Президентимизнинг 2017 йил 27 мартдаги "Атоқли давлат арбоби ва ёзувчи Шароф Рашидов таваллудининг 100 йиллигини нишонлаш тўғрисида"ги қарорида Жиззах шаҳрида адибнинг мемориал музейини ташкил этиш ва музей ҳудудини ободонлаштириш бўйича вазифалар белгиланган эди.
Давлатимиз раҳбари Шароф Рашидов таваллудининг 100 йиллиги олдидан қайта қуриб битказилган мазкур музейда бўлиб, бу ердаги экспозициялар ва яратилган шароитлар билан танишди.
Қурилиш-таъмирлаш ишлари доирасида музей биноси кенгайтирилди, атоқли давлат арбоби ва ёзувчининг ҳаёт йўли ва ижодига дахлдор 2 минг 700 дан ортиқ экспонат билан таъминланди.
Музейга кираверишда Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг «Ҳеч шубҳа йўқки, Шароф Рашидов номини ўзбек халқининг тарихидан, ҳаётидан айри тасаввур қилиб бўлмайди. Шароф Рашидов ўз халқига ва Ватанига фидойи фарзанд эди», деган сўзлари битилган. Бинонинг ички ва ташқи қисми миллий меъморчилигимиз анъаналари асосида безатилиб, анжуманлар залида Шароф Рашидов фаолиятига доир фильмларни намойиш этиш имконияти яратилди.
Музей ёнига Шароф Рашидов давлат хизмати чоғида фойдаланган поезд вагони ўрнатилди. Ундаги шароит ва буюмлар асл ҳолича сақланган.
Музейда намойиш этилаётган экспонатлар Шароф Рашидовнинг болалик даври, талабалик йиллари, муҳаррирлик даври, Ўзбекистонда чўл ва қўриқ ерларни ўзлаштириш, қурилиш жараёнидаги фаол иштироки, ижтимоий-сиёсий ва адабий фаолияти ҳамда бошқа мавзуларга бағишланган ўнта бўлимга ажратилган.
Бўлимларда атоқли давлат арбобининг фотосуратлари, дастхатлари туширилган китоблар, ёрқин хотирасига оид турли буюмлар ва бошқа кўплаб экспонатлар намойиш этилмоқда.
Музей Шароф Рашидов ҳақида тўлиқ маълумот берадиган, у кишининг руҳларини сезадиган жой бўлиши керак, деди давлатимиз раҳбари. Бу ерга ўқувчи-ёшларнинг мунтазам ташрифини йўлга қўйиб, турли тадбирлар ўтказиш зарур.
Давлатимиз раҳбари 2016 йил 18 ноябрь куни Жиззах вилояти сайловчилари вакиллари билан учрашар экан, 2017 йил халқимизнинг оташқалб фарзанди, атоқли давлат арбоби ва ёзувчи Шароф Рашидов таваллудига 100 йил тўлишини қайд этиб, ушбу қутлуғ санани бутун мамлакатимиз миқёсида кенг нишонлаш, турли маданий-маърифий тадбирлар ўтказиш, у киши туғилиб вояга етган Жиззах заминида муҳташам ёдгорлик мажмуаси барпо этиш таклифини ўртага ташлаган эди.
Ўтган қисқа вақтда мамлакатимизнинг барча ҳудудларида Шароф Рашидовнинг ҳаёти, меҳнат фаолияти ва ижодига бағишланган маънавий-маърифий тадбирлар, анжуманлар уюштирилмоқда, китоблар чоп этилди.
Шавкат Мирзиёев Шароф Рашидов мемориал музейи фахрий меҳмонлар китобига ўз фикр ва таассуротларини ёзиб қолдирди.
Унда шундай сўзлар бор: «Халқимизнинг буюк фарзанди, атоқли давлат арбоби ва ёзувчи Шароф Рашидов эл-юртимиз учун фидойи раҳбар, бетакрор ва беназир шахс эди…
Ҳар қандай мураккаб шароитда ҳам эл-юртимиз манфаатини ўйлаб яшаган Шароф Рашидовнинг буюк хизматлари халқимиз хотирасида абадий сақланиб қолади.
Бугун Жиззах шаҳрида иш бошлаётган Шароф Рашидов мемориал музейи ана шу эзгу мақсадга хизмат қилади, деб ишонаман».

Шавкат Мирзиёев посетил мемориальный музей Шарафа Рашидова
В постановлении Президента Республики Узбекистан "О праздновании 100-летия со дня рождения выдающегося государственного деятеля и писателя Шарафа Рашидова" от 27 марта 2017 года были определены задачи по созданию в городе Джизаке мемориального музея писателя и благоустройству прилегающей к нему территории.
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев посетил этот музей, реконструированный и сданный в эксплуатацию в преддверии 100-летия со дня рождения Шарафа Рашидова, ознакомился с представленными в нем экспозициями и созданными здесь условиями.
В ходе строительно-ремонтных работ было расширено здание музея. Фасад и внутренняя часть его оформлены в традициях национального зодчества. Здесь представлено более 2700 экспонатов.
При входе в музей запечатлены слова Президента нашей страны Шавката Мирзиёева о том, что вне всякого сомнения, имя Шарафа Рашидова трудно представить в отрыве от истории, жизни узбекского народа. Шараф Рашидов был преданным сыном своего народа и Родины.
В конференц-зале создана возможность для показа фильмов о деятельности Шарафа Рашидова.
Рядом с музеем установлен железнодорожный вагон, которым Шараф Рашидов пользовался в период государственной службы. Инвентарь вагона сохранен в подлинном виде.
Демонстрируемые в музее экспонаты представлены в десяти разделах, посвященных детству, студенческим годам, периоду журналистской работы, активному участию в освоении степных и целинных земель в Узбекистане, в процессах строительства, общественно-политической и литературной деятельности Шарафа Рашидова и другим темам.
В разделах музея демонстрируются фотографии, книги с автографами, различные предметы и множество других экспонатов, касающихся его жизни и творчества, светлой памяти.
Музей должен предоставить полную информацию о Шарафе Рашидове, сказал глава нашего государства. Надо постоянно организовывать экскурсии учащейся молодежи в музей, организовывать различные мероприятия.
Глава нашего государства 18 ноября 2016 года во время встречи с представителями избирателей Джизакской области отметил, что в 2017 году исполнится 100 лет со дня рождения известного сына узбекского народа, выдающегося государственного деятеля и писателя Шарафа Рашидова, и предложил широко отмечать эту знаменательную дату в масштабах нашей страны, организовать различные культурно-просветительские мероприятия, создать величественный мемориальный комплекс на джизакской земле.
Во всех регионах нашей страны организуются духовно-просветительские мероприятия, конференции, посвященные жизни, трудовой деятельности и творческому пути Шарафа Рашидова, изданы книги.
Шавкат Мирзиёев в Книге почетных гостей мемориального музея Шарафа Рашидова оставил запись.
В ней есть такие слова: "Великий сын нашего народа, выдающийся государственный деятель и писатель Шараф Рашидов был самоотверженным руководителем, уникальной личностью...
Великие заслуги Шарафа Рашидова навечно сохранятся в памяти нашего народа.
Убежден, что сегодня начинающий свою деятельность в городе Джизаке мемориальный музей Шарафа Рашидова будет служить такой благородной цели".