Атоқли шоирларимизга эҳтиром
Президентимиз Шавкат Мирзиёев Жиззах шаҳрида Ҳамид Олимжон ва Зулфия хотирасига бағишлаб бунёд этилган ёдгорлик мажмуасини бориб кўрди.
Давлатимиз раҳбари жорий йил 27 апрелда Жиззах вилоятига ташрифи давомида улкан шоирлар Ҳамид Олимжон ва Зулфиянинг адабий меросини кенг тарғиб қилиш, асарларидаги эзгу тушунчалар моҳиятини ёшларга етказиш лозимлигини таъкидлаган эди.
Президентимиз ташаббуси билан барпо этилган Ҳамид Олимжон ва Зулфия хиёбони, икки шоир номи билан аталувчи ўзбек тили ва адабиётини чуқур ўқитишга ихтисослаштирилган мактаб-интернат ҳамда музей халқимизнинг ардоқли фарзандларига кўрсатилган улкан эҳтиром намунаси бўлди.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2017 йил 23 июндаги «Жиззах шаҳрида Ҳамид Олимжон ва Зулфия номидаги она тили ва адабиёти фанини чуқурлаштириб ўқитишга ихтисослаштирилган мактаб-интернатни ташкил этиш тўғрисида»ги қарори билан мазкур мактаб-интернат учун 4 қаватли замонавий бино қуриб битказилди. Бу ерда яратилган замонавий шароитлар, 100 ўринли ётоқхона, ошхона, фаоллар зали ўқувчиларнинг муносиб таълим олишига хизмат қилади.
Жиззах шаҳридаги тарихий Хўжа Нуриддин мадрасасида адабиётимизнинг улкан намояндалари Ҳамид Олимжон ва Зулфиянинг адабий меросини кенг тарғиб қилиш мақсадида музей ташкил этилди. Бунинг учун мадраса биноси тубдан таъмирланиб, тарихий кўриниши тикланди. Мадрасанинг гумбаз қисми сирланган кошин билан қопланди.
Музей экспозицияси мазмуни Президентимизнинг «Буюк келажагимизни мард ва олижаноб халқимиз билан бирга қурамиз» асари ҳамда Ҳамид Олимжон ва Зулфия хиёбони, улар номи билан аталувчи мактаб-интернат ташкил этиш бўйича билдирган фикр-мулоҳазалари асосида шакллантирилган.
Давлатимиз раҳбари Ҳамид Олимжон ва Зулфия номидаги хиёбон атрофини янада ободонлаштириш, музей фаолиятини такомиллаштириш, мактаб-интернат моддий-техник базасини мустаҳкамлаш бўйича топшириқлар берди.

С почтением к известным поэтам
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев осмотрел мемориальный комплекс, созданный в Джизаке в память о Хамиде Алимджане и Зульфии.
Глава нашего государства в ходе поездки 27 апреля текущего года в Джизакскую область отметил необходимость широкой пропаганды литературного наследия великих поэтов Хамида Алимджана и Зульфии, доведения до молодежи сути и философии благородных идей в их произведениях.
Созданные по инициативе Президента нашей страны аллея Хамида Алимджана и Зульфии, школа-интернат их имени, специализированная на углубленном изучении узбекского языка и литературы, а также музей свидетельствуют о безграничном уважении и почтении к преданным сыну и дочери узбекского народа.
Согласно постановлению Кабинета Министров Республики Узбекистан от 23 июня 2017 года в Джизаке построено и сдано в эксплуатацию 4-этажное современное здание специализированной школы-интерната по углубленному изучению узбекского языка и литературы имени Хамида Алимджана и Зульфии. Просторные и светлые кабинеты, 100-местное общежитие, столовая, актовый зал будут служить достойному обучению подрастающего поколения.
В расположенном в Джизаке медресе Хужи Нуриддина, являющемся историческим памятником, в целях широкой пропаганды литературного наследия выдающихся деятелей нашей литературы Хамида Алимджана и Зульфии организован музей. Для этого здание медресе кардинально реконструировано, восстановлен его исторический облик, купольная часть покрыта облицовочной мозаикой.
Идея и суть экспозиции музея сформированы на основе произведения Президента нашей страны «Великое будущее мы построим вместе с нашим мужественным и благородным народом» и мнений, высказанных в ходе создания аллеи Хамида Алимджана и Зульфии, школы-интерната.
Глава нашего государства дал поручения по дальнейшему благоустройству аллеи имени Хамида Алимджана и Зульфии, совершенствованию деятельности музея, укреплению материально-технической базы школы-интерната.