Вазирликда Microsoft вакили билан учрашув бўлиб ўтди
Бугун Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлигида Microsoft корпорациясининг МДҲ мамлакатларидаги бош директори Роналд Бинкофски билан учрашув бўлиб ўтди.
Учрашув давомида ўзаро ҳамкорлик истиқболлари юзасидан фикр алмашилди. Жумладан, давлат бошқарувида булутли технологияларни, бизнес ҳамда жисмоний шахслар учун Microsoft ечимларини жорий қилиш, Microsoft дастурий маҳсулотларини легаллаштириш масалалари муҳокама қилинди.
Шунингдек, томонлар таълим тизимидаги ҳамкорлик, хусусан талабалар ва аҳолини ўқитиш тизимини ташкил этишда Microsoft сервислари ва маҳсулотларидан фойдаланиш масаласини муҳокама қилдилар.
Microsoft делегацияси ташрифи доирасида семинар ҳам ташкил этилди. Унда Microsoftнинг Европа бош офисидан келган юқори малакали экспертлар компаниянинг электрон ҳукумат қуриш борасидаги тажрибаси ҳақида сўзлаб беришди. Жумладан, жорий этилаётган тизимларнинг архитектураси, ёндашуви, бошқа мамлакатлар тажрибаси, электрон ҳукумат консепциясини амалга оширишда давлат дата-марказларидан фойдаланиш вариантлари ҳақида сўз борди.
Microsoft компанияси ҳақида
1975 йилда асос солинган Microsoft корпорацияси дастурий таъминот ишлаб чиқариш, инсонларнинг салоҳиятларини намойиш этишга хизмат қиладиган инновацион хизмат ва ечимларни ишлаб чиқаришда жаҳон етакчиси ҳисобланади.
Microsoft корпорацияси корпоратив ва индивидуал фойдаланувчилар учун кенг қамровли асбоб-ускуналар ва хизматларни тақдим этади, бутун дунёдаги инсонларга иш жойида ва уйида янги имкониятлар яратади. Қурилмалари ва хизматларига иш ўрни ва тармоқ амалий тизимлари, мижоз-сервер муҳитлари учун сервер иловалари, фойдаланувчилар учун бизнес-иловалар ва офис иловалари, интерактив дастур ва ўйинлар, дастурлаш воситалари ва интернет тармоғида ишлаш учун воситалар киради. Бундан ташқари, Microsoft интерактив (онлайн) хизматлар тақдим этади, компютер мавзуларида китоблар нашр этади, компютерлар учун периферик ускуналар ишлаб чиқаради, янги компютер технологияларини тадқиқ этиш ва ривожлантириш билан шуғулланади.
Компания 190 давлатда фаолият олиб боради. Унинг маҳсулотларини аксарият персонал компютерлар қўллаб-қувватлайди ва жаҳоннинг 45 тилига таржима қилинади.

В Мининфоком состоялась встреча с представителем Microsoft
Сегодня в Мининфоком состоялась встреча с генеральным директором Microsoft в странах СНГ Рональдом Бинкофски.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы дальнейшего сотрудничества. В частности, внедрения государственного облачных технологий в госуправлении и дальнейшей реализации решений Microsoft для бизнеса и физических лиц, легализация программных продуктов Microsoft.
Также стороны обсудили сотрудничество в области образования, а именно организации системы обучения студентов и населения по использованию продуктов и сервисов Microsoft.
В рамках визита делегации Microsoft также проведен семинар, в котором высококвалифицированные эксперты из Европейского головного офиса Microsoft рассказали об опыте компании в построении электронного правительства. В частности, шла речь об архитектуре, подхода внедряемых систем, примерах из других стран, вариантах использования государственных дата-центров для реализации концепции электронного правительства и др.
О компании Microsoft
Основанная в 1975 году, корпорация Microsoft является мировым лидером в производстве программного обеспечения, предоставлении услуг и решений, которые помогают людям реализовать свой потенциал.
Корпорация Microsoft разрабатывает и выпускает широкий спектр устройств и услуг для корпоративных и индивидуальных пользователей, которые дают новые возможности людям по всему миру, на работе и дома. В число устройств и услуг входят настольные и сетевые операционные системы, серверные приложения для клиент-серверных сред, настольные бизнес-приложения и офисные приложения для пользователей, интерактивные программы и игры, средства для работы в сети интернет и инструменты разработки. Кроме того, Microsoft предлагает интерактивные (online) услуги, издает книги по компьютерной тематике, производит периферийное оборудование для компьютеров, занимается исследовательской деятельностью и разработкой новых компьютерных технологий. Microsoft работает в более чем в 190 странах. Продукты Microsoft переведены более чем на 45 языков и совместимы с большинством платформ персональных компьютеров.