2017-11-09 | Иқтисодиёт
Мамлакатимизга Европа тикланиш ва тараққиёт банки биринчи вице-президенти Филипп Беннетт раҳбарлигидаги делегациянинг ташрифи доирасида ташкил этилган мазкур маросимда вазирлик ва идоралар раҳбарлари, дипломатик корпус вакиллари, соҳа мутахассислари иштирок этди.
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Раисининг биринчи ўринбосари С.Сафоев, Европа тикланиш ва тараққиёт банки биринчи вице-президенти Ф.Беннетт ва бошқалар Ўзбекистонда кичик бизнес ва хусусий тадбиркорликни ривожлантириш, соҳада халқаро молия институтлари, хусусан, ЕТТБ билан ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш, хорижий инвестицияларни кенг жалб этишга алоҳида эътибор қаратилаётганини таъкидлади.
Европа тикланиш ва тараққиёт банки президенти Сума Чакрабартининг шу йил март ойида мамлакатимизга ташрифи чоғида Ўзбекистон билан Европа тикланиш ва тараққиёт банки ўртасида ҳамкорликка оид Англашув меморандуми имзоланган эди. Унда ҳамкорликнинг истиқболли йўналишлари белгилаб берилган. Кичик ва ўрта корхоналар учун маслаҳат бериш ва молиялаштириш хизматлари эҳтимолий дастури, трансчегаравий савдо ва ҳамкорликни ривожлантиришга қаратилган савдони молиялаштириш, технологиялар ва ноу-хаулар алмашинувини таъминлаш имконини берадиган тўғридан-тўғри хорижий инвестицияларни жалб қилиш орқали Ўзбекистон иқтисодиёти рақобатбардошлигини ошириш вазифалари шулар жумласидандир.
Европа тикланиш ва тараққиёт банки билан ҳамкорлик йилларида иқтисодиётимизнинг турли тармоқларига 500 миллион доллардан зиёд маблағ жалб қилиниб, бунинг самарасида 54 лойиҳа ҳаётга татбиқ этилди.
Жорий йил октябрь ойида Европа тикланиш ва тараққиёт банки Директорлар кенгаши Ўзбекистон учун дастлабки икки лойиҳани бир овоздан тасдиқлади. Мазкур лойиҳалар кичик ва ўрта бизнес, савдони молиялаштиришни қўллаб-қувватлаш учун Ўзбекистон Миллий банкига ажратиладиган 100 миллион доллар қийматидаги кредит линияси, шунингдек, мева шарбати ишлаб чиқаришга ихтисослашган «Агромир» хусусий компаниясига ажратиладиган 10 миллион долларлик заёмдан иборат. Айни пайтда молия, қишлоқ хўжалиги ва саноат тармоқларида, шунингдек, жойлардаги инфратузилмани ривожлантириш бўйича кўплаб қўшимча сармоявий лойиҳалар ишлаб чиқилмоқда. ЕТТБ «Кичик бизнес учун маслаҳатлар» дастурини ҳам ишга туширди. Унинг доирасида биринчи лойиҳалар бошлаб юборилган.
Тадбир доирасида Наманган ва Хоразм вилоятлари ҳамда Тошкент шаҳрида сув ва иссиқлик таъминоти тизимини ривожлантиришга оид қиймати қарийб 215 миллион АҚШ долларлик бешта ҳужжат имзоланди. Бу лойиҳалар аҳоли саломатлиги ва турмуш шароитини яхшилашга хизмат қилади.
Шу куни Ф.Беннетт бошчилигидаги делегация Тошкентдаги халқаро Вестминстер университети профессор-ўқитувчилари ва талабалари билан учрашди. Университет фаолияти, ўқув жараёни, таълим тизими билан танишди.

В Ташкенте открылось представительство ЕБРР
В здании Ассоциации банков Узбекистана открылось представительство Европейского банка реконструкции и развития.
В данной церемонии, организованной в рамках визита в нашу страну делегации во главе с первым вице-президентом Европейского банка реконструкции и развития Филиппом Беннетом, приняли участие руководители министерств и ведомств, представители дипломатического корпуса, специалисты сферы.
Первый заместитель Председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан С.Сафоев, первый вице-президент Европейского банка реконструкции и развития Ф.Беннет и другие отметили, что в Узбекистане уделяется особое внимание развитию малого бизнеса и частного предпринимательства, дальнейшему укреплению сотрудничества с международными финансовыми институтами, в частности, с ЕБРР, широкому привлечению иностранных инвестиций.
В ходе визита в нашу страну в марте текущего года президента ЕБРР Сумы Чакрабарти был подписан Меморандум о взаимопонимании между Узбекистаном и Европейским банком реконструкции и развития. В нем определены перспективные направления сотрудничества. В их ряду – программа услуг консультирования и финансирования для малых и средних предприятий, задачи по повышению конкурентоспособности экономики Узбекистана путем привлечения прямых иностранных инвестиций, дающих возможность развития трансграничной торговли и сотрудничества, обеспечения обмена технологиями и ноу-хау.
В годы сотрудничества с Европейским банком реконструкции и развития в различные отрасли экономики нашей страны было привлечено более 500 миллионов долларов, в результате этого реализованы 54 проекта.
В октябре текущего года Совет директоров Европейского банка реконструкции и развития единогласно утвердил два первоначальных проекта для Узбекистана. Под данные проекты привлекаются кредитная линия в 100 миллионов долларов, выделяемый Национальному банку внешнеэкономической деятельности Республики Узбекистан для поддержки финансирования малого и среднего бизнеса, торговли, а также заем в 10 миллионов долларов, выделяемый частной компании "Агромир" по выпуску фруктового сока. В настоящее время разрабатывается множество дополнительных инвестиционных проектов в сфере финансов, сельского хозяйства и промышленности, а также для развития инфраструктуры на местах. ЕБРР также запустил программу «Консультации для малого бизнеса». В ее рамках осуществляются первые проекты.
В рамках мероприятия подписаны пять документов стоимостью около 215 миллионов долларов США по развитию в Наманганской и Хорезмской областях и Ташкенте системы водо- и теплоснабжения. Эти проекты послужат улучшению здоровья и условий жизни населения.
В этот день делегация во главе с Ф.Беннетом встретилась с профессорами-преподавателями и студентами Международного Вестминстерского университета в Ташкенте. Гости ознакомились с деятельностью университета, учебным процессом, образовательной системой.