Ўзаро ишончга асосланган ҳамкорлик масалаларига бағишланди
Тошкент шаҳрида 6 ноябрь куни Хитой Халқ Республикаси Коммунистик партиясининг XIX съезди якунларига бағишланган тақдимот бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлиги кўмагида Хитой Халқ Республикасининг мамлакатимиздаги элчихонаси томонидан ташкил этилган тадбирда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати аъзолари, Қонунчилик палатаси депутатлари, мамлакатимиздаги вазирлик ва идоралар раҳбарлари, олий таълим муассасалари профессор-ўқитувчилари, сиёсий партиялар, халқаро ташкилотлар ва дипломатик корпус вакиллари, ХХР делегацияси аъзолари, оммавий ахборот воситалари ходимлари иштирок этди.
Шу йил 18-24 октябрь кунлари ХХР Компартияси XIX съезди бўлиб ўтди. Унда Си Цзиньпин партия марказий қўмитаси Бош котиби лавозимига қайта сайланди. Тадбирда Хитойнинг кейинги беш йиллик ривожланиш йўлини белгилаб берган мазкур съезд якунлари, Хитой тараққиёт истиқболида яхши қўшничилик муносабатлари, хусусан, Ўзбекистон билан ўзаро манфаатли ва қатъий ишончга асосланган ҳамкорлик истиқболлари ҳақида сўз юритилди.
Хитой Ўзбекистоннинг стратегик шерикларидан биридир. Мамлакатларимиз ўртасидаги муносабатлар бугунги кунда барча жабҳаларда фаол ривожланиб бормоқда. Президентимиз Шавкат Мирзиёев раҳнамолигида ишлаб чиқилган 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясида белгиланган вазифалар ижроси доирасида сиёсий, ижтимоий, иқтисодий, маданий соҳаларда яқин халқаро ҳамкорлик амалга оширилмоқда. Икки давлат раҳбарларининг учрашувлари ўзаро манфаатли шериклик муносабатларини тараққий эттиришга хизмат қилмоқда.
Тадбирда 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясида белгилангани каби Хитой Халқ Республикасини тараққий эттиришнинг беш йиллик истиқболларида ҳам яхши қўшничилик муносабатларини ривожлантириш масаласи ташқи сиёсатда асосий йўналиш сифатида белгилангани қайд этилди. Бу ўзаро манфаатли инвестициявий ва савдо-иқтисодий лойиҳаларни амалга оширишга, минтақада хавфсизлик ва барқарорликни мустаҳкамлашга хизмат қилади.

Посвящено вопросам основанного на доверии сотрудничества
В Ташкенте 6 ноября состоялась презентация, посвященная итогам XIX съезда Коммунистической партии Китайской Народной Республики.
В мероприятии, организованном посольством Китайской Народной Республики в нашей стране при содействии Министерства иностранных дел Республики Узбекистан, приняли участие члены Сената, депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, руководители министерств и ведомств, профессора-преподаватели высших образовательных учреждений, представители политических партий, международных организаций и дипломатического корпуса, члены делегации КНР, работники средств массовой информации.
18-24 октября этого года состоялся XIX съезд Компартии КНР. На нем Си Цзиньпин переизбран на должность Генерального секретаря центрального комитета партии. На мероприятии говорилось об итогах съезда, определившего путь развития Китая на следующие пять лет, добрососедских отношениях, в частности, перспективах основанного на доверии взаимовыгодного сотрудничества с Узбекистаном.
Китай является одним из стратегических партнеров Узбекистана. Отношения между нашими странами в настоящее время активно развиваются во всех сферах. В рамках исполнения задач, намеченных в разработанной под руководством Президента нашей страны Шавката Мирзиёева Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах, осуществляется тесное международное сотрудничество в политической, социальной, экономической, культурной сферах. Встречи глав двух государств служат развитию взаимовыгодных партнерских отношений.
На мероприятии отмечалось, что подобно тому, как в Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах, так и в пятилетних перспективах развития Китайской Народной Республики, вопрос развития добрососедских отношений определен в качестве основного направления внешней политики. Это послужит реализации взаимовыгодных инвестиционных и торгово-экономических проектов, укреплению безопасности и стабильности в регионе.