Ўзаро ишончга асосланган ҳамкорлик масалаларига бағишланди
Тошкент шаҳрида 6 ноябрь куни Хитой Халқ Республикаси Коммунистик партиясининг XIX съезди якунларига бағишланган тақдимот бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлиги кўмагида Хитой Халқ Республикасининг мамлакатимиздаги элчихонаси томонидан ташкил этилган тадбирда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати аъзолари, Қонунчилик палатаси депутатлари, мамлакатимиздаги вазирлик ва идоралар раҳбарлари, олий таълим муассасалари профессор-ўқитувчилари, сиёсий партиялар, халқаро ташкилотлар ва дипломатик корпус вакиллари, ХХР делегацияси аъзолари, оммавий ахборот воситалари ходимлари иштирок этди.
Шу йил 18-24 октябрь кунлари ХХР Компартияси XIX съезди бўлиб ўтди. Унда Си Цзиньпин партия марказий қўмитаси Бош котиби лавозимига қайта сайланди. Тадбирда Хитойнинг кейинги беш йиллик ривожланиш йўлини белгилаб берган мазкур съезд якунлари, Хитой тараққиёт истиқболида яхши қўшничилик муносабатлари, хусусан, Ўзбекистон билан ўзаро манфаатли ва қатъий ишончга асосланган ҳамкорлик истиқболлари ҳақида сўз юритилди.
Хитой Ўзбекистоннинг стратегик шерикларидан биридир. Мамлакатларимиз ўртасидаги муносабатлар бугунги кунда барча жабҳаларда фаол ривожланиб бормоқда. Президентимиз Шавкат Мирзиёев раҳнамолигида ишлаб чиқилган 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясида белгиланган вазифалар ижроси доирасида сиёсий, ижтимоий, иқтисодий, маданий соҳаларда яқин халқаро ҳамкорлик амалга оширилмоқда. Икки давлат раҳбарларининг учрашувлари ўзаро манфаатли шериклик муносабатларини тараққий эттиришга хизмат қилмоқда.
Тадбирда 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясида белгилангани каби Хитой Халқ Республикасини тараққий эттиришнинг беш йиллик истиқболларида ҳам яхши қўшничилик муносабатларини ривожлантириш масаласи ташқи сиёсатда асосий йўналиш сифатида белгилангани қайд этилди. Бу ўзаро манфаатли инвестициявий ва савдо-иқтисодий лойиҳаларни амалга оширишга, минтақада хавфсизлик ва барқарорликни мустаҳкамлашга хизмат қилади.

Dedicated to issues of cooperation based on trust
A presentation dedicated to the results of the XIX National Congress of the Communist Party of the People’s Republic of China was held in Tashkent.
The event organized by the Embassy of the People’s Republic of China in our country with the assistance of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan was attended by members of the Senate, deputies of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, heads of ministries and departments, professors and teachers of higher educational institutions, representatives of political parties, international organizations and diplomatic corps, members of the delegation of the People’s Republic of China, the mass media employees.
On October 18-24 this year, the XIX National Congress of the Communist Party of China was held. Xi Jinping was re-elected to the position of General Secretary of the Central Committee of the Party. The results of the congress, which has determined the path of China’s development for the next five years, good-neighborly relations, in particular, the prospects of mutually beneficial cooperation based on trust with Uzbekistan were discussed at the event.
China is one of the strategic partners of Uzbekistan. Relations between our countries are actively developing in all spheres. Close international cooperation in political, social, economic and cultural spheres is further developing within the framework of implementation of tasks outlined in the Strategy of actions on five priority areas of development of the Republic of Uzbekistan in 2017-2021, which is developed under the leadership of the President of our country Shavkat Mirziyoyev. Meetings of the heads of the two states serve the development of mutually beneficial partnership.
At the event, it was noted that the issue of development of good-neighborly relations is defined as the main direction of foreign policy in the Strategy of actions on five priority areas of development of the Republic of Uzbekistan in 2017-2021, as well as in the five-year prospects of development of the People’s Republic of China. This will serve the implementation of mutually beneficial investment and trade-economic projects, strengthening security and stability in the region.