Ўзбекистон Президенти АҚШ Президенти маслаҳатчиси ўринбосарини қабул қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 9 ноябрь куни "Марказий Осиё: ягона тарих ва умумий келажак, барқарор ривожланиш ва тараққиёт йўлидаги ҳамкорлик" мавзуидаги халқаро конференцияда иштирок этиш учун мамлакатимизга келган нуфузли делегацияга бошчилик қилаётган АҚШ Президенти маслаҳатчиси ўринбосари, Миллий хавфсизлик кенгашининг Жанубий ва Марказий Осиё бўйича катта директори Лиза Кёртисни қабул қилди.
Давлатимиз раҳбари меҳмонни самимий қутлар экан, ҳозирги вақтда Ўзбекистон–Америка мулоқоти амалий ҳамкорлик руҳида барқарор ривожланиб бораётганини қайд этди. Сентябрь ойида Ўзбекистон делегациясининг АҚШга сафари ҳамда АҚШ Президенти Дональд Трамп ва Америка бизнес доиралари вакиллари билан бўлиб ўтган учрашувлар якунлари томонларнинг ўзаро ҳамкорликни, аввало, савдо-иқтисодий ва сармоявий соҳалардаги алоқаларни амалий жиҳатдан кенгайтириш ва мустаҳкамлаш бўйича интилишлари қатъий эканини намойиш қилди.
Қайд этилганидек, қатор муҳим халқаро муаммолар ечими, глобал хавф ва таҳдидларга қарши курашиш масалаларига ёндашувларнинг мос ва муштарак экани ушбу долзарб йўналишлардаги ўзаро ҳамкорликни сезиларли равишда мустаҳкамлаш имконини бермоқда.
Учрашувда хавфсизлик ва барқарорликни таъминлаш мақсадида Афғонистон ва бутун минтақадаги вазият бўйича фикр алмашилди.
Томонлар Марказий Осиё тенг ҳуқуқли ва ўзаро ҳамкорлик ҳудуди бўлиб қолишидан манфаатдор эканини таъкидлади. Шу маънода, Ўзбекистон раҳбариятининг яхши қўшничилик алоқаларини кенгайтириш ва минтақа мамлакатлари ўртасида ўзаро ишончни мустаҳкамлашга қаратилган ташаббуслари ва амалий қадамлари муҳим аҳамиятга эга экани қайд этилди.
Лиза Кёртис АҚШ раҳбарияти Ўзбекистоннинг минтақавий хавфсизлик ва барқарорликни мустаҳкамлашда тутган ўрнини юксак қадрлашини таъкидлади. Америка Қўшма Штатлари Ўзбекистон билан узоқ истиқболга мўлжалланган муносабатларни янги босқичга кўтаришдан манфаатдор эканини қайд этди.

Президент Узбекистана принял заместителя советника Президента США
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 9 ноября принял заместителя советника Президента США, старшего директора по Южной и Центральной Азии Совета национальной безопасности Лизу Кёртис, прибывшую в нашу страну во главе представительной делегации для участия в международной конференции «Центральная Азия: одно прошлое и общее будущее, сотрудничество ради устойчивого развития и взаимного процветания».
Глава нашего государства, приветствуя гостью, отметил, что в настоящее время узбекско-американский диалог приобрел конструктивный и стабильный характер. Сентябрьский визит в США делегации Узбекистана и встречи с Президентом США Дональдом Трампом, представителями американского бизнеса продемонстрировали решительный настрой сторон на практическое расширение и углубление двусторонних отношений, прежде всего в торгово-экономической и инвестиционной сферах.
Как отмечалось, совпадение и схожесть подходов к решению ряда ключевых международных проблем и противодействию современным вызовам и угрозам позволяют существенно укрепить взаимодействие в указанных актуальных направлениях.
На встрече состоялся обмен мнениями и оценками развития ситуации в Афганистане и регионе в целом в контексте обеспечения безопасности и стабильности.
Стороны подтвердили заинтересованность в том, чтобы Центральная Азия оставалась территорией равноправного и взаимовыгодного сотрудничества. В этом плане важное значение имеют, как подчеркивалось, инициативы и конкретные шаги руководства Узбекистана, направленные на расширение добрососедских связей и укрепление взаимного доверия между странами региона.
Лиза Кёртис отметила, что руководство США высоко оценивает роль Узбекистана в обеспечении региональной безопасности и стабильности, а также подтвердила заинтересованность американской стороны в придании новой динамики долгосрочным отношениям с нашей страной.