Андижонда туризм ва туристик хизматлар экспорти ҳажми ошмоқда
Туризм мамлакатимиз иқтисодий тараққиёти ва халқимиз фаровонлигини юксалтириш, жойларда янги иш ўринлари яратишда муҳим ўрин тутади. Кейинги йилларда ушбу соҳани жадал ривожлантириш, юртимизга келаётган хорижий сайёҳлар оқимини кўпайтириш, ички туризмни кенгайтириш борасида кенг кўламли ишлар амалга оширилмоқда.
Президентимизнинг 2016 йил 2 декабрдаги “Ўзбекистон Республикасининг туризм соҳасини жадал ривожлантиришни таъминлаш чора-тадбирлари тўғрисида”ги фармони бу борадаги ишларни янги босқичга кўтаришда муҳим дастуриламал бўлмоқда. Ушбу ҳужжат ижросини таъминлаш, айниқса, ички сайёҳлик хизматини ривожлантириш борасида Андижон вилоятида кенг кўламли ишлар олиб борилмоқда.
– Вилоятда туризм ва туристик хизматлар экспорти ҳажмини оширишнинг манзилли чора-тадбирлар дастури ишлаб чииқилган, – дейди Ўзбекистон Республикаси Туризмни ривожлантириш давлат қўмитасининг Андижон вилояти бўйича ваколатли вакили Адҳам Исмонов. – Унга кўра, туризм ва сайёҳлик инфратузилмасини ривожлантириш, туристик хизматларни ички ва халқаро сайёҳлик бозорларига таклиф этиш, вилоятдаги сайёҳлик объектларини реконструкция қилиш ва ободонлаштириш, хизмат кўрсатишнинг сифати ва самарадорлигини бугунги кун талаблари даражасига кўтаришга қаратилган аниқ чора-тадбирлар амалга оширилмоқда.
Вилоятда “Континент тревл”, “Саёҳат”, “Андижонтурист”, “Холис саёҳат” каби 20 дан зиёд туристик ташкилотлар фаолият юритмоқда. Улар асосан юртдошларимизни Самарқанд, Бухоро, Хива, Урганч сингари тарихий шаҳарларга саёҳатга олиб бориш билан шуғулланади. Шунингдек, сайёҳлик фирмалари юртимиз ва хориждаги 100 дан зиёд сайёҳлик ташкилоти билан ҳамкорлик қилмоқда. Сайёҳлик корхоналари “Ипак йўлида туризм” халқаро сайёҳлик ярмаркасида доимий иштирок этиб, вилоятнинг туристик имкониятларини намойиш этмоқда. Хорижий ва юртимизда фаолият кўрсатаётган сайёҳлик корхоналарига Андижоннинг қадим ва бой тарихини ўзида мужассам этган гўшалар, маданий мерос ёдгорликлари, гўзал ва бетакрор табиат қўйнида жойлашган сўлим дам олиш масканлари ҳақида маълумотлар тақдим этишда ушбу ярмарканинг аҳамияти катта бўлмоқда.
– Ташкилотимиз нафақат мамлакатимиз, балки Бирлашган Араб Амирликлари, Хитой, Малайзия, Сингапур, Туркия давлатларидаги сайёҳлик фирмалари билан ҳамкорликни йўлга қўйган, – дейди “Холис саёҳат” сайёҳлик фирмаси раҳбари Орифжон Сатторов. – Ҳамкорларимизга вилоятдаги сайёҳлик объектлари ҳақида кенг маълумотлар тақдим этилган.
Вилоятда халқимиз тарихини ўзида мужассам этган музейлар, тарихий обида ва ёдгорликлар, шунингдек, баҳаво ва хушманзара дам олиш масканлари, муқаддас зиёратгоҳлардан иборат 300 дан зиёд сайёҳлик объекти мавжуд. Улардан танлаб олинган 20 дан зиёд объект бўйича туристик йўналишлар ишлаб чиқилган.
Ўлкашунослик, Адабиёт ва санъат музейлари, Андижон шаҳридаги Боғи Бобур, Булоқбоши туманидаги “Ширмонбулоқ”, Хонободдаги “Хонтоғ” дам олиш масканлари, Андижон шаҳридаги Мирпўстин ота, Жалақудуқ туманидаги Қутайба ибн Муслим, Қўрғонтепа туманидаги Бибисешанба, Хонободдаги Фозилмонота, Хўжаобод туманидаги Имомота, Балиқчи туманидаги Уч булоқ, Тузлуқмомо, Андижон туманидаги Меҳмони Валий зиёратгоҳлари, Жалақудуқ туманидаги Сарвонтепа, Чордона, Булоқбоши туманидаги Тоштепа, Марҳамат туманидаги Мингтепа сингари археологик ёдгорликлар, айниқса, сайёҳатчилар билан гавжум бўладиган масканлардир.
