Давлат бюджетининг тўққиз ойлик якунлари муҳокамаси
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасида "Миллий тикланиш" демократик партияси ҳамда Ўзбекистон "Адолат" социал-демократик партияси фракцияларининг йиғилишлари бўлиб ўтди. Унда Давлат бюджетининг ва давлат мақсадли жамғармалари бюджетларининг 2017 йил тўққиз ойлик ижроси тўғрисидаги ҳисоботи кўриб чиқилди ва муҳокама қилинди.
Йиғилишда Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги ҳисоботи тингланди.
Ўзбекистон "Миллий тикланиш" демоқратик партияси фракцияси аъзолари ҳисобот даврида мамлакатнинг ялпи ички маҳсулоти 5,3, саноат ҳажми 4,1, қишлоқ хўжалиги ҳажми 3,5, хизматлар ҳажми 6,4 фоизга ўсиши кузатилганига эътибор қаратди. Биргина тайёр тўқимачилик ва тикув-трикотаж маҳсулотлари ишлаб чиқариш соҳасига йирик миқдорда инвестициялар жалб қилиниб, 3 янги ва модернизация қилинган замонавий енгил саноат корхонаси ишга туширилди. Уларда мингдан ортиқ иш ўрни яратилди.
Фракция аъзолари ҳисобот даврида Давлат бюджети харажатларининг ижтимоий йўналтирилганлиги таъминланиб, партиянинг дастурий мақсадларига ҳамоҳанг тарзда фан, таълим, маданият ва спортни ривожлантиришга қаратилаётганлиги эътиборга лойиқ эканини қайд этди.
Илм-фанни ривожлантириш, шунингдек, бугунги кунда мамлакатимизда мавжуд илмий-тадқиқот марказлари, илмий-ишлаб чиқариш ташкилотлари ва инновацион марказлар учун ҳисобот даврида Давлат бюджетидан 171 миллиард сўмлик маблағ сарфланди.
Айни пайтда шаҳар ва қишлоқ жойларда аҳоли турмуш шароитини янада яхшилашни таъминловчи арзон уй-жойларни қуриш, йўл-транспорт, муҳандислик-коммуникация ва ижтимоий инфратузилмани ривожлантириш ва модернизация қилиш борасида режалаштирилган ишлар бажарилиши эса фуқароларимизнинг муносиб ҳаёт кечиришларига, турмуш даражаси сифати ошишига имкон бераётганлиги эътироф этилди.
"Миллий тикланиш" демократик партиясининг дастурий мақсадларига уйғун тарзда иқтисодиётни диверсификация қилиш ва таркибий ўзгартириш, ишлаб чиқаришга илғор технологияларни жорий этиш орқали уни модернизациялаш жаҳон майдонида миллий иқтисодиёт рақобатбардошлигини оширишга хизмат қилмоқда.
Партия сайловолди платформасида кўзда тутилган экспорт қилувчи корхоналарни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш, экспортни диверсификация қилиш, мамлакатимизда ишлаб чиқарилган маҳсулотларни сотиш учун янги бозорларни ўзлаштириш бўйича кўрилаётган чора-тадбирларни тизимли давом эттириш, бюджетлараро муносабатларни янада такомиллаштириш асосида маҳаллий бюджетларнинг даромад қисмини мустаҳкамлаш, шунингдек, маҳаллий давлат ҳокимияти ва бошқаруви органлари томонидан мавжуд имкониятлар ҳамда резервлардан самарали фойдаланиш масалаларига алоҳида эътибор қаратиш лозимлиги таъкидланди.
Ўзбекистон "Адолат" социал-демократик партияси фракцияси депутатлари асосий эътиборни ижтимоий соҳаларда амалга оширилган ишларга қаратди.
Таъкидланганидек, ҳисобот даврида ижтимоий харажатларни молиялаштириш учун Давлат бюджетидан 19 триллион 410 миллиард сўм миқдорида маблағ сарфланди.
2017 йилнинг 9 ойлигида таълим тизимидаги ислоҳотларни янада чуқурлаштириш, таълим жараёни даражаси ҳамда сифатини такомиллаштиришга қаратилган таълим стандартлари ва дастурларини мукаммаллаштириш, шунингдек, таълим муассасаларининг моддий-техник базасини мустаҳкамлашни давом эттириш масалаларига биринчи даражали эътибор қаратилгани фракция аъзолари томонидан эътироф этилди.
Мактабгача таълим тизимини янада такомиллаштиришга қаратилган чора-тадбирлар ижросини таъминлаш мақсадида ҳисобот даврида Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан 23,7 миллиард сўм маблағ ажратилди.
Муҳокамалар жараёнида Ўзбекистон "Адолат" СДП сайловолди дастуридан ўрин олган соғлиқни сақлаш секторини ривожлантириш, моддий-техник базасини мустаҳкамлашга йўналтирилган маблағлар ижроси ҳам фракция аъзолари диққат марказида бўлди.
Қайд этилганидек, соғлиқни сақлаш соҳасига Давлат бюджетидан йўналтирилган маблағлар миқдори 5 триллион 220 миллиард сўмдан ошди.
Президентимизнинг жорий йил 17 июлдаги “Аҳолини дори воситалари ва тиббиёт буюмлари билан таъминлаш тизимини такомиллаштириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарори асосида фуқароларга арзон нархларда зарур дори-дармон воситалари ва тиббиёт буюмларини етказиб бериш йўлга қўйилди ва ушбу мақсадлар учун Давлат бюджетидан ажратилган маблағлар 2016 йилнинг мос даврига нисбатан жами 185,8 фоизга ортганлиги қайд этилди.
