Кам таъминланган оилаларга микрокредит тақдим этилади
Вазирлар Маҳкамаси Марказий банк томонидан ишлаб чиқилган “Кам таъминланган оилаларни бандлик билан таъминлаш учун тижорат банклари томонидан микрокредитлар ажратиш тартиби тўғрисида”ги низомни тасдиқлади.
Ушбу низомга асосан тижорат банклари муайян меҳнат турлари билан шуғулланиш истагида бўлган кам таъминланган оилаларга уларнинг оилаларини етарли даражада таъминлаш имконини берадиган имтиёзли шартлар асосида микрокредитлар ажратиб боради.
Микрокредитлар қарз олувчиларга тикув машиналари, матолар ва бошқа cарф материаллари, косибчилик фаолияти учун инвентарлар, маиший, компьютер ва бошқа техникалар, шунингдек, меҳнат билан бандликни таъминловчи бошқа асбоб-ускуналар харид қилиш, шахсий томорқа участкаларини ривожлантириш (кичик иссиқхоналар барпо этиш, чорва моллари, парранда сотиб олиш, оғилхона ва товуқхона қуриш, боғдорчилик инвентарлари ва асбоблари харид қилиш мақсадлари учун) энг кам иш ҳақининг 100 баравари миқдоригача йиллик 4 фоиз ставкада ажратилади.

Предоставляются микрокредиты малообеспеченным семьям
Кабинет Министров утвердил разработанное Центральным банком Положение “О порядке выделения коммерческими банками микрокредитов для обеспечения занятости малообеспеченных семей”.
На основе данного Положения коммерческие банки предоставляют по льготной процентной ставке микрокредиты малообеспеченным семьям, имеющим желание заниматься определенными видами труда, обеспечивая самодостаточность их семьи.
Микрокредиты заёмщикам выделяются на приобретение швейных машин, тканей и расходных материалов, инвентаря для ремесленнической деятельности, бытовой, компьютерной и другой техники, а также различных инструментов для обеспечения самозанятости, развития приусадебных участков (на организацию мини-теплиц, приобретение скота, птицы, устройство загонов и птичников, закуп садового инвентаря и инструментов) в размере до 100-кратной минимальной заработной платы по ставке 4 процента годовых.