Ушбу масканларнинг барчасида сайёҳлар ва дам олувчиларнинг кўнгилли ҳордиқ чиқариши учун замонавий шароит яратилган. Дам олувчиларга хизмат кўрсатиш даражаси ҳам тобора юксалмоқда. Бундан ташқари, кейинги йилларда аксарият зиёратгоҳ ва дам олиш масканларида ободонлаштириш борасида қатор хайрли ишлар амалга оширилди. Масалан, “Хонтоғ” дам олиш масканидаги осма сим йўли тўла реконструкция қилинди, Балиқчи туманидаги Уч булоқ, Тузлуқ момо, Пахтаобод туманидаги Ховаскон ота, Андижон шаҳридаги Мирпўстин ота зиёратгоҳларида кенг кўламли қурилиш ва ободонлаштириш ишлари амалга оширилди, зиёратчилар учун зарур қулайликлар яратилди.
Андижон кўркига айланган Боғи Бобур дам олиш масканида ҳам катта ҳажмдаги ободонлаштириш ишлари бажарилди. Бу ердаги Бобур рамзий мақбараси, “Бобур ва жаҳон маданияти” музейи меҳмонлар ва сайёҳларда катта таассурот қолдирмоқда.
Вилоят маркази кундан-кун чирой очиб, замонавий бинолар, савдо, маиший хизмат кўрсатиш объектлари барпо этилмоқда, йўллар халқаро талаблар асосида қайта қурилмоқда. Шаҳарда 16 меҳмонхона мавжуд бўлиб, хорижий меҳмонларга хизмат кўрсатиш сифати юксалмоқда. Вилоятдаги танлаб олинган сайёҳлик объектлари ҳақида буклетлар, китоблар тайёрланган, туристик фирма ва меҳмонхоналарнинг интернет-сайтлари фаолият юритмоқда. Уларга дам олиш масканлари, зиёратгоҳ ва меҳмонхоналар ҳақида ўзбек, рус ва инглиз тилларида маълумотлар жойлаштириб борилади.
Ички туризмни ривожлантириш ва қишлоқ жойларда сервис хизматини янада яхшилаш мақсадида қўшимча туристик йўналишлар ташкил этиш кўзда тутилган. Жумладан, Улуғнор туманидаги балиқчилик хўжалиги ҳудудида балиқ ови, Жалақудуқ туманида термал сув, Балиқчи, Марҳамат, Шаҳрихон туманларида шифобахш қумларда соғломлаштириш туризми йўналишлари очилган. Марҳамат тумани Мингтепа ёдгорлигида очиқ музей, Булоқбоши туманидаги Чилустун тоғи ҳудудида экотуризмни ташкил этиш борасида ишлар олиб борилмоқда.
Андижоннинг гўзал ва хушманзара табиати ҳам ҳар қандай кишини ром этади. Бир неча минг йиллик тарихга эга Сарвонтепа, Мингтепа ёдгорликлари ҳам хорижликларда катта қизиқиш уйғотиши аниқ. Мухтасар айтганда, Андижонда туристлар, айниқса, хорижлик сайёҳларга таклиф этиладиган масканлар талайгина. Ана шу масканларда туризм, айниқса, ички туризмни ривожлантириш, хизмат кўрсатиш тизимини янада такомиллаштириш, саёҳатчилар учун қулайликлар яратиш борасида зарур чора-тадбирлар амалга оширилмоқда.

Фактор экономического развития
Туризм играет важную роль в экономическом развитии нашей страны, создании новых рабочих мест. В последние годы ведется особенно активная работа по ускоренному развитию данной сферы, увеличению числа прибывающих в нашу страну туристов, расширению внутреннего туризма.
Указ главы нашего государства "О мерах по обеспечению ускоренного развития туристской отрасли Республики Узбекистан" от 2 декабря 2016 года служит важным руководством к действию в поднятии работы в данном направлении на новый уровень. В Андижанской области также принимаются широкомасштабные меры по обеспечению исполнения этого документа и особенно развитию внутреннего туризма.
