Олий Мажлис ва АҚШ Конгресси: парламентлараро алоқаларнинг янги босқичи
Олий Мажлис Сенати аъзолари ва Қонунчилик палатаси депутатларидан иборат Ўзбекистон делегацияси шу кунларда АҚШнинг Вашингтон шаҳрида бўлиб турибди. Делегация АҚШ Конгрессида қатор учрашувлар ўтказди.
Хусусан, Хелсинки комиссияси раиси, сенатор Рожер Уикер, Чет эл ишлари бўйича қўмита катта аъзоси Элиот Энжел ҳамда етакчи конгрессменлар билан музокаралар олиб борилди. АҚШ Сенатининг халқаро муносабатлар масалалари бўйича қўмитаси катта мутахассислари ҳамда Конгресс тадқиқот хизмати экспертлари билан амалий мулоқотлар ўтказилди.
Америкалик сиёсатчиларга мамлакатимизда 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегияси доирасида рўёбга чиқарилаётган ишлар ҳақида батафсил маълумот берилди.
Парламентнинг давлат ҳокимиятининг мустақил тармоғи сифатидаги рольини мустаҳкамлаш бўйича олиб борилаётган чора-тадбирларга алоҳида эътибор қаратилди.
Олий Мажлисга ижро органлари фаолияти устидан парламент назоратини амалга ошириш бўйича кенг ваколатлар берилгани қайд этилди. Ички ва ташқи сиёсатнинг долзарб масалалари юзасидан парламент эшитувлари амалиёти йўлга қўйилди. Депутатлар ҳамда сенаторлар жойларда сайловчиларнинг муаммоларини бевосита ҳал қилиш мақсадида ўз фаолиятини янада кучайтирди.
АҚШ Конгресси вакиллари Ўзбекистон ташқи сиёсати фаоллашганини қўллаб-қувватлашларини билдирди. Тошкентнинг қўшни мамлакатлар билан ҳамкорликни изчил кенгайтириб бораётгани Марказий Осиё минтақасида мутлақо янги сиёсий муҳитни шакллантириш имконини яратди. Республика ривожланган Ғарб мамлакатлари, шу жумладан, Америка Қўшма Штатлари билан ҳамкорлик алоқаларини янада кенгайтиришга алоҳида эътибор қаратмоқда. Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг шу йил сентябр ойида АҚШга ташрифи, Ўзбекистон — Америка бизнес форуми натижаларига юксак баҳо берилди.
Музокараларда парламентлараро алоқаларни, жумладан, икки мамлакат парламентлари аъзолари ва девонлари ходимлари ўзаро ташриф алмашувларини ташкил қилиш орқали чуқурлаштириш бўйича келишувларга эришилди.
Делегация аъзолари АҚШ штатлари билан ҳамкорликни ривожлантириш мақсадида мамлакатнинг бошқа ҳудудларига ҳам ташриф буюришади.

Конструктивный обмен мнениями
Парламентская делегация Узбекистана в составе членов Сената и депутатов Законодательной палаты Олий Мажлиса в эти дни находится в Вашингтоне, где провела серию встреч в Конгрессе США.
Проведены переговоры с председателем Хельсинской комиссии, сенатором Роджером Уикером, старшим членом Комитета по иностранным делам Элиотом Энджелом, ведущими конгрессменами. Состоялся конструктивный обмен мнениями со старшими стафферами исполнительного аппарата комитетов по международным отношениям и ассигнованиям Сената США, а также экспертами исследовательской службы конгресса.
Американским коллегам была предоставлена информация о реформах в Узбекистане, осуществляемых в соответствии с принятой Стратегией действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах.Отдельное внимание уделено мерам по укреплению роли парламента в качестве независимой ветви государственной власти. Отмечалось, что сегодня Олий Мажлис наделен широкими полномочиями, в частности, по осуществлению парламентского контроля за деятельностью исполнительной власти. Налажена практика парламентских слушаний по злободневным вопросам внутренней и внешней политики. Депутаты и сенаторы значительно активизировали свою работу в регионах страны для непосредственного участия в решении проблем избирателей.
Конгрессмены выразили поддержку активизации внешней политики Узбекистана. Поступательный курс Ташкента на расширение сотрудничества с соседними странами позволил сформировать совершенно новую политическую атмосферу в Центральной Азии. Подчеркнута заинтересованность республики в дальнейшем углублении взаимодействия с развитыми государствами Запада, в том числе Соединенными Штатами Америки. Дана высокая оценка итогам сентябрьских встреч Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в США, узбекско-американского бизнес-форума.
В ходе встреч и переговоров достигнута договоренность об углублении межпарламентских связей, в частности, путем организации взаимных визитов законодателей и сотрудников аппаратов парламентов двух стран.
В программе визита делегации посещение других регионов страны для обсуждения путей развития сотрудничества со штатами США.