Атоқли шоирларимизга эҳтиром
Президентимиз Шавкат Мирзиёев Жиззах шаҳрида Ҳамид Олимжон ва Зулфия хотирасига бағишлаб бунёд этилган ёдгорлик мажмуасини бориб кўрди.
Давлатимиз раҳбари жорий йил 27 апрелда Жиззах вилоятига ташрифи давомида улкан шоирлар Ҳамид Олимжон ва Зулфиянинг адабий меросини кенг тарғиб қилиш, асарларидаги эзгу тушунчалар моҳиятини ёшларга етказиш лозимлигини таъкидлаган эди.
Президентимиз ташаббуси билан барпо этилган Ҳамид Олимжон ва Зулфия хиёбони, икки шоир номи билан аталувчи ўзбек тили ва адабиётини чуқур ўқитишга ихтисослаштирилган мактаб-интернат ҳамда музей халқимизнинг ардоқли фарзандларига кўрсатилган улкан эҳтиром намунаси бўлди.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2017 йил 23 июндаги «Жиззах шаҳрида Ҳамид Олимжон ва Зулфия номидаги она тили ва адабиёти фанини чуқурлаштириб ўқитишга ихтисослаштирилган мактаб-интернатни ташкил этиш тўғрисида»ги қарори билан мазкур мактаб-интернат учун 4 қаватли замонавий бино қуриб битказилди. Бу ерда яратилган замонавий шароитлар, 100 ўринли ётоқхона, ошхона, фаоллар зали ўқувчиларнинг муносиб таълим олишига хизмат қилади.
Жиззах шаҳридаги тарихий Хўжа Нуриддин мадрасасида адабиётимизнинг улкан намояндалари Ҳамид Олимжон ва Зулфиянинг адабий меросини кенг тарғиб қилиш мақсадида музей ташкил этилди. Бунинг учун мадраса биноси тубдан таъмирланиб, тарихий кўриниши тикланди. Мадрасанинг гумбаз қисми сирланган кошин билан қопланди.
Музей экспозицияси мазмуни Президентимизнинг «Буюк келажагимизни мард ва олижаноб халқимиз билан бирга қурамиз» асари ҳамда Ҳамид Олимжон ва Зулфия хиёбони, улар номи билан аталувчи мактаб-интернат ташкил этиш бўйича билдирган фикр-мулоҳазалари асосида шакллантирилган.
Давлатимиз раҳбари Ҳамид Олимжон ва Зулфия номидаги хиёбон атрофини янада ободонлаштириш, музей фаолиятини такомиллаштириш, мактаб-интернат моддий-техник базасини мустаҳкамлаш бўйича топшириқлар берди.

With respect to famous poets
President Shavkat Mirziyoyev visited the memorial complex created in Jizzakh in memory of Hamid Alimjan and Zulfiya.
The Head of our state during the trip to Jizzakh region on April 27 of this year noted the need for wide propaganda of the literary heritage of the great poets Hamid Alimjan and Zulfiya, bringing the essence and philosophy of noble ideas in their works to the youth.
The alley of Hamid Alimjan and Zulfiya created on the initiative of the President of our country, the boarding school named after them, specialized in in-depth study of the Uzbek language and literature, and the museum show unlimited respect for the devoted son and daughter of people of Uzbekistan.
According to the resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan of June 23, 2017, a 4-storey modern building of a specialized boarding school for in-depth study of the Uzbek language and literature named after Hamid Alimjan and Zulfiya was built and put into operation in Jizzakh. Spacious and bright rooms, a 100-person dormitory, a dining room, an assembly hall will serve to worthy education of the younger generation.
A museum was organized for wide promotion of the literary heritage of prominent figures of our literature Hamid Alimjan and Zulfiya, in a historical monument – Khoja Nuriddin madrassah, which is located in Jizzakh. The building of the madrassah has been radically reconstructed for this, its historical appearance has been restored, the dome part is covered with a mosaic facing.
The idea and essence of the museum’s exposition are formed on the basis of the work of the President of our country “We will build a great future together with our courageous and noble people” and opinions expressed during the creation of the alley of Hamid Alimjan and Zulfiya, the boarding school.
The Head of our state gave instructions for further landscaping of the alley named after Hamid Alimjan and Zulfiya, improvement of the museum’s activities, strengthening the material and technical base of the boarding school.