь ойида ўтказган учрашуви, жорий йил 17 февралдаги “Фанлар академияси фаолияти, илмий-тадқиқот ишларини ташкил этиш, бошқариш ва молиялаштиришни янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори, шунингдек, мактабгача, мактаб, ўрта махсус ва олий таълим, академик илмни ривожлантиришга доир қабул қилинган қатор меъёрий-ҳуқуқий ҳужжатлар соҳа ривожида янги даврни бошлаб берди.
Халқаро пресс-клуб муҳокамасида Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси вице-президенти Иброҳим Абдураҳмонов, Фан ва технологиялар агентлиги бош директори Маҳмуджон Болтабоев, Интеллектуал мулк агентлиги бош директори Алишер Файзуллаев, олимлар, ёш тадқиқотчилар илмий-тадқиқот муассасаларининг инфратузилмасини янада мустаҳкамлаш, инновацион фаолиятни ривожлантириш соҳанинг янги босқичга чиқишига хизмат қилишини таъкидлади.
Ўзбекистонда давлат илмий-техника дастурларининг ижрочи ташкилотлари ҳисобланган 93 илмий-таълим, 73 олий таълим, 63 конструкторлик, жами 230 га яқин илмий-таълим муассасаси мавжуд. Уларда 11 мингдан ортиқ фан докторлари, илмий ва бошқа ходимлар фан тараққиёти йўлида хизмат қилади. Жорий йил давлат илмий-техника дастурлари доирасида 400 дан зиёд фундаментал, мингга яқин амалий, 370 инновацион илмий-тадқиқот лойиҳаси бажарилмоқда. Олий ўқув юртидан кейинги таълим тизимида 1 минг 400 дан зиёд докторантлар илмий иш билан машғул. 2017 йилда Фанлар академиясининг илмий ҳажмдор маҳсулотлар экспорти ҳажми 3 миллион 200 мингдан кўпроқ АҚШ долларини ташкил этди.
Мутахассислар эришилган натижалар кўрсаткичи ижобий эканини таъкидлаб, ўз навбатида, мамлакатимиз илм-фани соҳасида ечимини кутаётган муаммолар ҳам мавжуд эканини таъкидлади.
Илмий-тадқиқот муассасаларининг илмий-техник салоҳияти, кадрлар билан таъминланганлиги, моддий-техник, лаборатория ва тажриба базасининг ҳозирги ҳолати мамлакатимизнинг юқори суръатлардаги ижтимоий-иқтисодий ривожланиш даражасига жавоб бермайди. Ватанимиз илм-фани рақобатбардошлигини ошириш ва уни дунёнинг энг ривожланган давлатлари илм-фани даражасига мослигини таъминлаш масалалари долзарблигача қолмоқда. Илмий-тадқиқот муассасалари фаолиятини молиялаштириш тизимида ҳал қилиниши лозим бўлган айрим муаммолар ечимини кутмоқда.
Анжуманда илм-фан зиёлилари Президентимизнинг “Илмий-тадқиқот муассасаларининг инфратузилмасини янада мустаҳкамлаш ва инновацион фаолиятни ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори бу борадаги мавжуд камчиликларни бартараф этишга, келгусида илмий-тадқиқот ишлари самарадорлигини янада орттиришга қаратилгани билан ғоят аҳамиятли эканини қайд этди.
Бу жиҳатлар мазкур қарор билан фан ва инновация соҳасида 2017-2021 йилларда илмий-тадқиқот муассасаларининг инфратузилмасини мустаҳкамлаш ва инновацион фаолиятини ривожлантириш бўйича комплекс чора-тадбирлар дастури тасдиқлангани, илмий-тадқиқот муассасаларини реконструкция қилиш ва капитал таъмирлаш, замонавий илмий ва лаборатория ускуналари билан жиҳозлаш, зарур материаллар ва бутловчи қисмлар билан таъминлаш учун етарлича маблағ ажратилганида кўзга ташланади.
Шунингдек, инновацион фаолиятни янада кенгайтириш, олимлар ва ихтирочиларнинг интеллектуал меҳнатлари самарасидан фойдаланиш, рағбатлантириш механизмларини такомиллаштириш, интеллектуал мулк объектларига муаллифлик қилишнинг таъсирчан тизимини яратиш, йил охирига қадар Фанлар академиясининг ҳақиқий аъзолигига танлов ўтказиш, илмий-тадқиқот муассасалари инженер-техник ва ёрдамчи ходимлари меҳнатига ҳақ тўлаш тизимини такомиллаштириш каби қатор муҳим вазифалар белгилаб берилган.
