Парламент делегациясининг Вашингтон шаҳридаги учрашуви ҳақида
2017 йил 1-3 ноябрь кунлари Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати аъзоларидан ва Қонунчилик палатаси депутатларидан иборат республикамиз парламент делегацияси АҚШ пойтахти Вашингтон шаҳрида бўлди. Ўзбекистон парламент аъзоларининг АҚШга ташрифи Конгресс кутубхонаси ҳузуридаги “Очиқ дунё” етакчилик маркази билан ҳамкорликда ташкил этилди.
Капитолияда бир қанча учрашувлар ўтказилди. Хельсин комиссияси раиси, сенатор Рожер Уикер, Ташқи ишлар қўмитасининг катта аъзоси Элиот Энжел, етакчи конгрессменлар Францис Руни, Жефф Фортенберри, Дэвид Прайс, Жим Макговерн, Роберт Адерхольт билан музокаралар ташкил этилди. АҚШ Сенатининг халқаро муносабатлар ва бюджетдан ажратилган маблағлар бўйича қўмиталари ижро этувчи аппаратларининг катта стафферлари, шунингдек Конгресснинг Тадқиқот хизмати экспертлари билан ўзаро фикр алмашилди.
2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегияси натижасида Ўзбекистонда амалга оширилган ўзгаришлар ва ислоҳотлар ҳақида АҚШ қонун чиқарувчи ҳокимияти вакилларига ахборот берилди.
Республикада давлат ҳокимиятининг мустақил тармоғи сифатида парламентнинг ролини мустаҳкамлашга қаратилган чора-тадбирлар муҳокамасига алоҳида эътибор қаратилди. Қайд этилишича, бугун Олий Мажлисга ҳукумат тузилмалари фаолияти устидан кенг назорат қилиш ваколати берилди, долзарб масалалар юзасидан парламент эшитувларини ташкил этиш амалиёти йўлга қўйилди, депутатлар ва сенаторлар жойларда сайловчиларнинг муаммоларини ҳал қилишда бевосита иштирок этиш учун мамлакат минтақаларидаги ўз ишларини анча фаоллаштирдилар.
Ўзбекистон ташқи сиёсатининг устувор йўналишлари тўғрисида АҚШ томони хабардор этилди. Жумладан, қўшни мамлакатлар билан ҳамкорликни ривожлантириш бўйича изчил фаолият олиб борилаётганлиги ва бу Марказий Осиё минтақасида мутлақо янги сиёсий муҳитни шакллантириш имконини берганлиги таъкидланди. Конгрессменлар, сенаторлар ва уларнинг стафферлари Ўзбекистон Республикаси Президенти Ш.М.Мирзиёевнинг сентябрь ойида АҚШга қилган ташрифи якунлари, Ўзбекистон-АҚШ бизнес-форумида эришилган келишувлар, жумладан 2,6 млрд. АҚШ доллари миқдорида имзоланган шартномалар билан таништирилди.
Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлигидан олинган ахборотга кўра Конгресс вакиллари Ўзбекистон эришган натижаларга юксак баҳо бердилар. Конгрессменлар ва сенаторлар иқтисодиётни мустаҳкамлашга ва одамлар фаровонлигини яхшилашга қаратилган ислоҳотларни рўёбга чиқаришда республикамизни қўллаб-қувватлашга тайёр эканликликларини билдирдилар. Икки мамлакат парламент аъзолари ва ходимларининг ўзаро ташрифларини ташкил этиш орқали халқаро алоқаларни чуқурлаштириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар кўришга келишиб олинди.
Ўзбекистон Олий Мажлиси делегацияси аъзоларининг АҚШга ташрифи давом этмоқда. АҚШ штатлари билан ҳамкорликни ривожлантириш йўлларини муҳокама этиш учун мамлакатнинг бошқа минтақаларига сафарларни амалга ошириш ташриф дастуридан жой олган.

О встрече парламентской делегации в г.Вашингтоне
1-3 ноября 2017г. в столице США г.Вашингтоне находилась парламентская делегация республики в составе членов Сената и депутатов Законодательной палаты Олий Мажлиса Узбекистана. Визит узбекских парламентариев в США организован совместно с центром лидерства «Открытый мир» при Библиотеке Конгресса.
Была проведена серия встреч на Капитолийском холме. Организованы переговоры с председателем Хельсинской комиссии, сенатором Роджером Уикером, старшим членом Комитета по иностранным делам Элиотом Энджелом, ведущими конгрессменами Францисом Руни, Джеффом Фортенберри, Дэвидом Прайсом, Джимом Макговерном, Робертом Адерхольтом. Состоялся конструктивный обмен мнениями со старшими стафферами исполнительного аппарата комитетов по международным отношениям и ассигнованиям Сената США, а также экспертами Исследовательской службы Конгресса.
До представителей законодательной власти США доведено о последних преобразованиях и реформах в Узбекистане, которые стали результатом реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021гг.
Отдельное внимание уделено обсуждению мер, направленных на укрепление в республике роли парламента в качестве независимой ветви государственной власти. Отмечено, что сегодня Олий Мажлису переданы широкие контрольные полномочия за деятельностью правительственных структур, налажена практика организации парламентских слушаний по злободневным вопросам внутренней и внешней политики, депутаты и сенаторы значительно активизировали свою работу в регионах страны для непосредственного участия в решении проблем избирателей на местах.
Американская сторона информирована о приоритетных направлениях внешней политики Узбекистана. Доведено о поступательном курсе Ташкента по развитию сотрудничества с соседними странами, что позволило сформировать совершенно новую политическую атмосферу в регионе Центральная Азия. Конгрессмены, сенаторы и их стафферы ознакомлены с итогами сентябрьского визита Президента Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиёева в США, достигнутыми договоренностями узбекско-американского бизнес-форума, на котором подписано контрактов на сумму более $2,6 млрд.
По информации, полученной от Министерства иностранных дел Республики Узбекистан представители Конгресса дали высокую оценку достигнутым Узбекистаном результатам. Конгрессмены и сенаторы выразили готовность подержать республику в реализации реформ, направленных на укрепление экономики и улучшение благосостояния людей. Достигнута договоренность принять дополнительные меры по углублению межпарламентских связей, в частности, путем организации взаимных визитов законодателей и сотрудников парламентов двух стран.
Пребывание делегации Олий Мажлиса Узбекистана в США продолжается. В программе визита посещение других регионов страны для обсуждения путей развития сотрудничества со штатами США.