Туризм тармоғини ривожлантиришда АКТдан фойдаланиш масалалари муҳокама этилди
2017 йилнинг 7 ноябрь куни Ахборот технологияларини ишлаб чиқиш ва жорий қилишни қўллаб-қувватлаш бўйича «Mirzo Ulugbek Innovation Center» Инновация маркази «Туризм тармоғини ривожлантиришда АКТдан фойдаланиш» мавзусида семинар ўтказди.
Семинар ишида туризм саноати ва ахборот технологиялари соҳаси вакиллари ҳамда Марказ резидентлари иштирок этишди.
Ўзбекистон раҳбарияти туризм соҳасини ривожлантиришни устувор йўналишлардан бири сифатида белгилади. Мазкур саноатни ривожлантириш учун Ўзбекистон Республикаси Президенти 2017 йил 16 августдаги ПҚ-3217 сонли қарори билан 2018-2019 йилларда туризмни ривожлантириш бўйича биринчи навбатдаги чора-тадбирлар дастурини тасдиқлади.
Бугунги кунда биз бирор бир соҳа фаолиятини замонавий технологияларсиз тасаввур қила олмаймиз. Ахборот технологиялари туризм соҳасини ривожлантиришда ҳам муҳим ўрин тутади, сабаби замонавий технологиялар истиқболдаги сайёҳларни туристик маҳсулотлар ва мамлакатнинг диққатга сазовор жойлари тўғрисида хабардор қилиш, шунингдек, турли хил онлайн хизматлар–чипталарни, меҳмонхоналарни, ресторанларни брон қилиш ва бошқа хизматларни тақдим этиш имконини беради.
«Mirzo Ulugbek Innovation Center» Инновация маркази директори Хуршид Султанов қайд этди: «Мазкур семинарни ташкил қилишимиздан асосий мақсад - сайёҳлик ва ИТ тармоғи вакилларини бир-бирлари билан ўзаро таништиришдан иборат эди. Netvorking сайёҳлик тармоғи учун ҳамкорликдаги янги ИТ-маҳсулотларни яратиш, бу эса ўз навбатида сайёҳлар учун тақдим этилаётган хизматлар сифатини яхшилаш имконини беради».
Семинар давомида иштирокчилар Hotspot.uz, MyTaxi, Workly ва шу каби лойиҳаларнинг имкониятлари билан танишишди. Шунингдек, қатнашчиларга интерактив «Uzbekistan Pass» туристик сервисининг тақдимоти бўлиб ўтди.
Семинар давомида туристик ва ИТ-компаниялар вакиллари ҳамкорликнинг истиқболли йўналишларини муҳокама қилиш имкониятига эга бўлишди.

Обсуждены вопросы использования ИКТ в развитии туристического сектора
Инновационный центр по поддержке разработки и внедрения информационных технологий «Mirzo Ulugbek Innovation Center» 7 ноября 2017 года провел семинар на тему: «Использование ИКТ в развитии туристического сектора».
В работе семинара приняли участие представители туристической индустрии и сферы информационных технологий, включая резидентов Центра.
Руководство Узбекистана определило развитие сферы туризма одним из приоритетных направлений. Для развития данной индустрии Президент Узбекистана своим постановлением ПП-3217 от 16 августа утвердил программу первоочередных мер по развитию туризма на 2018-2019 годы.
Сегодня мы не можем представить себе ни одной сферы деятельности без современных технологий. Информационные технологии также играют важную роль в развитии сферы туризма, так как современные технологии позволяют информировать потенциальных туристов о туристических продуктах и достопримечательностях страны, а также предоставлять различные онлайн услуги – бронирование билетов, гостиниц, ресторанов и получения других услуг.
Директор «Mirzo Ulugbek Innovation Center» Хуршид Султанов отметил: «Мы организовали данный семинар, чтобы познакомить представителей туристического и IT секторов с друг другом. Нетворкинг позволит им совместно создавать новые совместные IT продукты для туристического сектора, что в свою очередь позволит улучшить качество услуг предоставляемых туристам».
В ходе семинара участники ознакомились возможностями таких проектов как Hotspot.uz, MyTaxi, Workly и т.д. Также участникам был презентован интерактивный туристический сервис Uzbekistan Pass.
Представители туристических и IT компаний также получили возможность обсудить перспективные направления сотрудничества.