Халқаро амалий санъат фестивали бошланди
Пойтахтимизда бошланган I Тошкент Халқаро амалий санъат фестивали томошабинларга ҳайрат ва ҳавас, ижод аҳлига эса илҳом завқини улашмоқда. Ўзбекистон Бадиий академияси Марказий кўргазмалар залида мазкур фестивалнинг очилишига бағишланган тадбир бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Бадиий академияси томонидан ҳамкор ташкилотлар билан бирга ташкил этилган санъат фестивалига халқаро ташкилотлар, дипломатик корпус вакиллари, юртимиз ва хорижлик ҳунармандлар, санъатшунос олимлар, талаба-ёшлар, мухлислар таклиф этилди.
Бадиий академия раиси А.Нуриддинов ва бошқалар мамлакатимизда миллий анъана ва қадриятларимизни асраб-авайлаш, маданият ва санъатни изчил равнақ топтириш борасидаги эзгу саъй-ҳаракатлар ижод аҳлини янада самарали фаолият кўрсатишга чорлаётганини таъкидлади.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев томонидан ижодкор зиёлиларни моддий ва маънавий қўллаб-қувватлаш, улар учун зарур имкониятларни яратиш, маданий соҳаларда халқаро ҳамкорликни тобора кучайтиришга оид амалий ташаббуслар санъатнинг барча йўналишлари каби тасвирий ва амалий санъат бўйича ҳам янгидан-янги ғояларга туртки бермоқда.
Халқимизнинг бой маданий, маънавий меросини ўзида акс эттирган амалий санъат тасвирий, ҳайкалтарошлик, дизайнерлик санъатлари гуллаб-яшнашида ҳам муҳим пойдевор вазифасини ўтамоқда. Юртимизда азалдан ривож топган мазкур санъатнинг кўплаб мактаб ва анъаналари истиқлол йилларида қайта кўз очди.
Бадиий академия томонидан Маданият, Олий ва ўрта махсус таълим, Ташқи ишлар вазирликлари, "Ҳунарманд" уюшмаси, Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси, Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги, Ўзбекистон ёшлар иттифоқи ва бошқа ташкилотлар билан ҳамкорликда ўтказилаётган ушбу ижодий лойиҳа мустақиллик йилларида халқ амалий санъати соҳасида эришган ютуқларимизни намойиш этиш имконини бермоқда. Айни пайтда мазкур фестиваль халқаро ижодий ҳамкорликни янада ривожлантириш, устоз-шогирд мактаби анъаналарининг бардавомлигини таъминлашда ҳам муҳим аҳамият касб этади.
Фестивалда юртимиз уста ва ҳунармандлари билан бирга Озарбайжон, Буюк Британия, Эрон, Италия, Хитой, Жанубий Корея, Латвия, Россия, Тожикистон, Германия, Қозоғистон, Қирғизистондан ҳам ижодкорлар иштирок этмоқда.
– Бу фестивалда қатнашаётганимдан жуда мамнунман, – дейди Надежда Гришина (Россия). – Фестиваль доирасидаги кўргазмада мато бўлакларидан таркиб топган тасвирий композиция билан қатнашяпман. Лойиҳа халқ амалий санъатининг унутилаёзган турлари ва йўналишларини ўзида намоён этгани билан ғоят қимматлидир.
– Ўзбекистонда халқ амалий санъати ривожига, бебаҳо маънавий меросни асраб-авайлашга қаратилаётган чора-тадбирлар кўплаб давлатлар учун ибратдир, – дейди ЮНЕСКОнинг номоддий маданий мерос бўйича эксперти Динара Чочунбаева (Қирғизистон). – Юртингизда уста ва ҳунармандларни қўллаб-қувватлаш борасида яратилган кўплаб имтиёзлар уларнинг самарали ижод қилишида асосий омил бўлмоқда.
Фестиваль доирасида кўргазмалар, маҳорат сабоқлари, тақдимот тадбирлари, ижодий мулоқотлар, учрашув ва анжуманлар, модалар намойиши бўлиб ўтади. Лойиҳа доирасидаги илк кўргазмада миллий каштачилик, либослар дизайни, матодаги тасвир – батика санъати, қуроқчилик каби йўналишлар бўйича ижод намуналари томошабинларга ҳавола этилди.

Стартовал Международный фестиваль прикладного искусства
Стартовавший в Ташкенте I Международный фестиваль прикладного искусства вызывает у зрителей восхищение и удивление, охватывает творческих людей новым вдохновением. В Центральном выставочном зале Академии художеств Узбекистана состоялось мероприятие, посвященное открытию этого фестиваля.
На фестиваль искусства, организованный Академией художеств Узбекистана совместно с организациями-партнерами, приглашены представители международных организаций, дипломатического корпуса, отечественные и зарубежные ремесленники, ученые-искусствоведы, студенческая молодежь, поклонники искусства.
Председатель Академии художеств А. Нуриддинов и другие отметили, что благие устремления, направленные на бережное сохранение национальных ценностей и традиций, последовательное развитие культуры и искусства в стране, призывают творческих людей трудиться еще более эффективно.
Практические инициативы, исходящие от Президента нашей страны Шавката Мирзиёева, по материальной и моральной поддержке творческой интеллигенции, созданию для нее соответствующих возможностей, дальнейшему укреплению международного сотрудничества в сфере культуры являются стимулом для новых идей в изобразительном и прикладном искусстве.
В годы независимости возродилось большинство школ и традиций прикладного искусства, вобравшего в себя богатое духовное и культурное наследие нашего народа, творчество, уходящее своими корнями в глубь истории.
Этот творческий проект, реализуемые Академией художеств совместно с министерствами культуры, высшего и среднего специального образования, иностранных дел, ассоциацией “Хунарманд”, Национальной телерадиокомпанией, Национальным информационным агентством, Союзом молодежи и другими организациями, дает возможность продемонстрировать успехи, достигнутые в годы независимости в сфере народного прикладного искусства. Этот фестиваль имеет важное значение для дальнейшего развития международного творческого сотрудничества, обеспечения преемственности традиций школы “мастер – ученик”.
В фестивале наряду с мастерами и ремесленниками нашей страны принимают участие творческие деятели из Азербайджана, Великобритании, Ирана, Италии, Китая, Южной Кореи, Латвии, России, Таджикистана, Германии, Казахстана и Кыргызстана.
– Я очень рада, что участвую в данном фестивале, – говорит Надежда Гришина (Россия). – На выставке, организованной в рамках фестиваля, я представила композицию из лоскутков ткани. Проект имеет важное значение тем, что демонстрирует исчезающие виды и направления народного прикладного искусства.
– Меры, осуществляемые по развитию народного прикладного искусства в Узбекистане, бережному сохранению бесценного духовного наследия, являются примером для многих стран, – говорит эксперт ЮНЕСКО по нематериальному наследию Динара Чочунбаева (Кыргызстан). – Множество льгот и преференций, предоставляемых в вашей стране для поддержки мастеров и ремесленников, является важным фактором их успешной творческой деятельности.
В рамках фестиваля пройдут выставки, мастер-классы, презентации, творческие диалоги, встречи и конференции, показ мод. На первой выставке в рамках проекта вниманию зрителей представлены образцы национальной вышивки, дизайна одежды, искусство батика, лоскутное шитье.