Халқаро пресс-клуб анжуманида журналистларнинг мавзуга доир саволларига жавоб қайтарилди. Таъкидландики, юртимиз азалдан илм-фан, маърифат маркази бўлган. Дунёга машҳур Маъмун академияси, ўрта асрларда Шарқ цивилизацияси асосчилари – буюк алломаларимизнинг шуҳрати бунга ёрқин далил. Бугун бу қутлуғ анъана бардавом. Соҳага қаратилаётган юксак эътибор аждодларимизга муносиб бўлиш, Ўзбекистон илм-фани салоҳиятини янада юксалтиришга хизмат қилиши шубҳасиз.

Новый этап развития науки Узбекистана
На очередной сессии Международного пресс-клуба обсуждались практические действия и инициативы по развитию науки страны, в частности, задачи по обеспечению исполнения постановления Президента нашей страны Шавката Мирзиёева “О мерах по дальнейшему укреплению инфраструктуры научно-исследовательских учреждений и развитию инновационной деятельности” от 1 ноября нынешнего года.
Состоявшаяся в декабре 2016 года встреча главы нашего государства с академиками и представителями науки, постановление “О мерах по дальнейшему совершенствованию деятельности Академии наук, организации, управления и финансирования научно-исследовательской деятельности” от 17 февраля текущего года, а также ряд нормативно-правовых документов по дошкольному, школьному, среднему специальному и высшему образованию, академической науке начали новый этап в развитии сферы.
Вице-президент Академии наук Республики Узбекистан Иброхим Абдурахмонов, генеральный директор Агентства по науке и технологиям Махмуджон Болтабоев, генеральный директор Агентства интеллектуальной собственности Алишер Файзуллаев, ученые, молодые исследователи отметили, что дальнейшее укрепление инфраструктуры научно-исследовательских учреждений, развитие инновационной деятельности будут способствовать подъему науки на качественно новый этап.
В Узбекистане действуют являющиеся организациями-исполнителями государственных научно-технических программ 93 научно-образовательных, 73 высших образовательных, 63 конструкторских, в целом почти 230 научно-образовательных учреждений. В этих учреждениях работает более 11 тысяч докторов наук, научных и других сотрудников. В нынешнем году в рамках государственных научно-технических программ реализуется более 400 фундаментальных, почти тысяча прикладных, 370 инновационных научно-исследовательских проектов. В послевузовской системе обучения научной работой занимаются более 1400 докторантов. В 2017 году экспорт научной продукции Академии наук в целом составил более 3 миллионов 200 тысяч долларов США.
Специалисты, отмечая положительные показатели, подчеркнули и наличие требующих решения проблем в научной сфере страны.
Научно-технический потенциал научно-исследовательских учреждений, кадровое обеспечение, нынешнее состояние материально-технической, лабораторной и опытной базы не соответствуют высоким темпам социально-экономического развития страны. Актуальными остаются вопросы повышения конкурентоспособности науки и обеспечения ее соответствия уровню науки развитых стран. Также ожидают решения проблемы финансирования деятельности научно-исследовательских учреждений.
На мероприятии представители науки отметили, что постановление Президента нашей страны “О мерах по дальнейшему укреплению инфраструктуры научно-исследовательских учреждений и развитию инновационной деятельности” имеет важное значение в устранении имеющихся недостатков и повышении в дальнейшем эффективности научно-исследовательской работы.
Для решения проблем постановлением утверждена Программа комплексных мер по укреплению инфраструктуры научно-исследовательских учреждений и развитию инновационной деятельности в 2017-2021 годах, выделен достаточный объем средств для реконструкции и капитального ремонта научно-исследовательских учреждений, их оснащения современным научным и лабораторным оборудованием, обеспечения необходимыми материалами и комплектующими.
Также намечен ряд важных задач по дальнейшему расширению инновационной деятельности, использованию результатов интеллектуального труда ученых и изобретателей, совершенствованию механизмов стимулирования создания действенной системы авторства объектов интеллектуальной собственности, проведению до конца года конкурса в действительные члены Академии наук, совершенствованию оплаты труда инженерно-технических и вспомогательных работников научно-исследовательских учреждений.
На сессии Международного пресс-клуба прозвучали ответы на вопросы журналистов. Отмечалось, что наша страна с давних времен была центром науки и просветительства. Яркое тому подтверждение - деятельность всемирно известной Хорезмской академии Маъмуна, великих ученых и мыслителей эпохи восточного Ренессанса. Ныне эта славная традиция продолжается. Внимание, уделяемое сфере, безусловно, будет служить развитию научного потенциала Узбекистана.