Халқимизнинг асл фарзанди хотирасига эҳтиром
Куннинг иккинчи ярмида Жиззах вилояти мусиқали драма театрида атоқли давлат арбоби ва ёзувчи Шароф Рашидов таваллудининг 100 йиллигига бағишланган хотира кечаси ва концерт дастури бўлиб ўтди.
Унда сенатор ва депутатлар, давлат ва жамоат ташкилотлари вакиллари, ёзувчи-шоирлар, санъат ва маданият намояндалари, адибнинг авлодлари, фахрийлар, ёшлар, адабиёт ихлосмандлари қатнашди.
Шароф Рашидов атоқли давлат арбоби бўлиш билан бирга, улкан сўз санъаткори, моҳир таржимон, инсон қалбининг зукко билимдони эди. Унинг ёшлик, баҳор, гўзаллик, эзгулик, Ватан меҳри тараннум этилган асарлари халқимиз қалбидан чуқур жой олган. Хусусан, «Кашмир қўшиғи», «Икки дил достони», «Дил амри» каби асарлари миллий адабиётимиз хазинасидан муносиб жой олган, қатор асарлари асосида бадиий фильмлар суратга олинган, спектакллар саҳналаштирилган.
Биринчи Президентимиз Ислом Каримов ташаббуси билан истиқлолнинг дастлабки йилларидаёқ адолат қайта тикланди, Шароф Рашидов номи тўла-тўкис оқланди. 1992 йил адибнинг 75 йиллик юбилейи юртимизда кенг нишонланди.
Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг 2017 йил 27 мартдаги «Атоқли давлат арбоби ва ёзувчи Шароф Рашидов таваллудининг 100 йиллигини нишонлаш тўғрисида»ги қарорига мувофиқ ушбу сана мамлакатимиз миқёсида катта тантана билан нишонланмоқда. Бу тадбирларда халқимизнинг улуғ адибни қанчалар ардоқлаши, унинг ижодий мероси, одамлар дардига малҳам бўлишдек ўзбекона сифатлари ва фазилатларини қадрлаши намоён бўлмоқда.
Бу адибнинг 100 йиллик юбилейига бағишлаб ўтказилган хотира кечаси концертида ҳам ўзининг ёрқин ифодасини топди. Унда юртимиз санъат усталари томонидан миллий ашула ва рақслар, жаҳон санъатининг энг сара асарларидан намуналар ижро этилди.
Ушбу куй-қўшиқлар қалбларда Ватанга муҳаббат, ҳаёт сурури туйғуларини жўш урдирди. Шароф Рашидов сўзи билан айтилувчи «Оламда гуллар яшар», «Ватан фидойиларига», «Дугоналар», «Ёр келур» қўшиқлари, Ҳамид Олимжон ва Зулфиянинг «Ўзбекистон дея аталур...», «Ёшлик чоғимда», «Кел, ассалом» шеърларига басталанган тароналар, халқ ашулалари, жаҳон санъатидан ижро этилган ария ва композициялар тингловчиларга бир олам завқ бағишлади.
Саҳна ортидаги улкан мониторда донишманд инсоннинг болалик ва ёшлик даврлари, уни вояга етказган ота-онаси сиймолари, Шароф Рашидовнинг она Ватанимиз, халқимиз ғурурини кўтариш, юртимизни обод этиш йўлида бутун борлиғини тикиб олиб борган ҳаёти, Президентимиз раҳнамолигида ардоқли адиб номини абадийлаштириш борасида амалга оширилаётган улкан ишлар, бугунги дориломон ҳаётимиз акс эттирилган лавҳалар намойиш этилади.
Буларнинг бари ўз элига ва Ватанига фидойи инсоннинг халқимиз юрагидан муносиб жой олгани ва меҳрига сазовор бўлганини намоён қилади.
Атоқли давлат арбоби ва ёзувчи Шароф Рашидов таваллудининг 100 йиллигига бағишланган хотира кечалари, маънавий-маърифий тадбирлар мамлакатимиз бўйлаб давом этмоқда.

Reverence to the memory of the true son of our people
A memorial evening and a concert program dedicated to the 100th anniversary of the birth of the outstanding statesman and writer Sharaf Rashidov was held in Jizzakh regional musical drama theater.
The ceremony was attended by the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev.
Senators and deputies, representatives of state and public organizations, writers and poets, cultural and art figures, relatives of the writer, veterans, youth, and admirers of literature attended the event.
Sharaf Rashidov was not only an outstanding statesman, but also a great master of the word, a talented translator, a connoisseur of the human soul. His social activities harmoniously combined with the creative. Sh.Rashidov headed Uzbekistan in a difficult period, selflessly worked on the path of its development, made a significant contribution to the development of our literature, spirituality with his social and creative activities. His works “Kashmir song”, “Poem of two hearts”, “Call of the heart”, in which youth, spring, beauty, kindness, love for the Motherland are sung, took a worthy place in the treasury of national literature, art films, stage productions were created based on a number of works.
At the initiative of the First President of our country Islam Karimov, justice was restored from the first years of independence, the good name of Sharaf Rashidov was justified. In 1992, his 75th anniversary was widely celebrated in our country.
In accordance with the resolution of the President of our country Shavkat Mirziyoyev “On celebration of the 100th anniversary of the birth of the outstanding statesman and writer Sharaf Rashidov” of March 27, 2017, this date is celebrated with great solemnity throughout the country. The events reflect the love and appreciation of our people for the great writer, the example of his works for present generations, as well as noble qualities inherent in people of Uzbekistan.
It also found its bright reflection in the memorial evening, held in connection with the 100th anniversary of Sh.Rashidov. At the concert, the masters of arts of our country performed national melodies, songs and dances, pearls of world art were presented.
These melodies and songs strengthened the sense of love for the Motherland, the joy of life in the hearts of those present. Songs based on the words of Sharaf Rashidov “Olamda gullar yashar” (“Flowers living in the universe”), “Vatan fidoyilariga” (“To the selfless people of the Homeland”), “Dugonalar” (“Friends”), “Yor kelur” (“Sweetheart is coming”), as well as the poems of Hamid Alimjan and Zulfiya “Uzbekiston deya atalur...” (“It is called Uzbekistan”), “Yoshlik chogimda” (“In my youth”), “Kel, assalom” (“Come, hello”), folk songs, arias and compositions of the world opera art left unforgettable impressions on the audience.
The large monitor showed the stories reflecting the childhood and youth of this wise man, his parents, the life of Sharaf Rashidov, personified by the desire to exalt and develop his homeland, significant work carried out under the leadership of the President of our country in order to perpetuate the name of the outstanding statesman and writer, today’s happy life of our people.
All this shows that a person devoted to his people and the Motherland took a worthy place in the hearts of compatriots and received their respect and love.
Memorial evenings, spiritual and educational activities devoted to the 100th anniversary of the outstanding statesman and writer Sharaf Rashidov are continuing throughout our country.