Халқимизнинг асл фарзанди хотирасига эҳтиром
Куннинг иккинчи ярмида Жиззах вилояти мусиқали драма театрида атоқли давлат арбоби ва ёзувчи Шароф Рашидов таваллудининг 100 йиллигига бағишланган хотира кечаси ва концерт дастури бўлиб ўтди.
Унда сенатор ва депутатлар, давлат ва жамоат ташкилотлари вакиллари, ёзувчи-шоирлар, санъат ва маданият намояндалари, адибнинг авлодлари, фахрийлар, ёшлар, адабиёт ихлосмандлари қатнашди.
Шароф Рашидов атоқли давлат арбоби бўлиш билан бирга, улкан сўз санъаткори, моҳир таржимон, инсон қалбининг зукко билимдони эди. Унинг ёшлик, баҳор, гўзаллик, эзгулик, Ватан меҳри тараннум этилган асарлари халқимиз қалбидан чуқур жой олган. Хусусан, «Кашмир қўшиғи», «Икки дил достони», «Дил амри» каби асарлари миллий адабиётимиз хазинасидан муносиб жой олган, қатор асарлари асосида бадиий фильмлар суратга олинган, спектакллар саҳналаштирилган.
Биринчи Президентимиз Ислом Каримов ташаббуси билан истиқлолнинг дастлабки йилларидаёқ адолат қайта тикланди, Шароф Рашидов номи тўла-тўкис оқланди. 1992 йил адибнинг 75 йиллик юбилейи юртимизда кенг нишонланди.
Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг 2017 йил 27 мартдаги «Атоқли давлат арбоби ва ёзувчи Шароф Рашидов таваллудининг 100 йиллигини нишонлаш тўғрисида»ги қарорига мувофиқ ушбу сана мамлакатимиз миқёсида катта тантана билан нишонланмоқда. Бу тадбирларда халқимизнинг улуғ адибни қанчалар ардоқлаши, унинг ижодий мероси, одамлар дардига малҳам бўлишдек ўзбекона сифатлари ва фазилатларини қадрлаши намоён бўлмоқда.
Бу адибнинг 100 йиллик юбилейига бағишлаб ўтказилган хотира кечаси концертида ҳам ўзининг ёрқин ифодасини топди. Унда юртимиз санъат усталари томонидан миллий ашула ва рақслар, жаҳон санъатининг энг сара асарларидан намуналар ижро этилди.
Ушбу куй-қўшиқлар қалбларда Ватанга муҳаббат, ҳаёт сурури туйғуларини жўш урдирди. Шароф Рашидов сўзи билан айтилувчи «Оламда гуллар яшар», «Ватан фидойиларига», «Дугоналар», «Ёр келур» қўшиқлари, Ҳамид Олимжон ва Зулфиянинг «Ўзбекистон дея аталур...», «Ёшлик чоғимда», «Кел, ассалом» шеърларига басталанган тароналар, халқ ашулалари, жаҳон санъатидан ижро этилган ария ва композициялар тингловчиларга бир олам завқ бағишлади.
Саҳна ортидаги улкан мониторда донишманд инсоннинг болалик ва ёшлик даврлари, уни вояга етказган ота-онаси сиймолари, Шароф Рашидовнинг она Ватанимиз, халқимиз ғурурини кўтариш, юртимизни обод этиш йўлида бутун борлиғини тикиб олиб борган ҳаёти, Президентимиз раҳнамолигида ардоқли адиб номини абадийлаштириш борасида амалга оширилаётган улкан ишлар, бугунги дориломон ҳаётимиз акс эттирилган лавҳалар намойиш этилади.
Буларнинг бари ўз элига ва Ватанига фидойи инсоннинг халқимиз юрагидан муносиб жой олгани ва меҳрига сазовор бўлганини намоён қилади.
Атоқли давлат арбоби ва ёзувчи Шароф Рашидов таваллудининг 100 йиллигига бағишланган хотира кечалари, маънавий-маърифий тадбирлар мамлакатимиз бўйлаб давом этмоқда.

Почтение к памяти истинного сына нашего народа
Во второй половине дня в Джизакском областном театре музыкальной драмы состоялись вечер памяти и концертная программа, посвященные 100-летию со дня рождения выдающегося государственного деятеля и писателя Шарафа Рашидова.
В нем участвовали сенаторы и депутаты, представители государственных и общественных организаций, писатели и поэты, деятели культуры и искусства, родные писателя, ветераны, молодежь, поклонники литературы.
Шараф Рашидов был не только выдающимся государственным деятелем, но и великим мастером слова, талантливым переводчиком, знатоком человеческой души. Его общественная деятельность гармонично сочеталась с творческой. Ш.Рашидов возглавлял Узбекистан в сложный период, самоотверженно трудился на пути его развития, своей общественно-творческой деятельностью внес значительный вклад в развитие нашей литературы, духовности. Его произведения «Кашмирская песня», «Поэма двух сердец», «Веление сердца», в которых воспеты молодость, весна, красота, доброта, любовь к Родине, заняли достойное место в сокровищнице национальной литературы, на основе ряда произведений созданы художественные фильмы, сценические постановки.
По инициативе Первого Президента нашей страны Ислама Каримова с первых лет независимости была восстановлена справедливость, полностью оправдано честное имя Шарафа Рашидова. В 1992 году в нашей стране широко праздновался его 75-летний юбилей.
В соответствии с постановлением Президента нашей страны Шавката Мирзиёева "О праздновании 100-летия со дня рождения выдающегося государственного деятеля и писателя Шарафа Рашидова" от 27 марта 2017 года эта дата с большой торжественностью отмечается в масштабе страны. В проводимых мероприятиях отражается то, насколько наш народ любит и ценит великого литератора, каким примером для нынешних поколений служит его творчество, а также присущие узбекскому народу благородные качества.
Это также нашло свое яркое отражение в вечере памяти, проведенном в связи со 100-летием Ш.Рашидова. На концерте мастерами искусств нашей страны были исполнены национальные мелодии, песни и танцы, представлены жемчужины мирового искусства.
Эти мелодии и песни усилили в сердцах присутствующих чувство любви к Родине, радость жизни. Песни на слова Шарафа Рашидова «Оламда гуллар яшар», «Ватан фидойиларига», «Дугоналар», «Ёр келур», а также на стихи Хамида Алимджана и Зульфии «Узбекистон дея аталур...», «Ёшлик чогимда», «Кел, ассалом», народные песни, арии и композиции мирового оперного искусства подарили слушателям незабываемые впечатления.
На большом мониторе демонстрируются сюжеты, отражающие детские и юношеские годы этого мудрого человека, его родителей, жизнь Шарафа Рашидова, олицетворенную стремлением возвеличить и благоустроить свою Родину, значительную работу, осуществляемую под руководством Президента нашей страны в целях увековечения имени выдающегося государственного деятеля и писателя, сегодняшнюю счастливую жизнь нашего народа.
Все это свидетельствует о том, что преданный своему народу и Родине человек занял достойное место в сердцах соотечественников и удостоился их уважения и любви.
Посвященные 100-летию выдающегося государственного деятеля и писателя Шарафа Рашидова вечера памяти, духовно-просветительские мероприятия продолжаются по всей нашей стране.