I Тошкент халқаро амалий санъат фестивали доирасида Икуо Хирояма халқаро маданият карвон саройида навбатдаги кўргазма очилди
2017-11-09 | Маданият
Икки қисмли экспозициядан иборат кўргазмада Тошкентдаги "Колибри" болалар ижодиёти студияси бадиий тўгараклари қатнашчиларининг ижод намуналари мухлислар эътиборига ҳавола этилган. Бу ердан ўрин олган матога тасвир акс эттириш – батика, аппликация, юмшоқ ўйинчоқлар, либослар дизайни, чиннига гул чизиш каби йўналишлар бўйича ёш ижодкорларнинг ишлари болалар ички дунёсининг нақадар бойлиги, самимиятга тўлалиги, завқли, жўшқин ва беғуборлигини яна бир карра намойиш этди.
Кўргазманинг иккинчи қисмида эса юртимизнинг усталари билан бирга Хитой, Жанубий Корея, Япония ва Буюк Британия ҳунармандлари ижодига назар ташлаш имконияти яратилган. Хитойлик усталар ижод намунаси мукаммаллиги, инглиз ҳунарманди ясаган чой идишлари оддийлиги, кореялик мусаввирларнинг ҳарир матода акс этган чизгилари ғоят нафислиги билан томошабинга манзур бўлмоқда. Ўзбекистонлик Юлия Дробованинг шишали мозаикаси рангин ва бетакрор, Рафаэль Еналиевнинг "Ипак йўлининг соя ва акслари" номли туркум иши гул ва ўсимликлар, кўзмунчоқ ва бошқа ўзига хос, кутилмаган деталларга ғоят бой.
– Бу фестиваль бой таассуротлар қолдирмоқда, – дейди хитойлик ижодкор Ма Сиао Лин. – Ўзбекистон амалий санъати ҳақида хабардор эдим. Фестиваль давомида унинг нақадар бой эканига яна бир карра ишонч ҳосил қилдим. Юртингиз санъатшунос олимларининг тадқиқотларига жуда қизиқаман. Бу йўналишда ўзим ҳам изланиш олиб борганим боис, мазкур фестиваль ғоят фойдали ва қизиқарли тарзда ўтмоқда.
Тадбир доирасида санъат янгиликларига оид янги нашрлар тақдимоти, юртимиз ва хорижлик дизайнерларнинг ижодини намойиш этувчи модалар кўриги бўлиб ўтди.

Удобная возможность для творческого диалога
В рамках I Ташкентского международного фестиваля прикладного искусства в Международном караван-сарае культуры Икуо Хироямы открылась очередная выставка.
В экспозиции представлены творческие работы членов художественных кружков ташкентской студии детского творчества “Колибри”. Это батик, аппликация, мягкие игрушки, одежда, роспись фарфора, демонстрирующие богатство внутреннего мира детей, искренность и чистоту их восприятия окружающего мира.
Второй раздел выставки наряду с мастерами нашей страны посвящен творчеству мастеров прикладного искусства Китая, Южной Кореи, Японии и Великобритании - чайные сервизы и шкатулки, роспись по шелку и многое другое. Внимание посетителей привлекают цветные витражи Юлии Дробовой из Узбекистана, сложные разноплановые композиции Рафаэля Еналиева из серии “Тени и отражения Шелкового пути”.
- Этот фестиваль производит большое впечатление, - говорит Ма Сиао Лин (Китай). - Хорошо знаком с узбекским прикладным искусством и еще раз убедился в его богатстве. Очень интересуюсь исследованиями ученых-культуроведов вашей страны, сам веду изыскания в этом направлении.
В рамках мероприятия состоялась презентация новых изданий о новостях искусства, показ моделей одежды отечественных и зарубежных дизайнеров.