«Ҳар кимга илмий ва техникавий ижод эркинлиги,
Давлат ва жамият тараққиётида янги ғоя ва ихтироларнинг, интеллектуал мулкнинг аҳамияти беқиёс. Бош қомусимиз ва қонунларимизда интеллектуал мулкнинг ҳуқуқий асослари мустаҳкамланган.
Яратилган қулай муҳит ва имкониятдан фойдаланган ташаббускор ёшлар томонидан илмий изланишлар, янги лойиҳалар ҳаётга татбиқ этилмоқда. Муҳаммад ал-Хоразмий номидаги Тошкент ахборот технологиялари университети талабаси Ғуломжон Назаров томонидан яратилган “Ақлли кутубхона” лойиҳаси кутубхоналар фаолиятини ривожлантириш, аҳоли, айниқса, ёшлар орасида китобхонликни тарғиб этишга хизмат қилиши билан аҳамиятлидир.
– Бундай кутубхоналарда фойдаланувчиларни рўйхатдан ўтказишда бутун мамлакатимиз бўйлаб ягона маълумотлар базаси шакллантирилади, – дейди Ғ.Назаров. – Китобхон қайси кутубхонадан рўйхатдан ўтишидан қатъи назар, бошқа кутубхоналардан ҳам бемалол фойдаланиш имкониятига эга бўлади. Бунинг учун китобхон гувоҳномасида барча керакли маълумотлар сақланган бўлади. "Ақлли кутубхона"лардаги махсус қурилмалар гувоҳномадаги маълумотларни ўқиб, ўз китобхонини таниб олади.
Бундан ташқари, “Ақлли кутубхона”ларда китоб етказиш учун махсус дронлардан фойдаланилади. Уларга берилган маълумотлар орқали тезлик ва юқори аниқлик билан китоб етказиб берилади. “Smart skaner”лар орқали эса китобхон масофадан туриб ягона номдаги китобни нусхалаши, ҳатто ўзига юклаб олиши мумкин. Лойиҳанинг ҳаётга татбиқ этилиши кутубхоналар ишини осонлаштириши билан бирга китобхонларга маблағ ва вақтни тежашга ҳам ёрдам беради.
Ҳозирги кунда “Ақлли кутубхона”лар тизимини университетда синаб кўриш жараёни давом этмоқда.
Университетнинг яна бир талабаси Мироқил Ёрқулов ҳам янгилик яратишга иштиёқи баланд ёшлардан. У “Қоровул” деб номланган миллий антивирус дастурини яратди. Бу дастур асосан ташқи хотира орқали юқиши мумкин бўлган компьютер вирусларидан ҳимоялаш учун тузилган. М.Ёрқулов шу дастур билан 2013 йилда “BestSoftChallenge-2013” танловида “Компьютер иловалари бўйича энг яхши ишланма” номинациясида биринчи ўринни эгаллаган.
Талаба бўлиш ҳар бир абитуриентнинг энг катта орзуси ва мақсадидир. Давлат тест синовларининг шаффофлигини таъминлаш ва ҳаққонийлик асосида тест синовларини ўтказиш нафақат билимлиларни саралаб олишга, балки жамиятда демократик тамойилларни мустаҳкамлашга ҳам хизмат қилади.
Мироқилнинг яна бир лойиҳаси тест жараёнларининг одилона ўтказилишига йўналтирилган. У илмий изланиши давомида давлат тестларини ҳаққоний ўтказишни таъминлашга хизмат қиладиган “TUIT биометрик қабул тизими” дастурини яратди. Бу мослама имтиҳонга кираётган абитуриентлар шахсини аниқлашга ёрдам беради. “TUIT биометрик қабул тизими” дастури биометрик маълумотларни фуқаролик паспортидан RFID чипи орқали ўқиб олади ва бармоқ изи сканери орқали абитуриентнинг ўзи ёки бошқалиги ҳақида текширувни ўтказади. Бу қабул жараёнларида абитуриентлар орасида шаффофликни ва давлат тест синовларига бўлган ишончни янада оширишга хизмат қилади. У яратган мослама жорий йилда ўзи таҳсил олаётган олий таълим даргоҳида бўлиб ўтган давлат тест синовлари жараёнида муваффақиятли синовдан ўтказилди.