Бундан ташқари, фракция аъзолари соҳани янада ривожлантириш, тиббий хизматлар кўлами ва сифатини оширишга қаратилган қарор ва фармонлар натижасида 9 ой мобайнида хусусий тиббиёт муассасалари яна 400 дан зиёдга кўпайиб, уларнинг сони 3 минг 860 дан ошгани, 2016 йилда 806 тез тиббий ёрдам станцияси ва кичик станцияси фаолият кўрсатган бўлса, 2017 йилда бу кўрсаткич 2 минг 100 тани ташкил этаётгани аҳолига кўрсатилаётган тиббий хизмат сифати ва кўламини яна оширишга хизмат қилаётганини таъкидлади. Шу билан бирга соҳага ажратилаётган маблағларнинг мақсадли ижро этилиши устидан самарали парламент назорати ўрнатиш зарурлиги қайд этилди.
Мажлислар якунларига кўра, Давлат бюджетининг ва давлат мақсадли жамғармалари бюджетларининг 2017 йил тўққиз ойлик ижроси тўғрисидаги ҳисоботни тасдиқлаш ҳақида қарор қабул қилинди.

Обсужден государственный бюджет по итогам девяти месяцев текущего года
В Законодательной палате Олий Мажлиса Республики Узбекистан состоялись заседания фракций Демократической партии Узбекистана "Миллий тикланиш" и Социал-демократической партии Узбекистана "Адолат", посвященные обсуждению отчета об исполнении Государственного бюджета Республики Узбекистан и бюджетов государственных целевых фондов за 9 месяцев 2017 года.
Был заслушан отчет Министерства финансов Республики Узбекистан.
Члены фракции Демократической партии Узбекистана "Миллий тикланиш" акцентировали внимание на росте валового внутреннего продукта на 5,3 процента, промышленности - на 4,1 процента, сельского хозяйства - 3,5 процента, услуг - 6,4 процента. В сферу производства готовой текстильной и швейно-трикотажной продукции привлечены крупные инвестиции, введены в эксплуатацию 3 новых и модернизированных современных предприятия легкой промышленности, на которых создано свыше 1 000 новых рабочих мест.
Кроме того, члены фракции отметили, что за отчетный период обеспечена социальная направленность расходов Государственного бюджета. Особое внимание уделяется финансированию расходов на развитие науки, образования, культуры и спорта, что созвучно программным целям партии.
Вместе с тем подчеркивалось, что строительство в городах и сельской местности доступного жилья, развитие и модернизация дорожно-транспортной, инженерно-коммуникационной и социальной инфраструктуры служат обеспечению достойной жизни населения.
Диверсификация и структурное преобразование экономики, модернизация производства путем внедрения в сферу самых современных, передовых технологий способствуют повышению конкурентоспособности национальной экономики на мировой арене, что отвечает программным целям ДП «Миллий тикланиш».
Депутаты от Социал-демократической партии Узбекистана "Адолат" основное внимание уделили работе по развитию социальной сферы.
Как было отмечено, что за отчетный период для финансирования социальных расходов из Государственного бюджета было израсходовано 19 триллионов 410 миллиардов сумов.
Было подчеркнуто, что в системе образования первостепенное внимание уделяется дальнейшему углублению реформ, совершенствованию стандартов образования и программ, направленных на модернизацию процессов образования и улучшение его качества, а также важным вопросам по укреплению материально-технической базы образовательных учреждений.
В целях обеспечения исполнения мер по дальнейшему совершенствованию системы дошкольного образования в отчетный период из Государственного бюджета было выделено 23,7 миллиарда сумов.
Также в центре внимания членов фракции находилось обеспечение финансирования развития сферы здравоохранения и укрепления ее материально-технической базы, вопросы, которые отражены в предвыборной программе СДПУ «Адолат».
На мероприятии отмечалось, что сумма средств из Государственного бюджета в сферу здравоохранения превысила 5 триллионов 220 миллиардов сумов.
Кроме того, в рамках реализации постановления Президента Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по совершенствованию системы обеспечения населения лекарственными средствами и изделиями медицинского назначения» от 17 июля 2017 года гражданам по фиксированным ценам предоставляются необходимые лекарственные препараты и изделия медицинского назначения. Отмечено, что по сравнению с аналогичным периодом 2016 года объем выделенных из Государственного бюджета на эти цели средств составил 185,8 процента.
Наряду с этим информировалось, что в результате принятия ряда законов, а также постановлений Президента Республики Узбекистан, направленных на дальнейшее развитие данной сферы, повышение качества медицинского обслуживания за 9 месяцев текущего года количество частных медицинских учреждений увеличилось на 400, тем самым их общее количество превысило более 3800 учреждений. Если в 2016 году функционировало 806 станций и подстанций скорой медицинской помощи, то в текущем году данный показатель достиг 2100 станций, что, в свою очередь, служит повышению качества и объема медицинского обслуживания. Вместе с тем отмечалась необходимость установления эффективного парламентского контроля за целевым использованием выделяемых для сферы финансовых средств.
По итогам заседаний принято соответствующее решение об утверждении отчета об исполнении Государственного бюджета Республики Узбекистан и бюджетов государственных целевых фондов за 9 месяцев 2017 года.