- В области разработана программа адресных мер по росту объема экспорта туристических услуг, - говорит уполномоченный представитель Государственного комитета Республики Узбекистан по развитию туризма по Андижанской области Адхам Исмонов. - В соответствии с ней предпринимаются конкретные меры по развитию туристической инфраструктуры, продвижению услуг на внутреннем и международных туристических рынках, реконструкции и благоустройству туристических объектов области, повышению качества и эффективности обслуживания.
В области ведут деятельность более 20 туристических организаций, среди них – “Континент тревл”, “Саёхат”, “Андижонтурист”, “Холис саёхат”. Они в основном занимаются организацией экскурсий наших соотечественников в такие исторические города, как Самарканд, Бухара, Хива, Ургенч. Туристические фирмы сотрудничают с более 100 отечественными и зарубежными туристическими организациями. Туристические предприятия регулярно участвуют в международной туристической ярмарке "Туризм на Шелковом пути" и демонстрируют туристические возможности области. Данная ярмарка играет особую роль в предоставлении зарубежным и отечественным туристическим компаниям широкой информации о различных исторических местах, памятниках культурного наследия, живописных зонах отдыха Андижанской области.
- Мы наладили тесное сотрудничество не только с отечественными, но и туристическими фирмами Объединенных Арабских Эмиратов, Китая, Малайзии, Сингапура, Турции, - говорит руководитель туристической фирмы "Холис саёхат" Орифжон Сатторов. - Нашим партнерам предоставлена широкая информация о туристических объектах области.
В области имеется множество музеев, исторических памятников, а также живописных зон отдыха и священных мест поклонения – более 300 туристических объектов, рассказывающих об истории нашего народа. По отобранным среди них более 20 объектам разработаны туристические маршруты.
С особым интересом туристы посещают краеведческий музей, музей литературы и искусства, зоны отдыха Боги Бобур в Андижане, “Ширмонбулок” в Булакбашинском районе, “Хонтог" в Ханабаде, места поклонения Мирпустин ота в Андижане, Кутайба ибн Муслим в Джалакудукском районе, Бибисешанба в Кургантепинском районе, Фозилмонота в Ханабаде, Имомота в Ходжаабадском районе, Уч булок, Тузлук момо в Балыкчинском, Мехмони Валий в Андижанском районах, исторические памятники Сарвонтепа, Чордона в Джалакудукском, Тоштепа в Булакбашинском, Мингтепа в Мархаматском районах.
В этих местах созданы современные условия для занимательного отдыха туристов и отдыхающих. Все более повышается и уровень их обслуживания. Кроме того, за последние годы в большинстве мест поклонения и зонах отдыха выполнены солидные работы по благоустройству. Так, например, полностью реконструирована канатная дорога в зоне отдыха "Хонтог", проведена широкомасштабная работа по строительству и реконструкции в местах паломничества Уч булок, Тузлук момо Балыкчинского района, Ховаскон ота Пахтаабадского района, Мирпустин ота Андижана, для посетителей созданы все необходимые условия.
Большой объем благоустроительной работы также проведен в зоне отдыха Боги Бобур, являющейся украшением Андижана. Расположенные здесь символическая гробница Бобура и музей "Бобур и мировая культура" производят большое впечатление на гостей и туристов.
С каждым днем преображается и областной центр, возводятся новые современные здания, пункты торговли и бытового обслуживания, дороги реконструируются на уровне современных требований. В городе действуют 16 гостиниц, которые предоставляют качественное обслуживание и сервис туристам. Подготовлены буклеты и книги о самых важных туристических объектах области, работают интернет-сайты туристических фирм и гостиниц. На них на узбекском, русском и английском языках регулярно размещается информация о зонах отдыха, местах поклонения и гостиницах области.
В целях развития внутреннего туризма в сельской местности предусмотрена организация дополнительных туристических маршрутов. Так, на территории рыбоводческого хозяйства Улугнорского района для туристов организуется рыбалка, в Джалакудукском районе – оздоровление термальными водами, в Балыкчинском, Мархаматском и Шахриханском районах – оздоровление целебным песком. Ведется работа по организации открытого музея на территории памятника Мингтепа Мархаматского района, экотуризма – в окрестностях горы Чилустун Булакбашинского района.
Живописная и неповторимая природа Андижана способна очаровать любого человека. Исторические памятники Сарвонтепа, Мингтепа, история которых насчитывает несколько тысячелетий, бесспорно вызывают большой интерес у зарубежных гостей. Словом, в Андижане есть много мест для посещения туристов, особенно иностранных. Предпринимаются необходимые меры по дальнейшему совершенствованию системы обслуживания, созданию еще больших удобств для гостей.