– Юртимизда ёшларнинг қизиқиши бўйича касб-ҳунар танлаши, салоҳияти, иқтидорини тўлиқ намоён этиши учун барча имконият яратилган, – дейди Мироқил Ёрқулов. – Президентимиз томонидан ёшларга катта ишонч билдирилмоқда. Бу эса бизга янги куч-ғайрат бағишлаб, катта ютуқларга эришишимизга замин яратади.
Ҳа, мазкур университетда иқтидорли, изланувчан, янгилик яратишга иштиёқи баланд талабалар кўп. Ёшларнинг интеллектуал салоҳиятини янада юксалтириш ва юзага чиқариш учун барча имконият яратилган. Бу Бош қомусимизда кафолатланган ёшларнинг ҳуқуқ ва манфаатлари ҳимоясига, юртимиз тараққиётига хизмат қилмоқда.

"Каждому гарантируется свобода научного и технического творчества,
Новые идеи и изобретения играют неоценимую роль в развитии и процветании государства и общества. Правовые основы охраны интеллектуальной собственности закреплены в Конституции и других законах нашей страны.
Благодаря созданной благоприятной среде и возможностям инициативная молодежь нашей страны успешно претворяет в жизнь результаты своих научных поисков, новые проекты. Созданный Гуломжоном Назаровым, студентом Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий, проект "Умная библиотека" способствует дальнейшему развитию деятельности библиотек, пропаганде чтения среди населения, особенно молодежи.
– В рамках проекта будет сформирована единая база данных посетителей библиотек по всей стране, – говорит Г. Назаров. – Независимо от того, в какой библиотеке зарегистрирован читатель, он может свободно пользоваться услугами и других библиотек. Для этого в удостоверении читателя сохраняется вся необходимая информация. Специальные устройства "умных библиотек" считывают ее с удостоверения и опознают своего читателя.
Кроме того, в "умных библиотеках" для передачи книг используются специальные дроны. Через внесенные в них сведения книга доставляется быстро и точно. А через “Smart skaner” читатель может дистанционно сделать копию или даже загрузить книгу одного наименования. Претворение в жизнь данного проекта не только облегчит работу библиотек, но и поможет читателям сэкономить средства и время.
В настоящее время система "умных библиотек" работает в университете в тестовом режиме.
Другой студент вуза Мирокил Ёркулов также является одним из активных молодых людей, стремящихся к новациям. Он разработал антивирусную программу "Караул". Она способна защищать компьютер от вирусов, попадающих через внешние носители. Данная программа М. Ёркулова в 2013 году заняла первое место в конкурсе “BestSoftChallenge-2013” в номинации "Лучшая разработка по компьютерным приложениям".
Стать студентом – самая большая мечта и цель каждого абитуриента. Обеспечение прозрачности государственных тестовых испытаний и их проведение на основе принципов справедливости не только способствуют отбору достойных абитуриентов, но и укреплению принципов демократии в обществе.
Еще один проект Мирокила направлен на справедливое проведение тестовых испытаний. В ходе своих научных поисков он разработал программу "Биометрическая система приема TUIT". Данное устройство помогает определить личность абитуриента, заходящего в аудиторию на тесты. Программа "Биометрическая система приема TUIT" через чип RFID считывает биометрические данные с гражданского паспорта и через сканер отпечатка пальца проверяет действительность личности абитуриента. Созданное молодым разработчиком устройство в этом году было успешно протестировано в ТУИТ в ходе государственных тестовых испытаний.
– В нашей стране созданы все возможности для того, чтобы молодежь могла выбирать профессию по своим интересам и способностям, полноценно раскрывать свои таланты и потенциал, – сказал Мирокил Ёркулов. – Президент нашей страны оказал большое доверие молодежи. А это придает нам еще больше сил и энтузиазма, создает фундамент для наших будущих достижений.
Действительно, в данном университете много одаренных, находящихся в постоянном поиске и стремящихся к новшествам юношей и девушек. Созданы все условия для дальнейшего раскрытия интеллектуального потенциала молодежи. Этому, как и дальнейшему процветанию нашей Родины, способствует Основной Закон страны.