Георгий Полтавченко: Ўзаро ҳамкорлигимиз имкониятлари кенг
Ўзбекистон Республикаси билан Россия Федерацияси ўртасидаги муносабатлар мустаҳкамланиб бормоқда. Олий даражада эришилган келишувлар барча соҳалардаги ҳамкорликни янги босқичга кўтармоқда. Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг жорий йил апрель ойида Россияга давлат ташрифи доирасида имзоланган ҳукуматлараро битимга мувофиқ икки мамлакат ҳудудлари ўртасида алоқалар жадал ривожланмоқда.
Санкт-Петербург шаҳри губернатори Георгий Полтавченко мамлакатимизга ташрифи доирасида ўтказилган учрашувлар ҳақида ЎзА мухбирига қуйидагиларни сўзлаб берди:
– Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев билан учрашув жуда самарали бўлди. Унда Ўзбекистон билан Санкт-Петербург ўртасидаги савдо-иқтисодий, илмий-техникавий, маданий-гуманитар ва бошқа соҳалардаги ҳамкорликка доир кенг кўламли масалалар муҳокама қилинди.
Савдо-иқтисодий алоқаларда имкониятлар кенг. Масалан, Ўзбекистонга Санкт-Петербургдаги Киров заводида ишлаб чиқариладиган қишлоқ хўжалиги техникаларини етказиб беришимиз мумкин. Санкт-Петербургда экологик тоза, сифатли озиқ-овқат маҳсулотларига талаб юқори. Ўзбекистон шундай маҳсулотларга бой. Делегациямиз таркибида озиқ-овқат саноати ва савдосига ихтисослашган кўплаб ташкилотлар вакиллари келган. Бу борада йўлга қўйилган тизим асосида мамлакатингиздан қишлоқ хўжалиги ва озиқ-овқат маҳсулотлари олишни кўпайтиришдан манфаатдормиз.
Ўзбекистонда фармацевтика тармоғини ривожлантиришга катта эътибор қаратилмоқда. Шаҳримизда бу соҳада яхши салоҳият мавжуд. Бу борадаги ҳамкорликни кенгайтириш, дори воситалари ва тиббий техникалар ишлаб чиқариш бўйича қўшма корхоналар ташкил этиш зарурлиги таъкидланди.
Уй-жой, коммунал хўжалиги, жамоат транспорти, аҳолига хизмат кўрсатишни автоматлаштириш масалалари муҳокама қилинди.
Ўзбекистон қадимий маданият ўлкаси, буюк алломалар ватани. Санкт-Петербург Россиянинг маданий пойтахти ҳисобланади. Учрашувда кўп йиллик маданий-гуманитар алоқаларни мустаҳкамлаш масалаларига ҳам эътибор қаратилди.
Бу келишувларни тез орада ҳуқуқий ҳужжатлар билан мустаҳкамлаймиз. Ўзбекистон билан кенг кўламли ҳамкорликни изчил давом эттирамиз.

Георгий Полтавченко: Широки возможности взаимовыгодного сотрудничества
Укрепляется сотрудничество между Республикой Узбекистан и Российской Федерацией. Достигнутые на высшем уровне соглашения придают динамику отношениям во всех сферах. Согласно межправительственному соглашению, подписанному в рамках государственного визита Президента нашей страны Шавката Мирзиёева в апреле текущего года в Россию, ускоренно развиваются взаимосвязи между регионами двух стран.
Губернатор Санкт-Петербурга Георгий Полтавченко о проведенных в рамках визита в нашу страну встречах рассказал корреспонденту УзА следующее:
– Встреча с Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым была очень плодотворной. На ней обсужден широкий спектр вопросов по сотрудничеству между Узбекистаном и Санкт-Петербургом в торгово-экономической, научно-технической, культурно-гуманитарной и других сферах.
Широки возможности торгово-экономических связей. Например, в Узбекистан мы можем поставлять сельхозтехнику, производимую на Кировском заводе Санкт-Петербурга. В Санкт-Петербурге высок спрос на экологически чистую, качественную продовольственную продукцию. Узбекистан богат на такую продукцию. В составе нашей делегации – представители множества организаций, специализирующихся в сферах пищевой промышленности и торговли. Мы заинтересованы на основе налаженной системы увеличить поставку из Узбекистана сельскохозяйственной и продовольственной продукции.
В Узбекистане уделяется большое внимание развитию фармацевтики. Наш город имеет значительный потенциал в этой области. Отмечалась необходимость расширения сотрудничества в этом направлении, создания совместных предприятий по производству лекарственных средств и медицинской техники.
Обсуждены вопросы жилищно-коммунального хозяйства, общественного транспорта, автоматизации оказания услуг населению.
Узбекистан страна древней культуры, родина великих мыслителей. Санкт-Петербург является культурной столицей России. В ходе встречи также было уделено внимание вопросам укрепления многолетних культурно-гуманитарных связей.
Мы в скором времени закрепим эти договоренности правовыми документами. Будем последовательно продолжать широкомасштабное сотрудничество с Узбекистаном.