Маъмурий суд соҳасидаги халқаро тажриба
Ўзбекистон Республикаси Судьялари олий кенгаши ҳузуридаги Тадқиқот марказида маъмурий судлар судьялари учун семинар-тренинг ташкил этилди.
Видеоконференция тарзида ўтказилган тадбирда вазирлик ва идоралар раҳбарлари, маъмурий судлар судьялари, халқаро экспертлар гуруҳи, фуқаролик жамияти институтлари ва оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этди.
Анжуманда Судьялар олий кенгаши ҳузуридаги Одил судлов муаммоларини ўрганиш бўйича тадқиқот маркази директори Д.Орипов ва бошқалар мамлакатимизда суд ҳокимиятини инсон ҳуқуқ ва эркинликларини ишончли ҳимоя қилишга қодир мустақил институт сифатида ташкил этишнинг мақсадли механизмлари жорий этилганини таъкидлади. Президентимиз Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан мазкур йўналишдаги ишлар босқичма-босқич демократлаштирилиб, суд-ҳуқуқ соҳасида тизимли ислоҳотлар амалга оширилаётгани қайд этилди.
Президентимизнинг 2016 йил 21 октябрдаги “Суд-ҳуқуқ тизимини янада ислоҳ қилиш, фуқароларнинг ҳуқуқ ва эркинликларини ишончли ҳимоя қилиш кафолатларини кучайтириш чора-тадбирлари тўғрисида” ҳамда 2017 йил 21 февралдаги “Ўзбекистон Республикаси суд тизими тузилмасини тубдан такомиллаштириш ва фаолияти самарадорлигини ошириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги фармонлари асосида тизимдаги ислоҳотлар янги босқичга чиқди.
Ушбу фармонларга мувофиқ фуқаролик, жиноий, маъмурий ва иқтисодий суд иш юритуви соҳасидаги суд ҳокимиятининг ягона олий органи – Ўзбекистон Республикаси Олий суди ташкил этилди. Халқаро ва миллий тажриба асосида фаолият юритаётган ушбу институт томонидан бугунги кунда жисмоний ва юридик шахсларнинг ҳуқуқ ва эркинликларини бузувчи хатти-ҳаракатлар, қарорлар устидан бериладиган шикоятлар, нотариус ёки ФҲДЁ органлари томонидан бажарилиши рад этилган ёхуд уларни нотўғри бажаргани устидан бериладиган шикоятлар, прокурорнинг ҳуқуқий ҳужжатни ғайриқонуний деб топиш тўғрисидаги аризаси, ваколатли органнинг жисмоний ва юридик шахслар манфаатини кўзлаб берилган аризалари, давлат ва фуқаролар ўзини ўзи бошқариш органларининг ҳужжатни ҳақиқий эмас деб топиш ҳақидаги аризалар кўриб чиқилаётир.
Семинар-тренинг оммавий-ҳуқуқий муносабатлардан келиб чиқадиган маъмурий низолар ва ҳуқуқбузарликларни кўриб чиқиш, судьяларда меъёрий-ҳуқуқий ҳужжатларни амалиётда қўллаш кўникмасини шакллантиришга хизмат қилиши билан муҳим аҳамиятга эга.
Тадбирда Япония ва Корея Республикаси вакиллари маъмурий ҳуқуқда юридик назорат, қонунчилик процесси, маъмурий суд иш юритиши, дунё тажрибасида маъмурий судлар фаолияти, уларнинг шаклланиш босқичлари, судлов инстанцияларининг ўзига хос хусусиятлари каби мавзулардаги маърузалар билан иштирок этди.
– Ўзбекистонда суд иши юритишнинг самарадорлиги ва сифатини ошириш, одил судловга эришишни таъминлашга қаратилган кенг кўламдаги ислоҳотлар олиб борилмоқда, – деди Нагоя университети профессори Катсуя Ичихаши (Япония). – Судьялик лавозимига тайинлаш тизими янада такомиллаштирилгани, суд-ҳуқуқ соҳасида халқаро тажриба қўлланилаётгани тизимни янада демократлаштириш имконини бермоқда. Бунда Ўзбекистоннинг кейинги беш йилдаги тараққиёт йўли белгилаб берилган Ҳаракатлар стратегиясидаги вазифалар ижросининг ўз вақтида ва муваффақиятли амалга оширилаётгани муҳим омил бўлмоқда.
Анжуманда иштирокчилар ижро ҳокимияти қонунийлиги, судлов тизими фаолияти, маъмурий қарорлар хусусиятлари ва ижроси, фуқаролар ҳуқуқий манфаатларининг қамраб олинганлик даражаси каби мавзулардаги саволларга жавоб олди.

Изучая международный опыт
В Исследовательском центре изучения проблем правосудия при Высшем судейском совете Республики Узбекистан состоялся семинар-тренинг для судей административных судов.
В мероприятии, проводившемся в формате видеоконференции, приняли участие руководители министерств и ведомств, судьи административных судов, группа международных экспертов, представители институтов гражданского общества и средств массовой информации.
Директор Исследовательского центра изучения проблем правосудия при Высшем судейском совете Д. Орипов и другие отметили, что в нашей стране внедрены целевые механизмы судебной власти, что обеспечивает надежную защиту прав и свобод человека. Под руководством Президента нашей страны Шавката Мирзиёева проводится поэтапная демократизация судебно-правовой сферы.
Указы Президента нашей страны “О мерах по дальнейшему реформированию судебно-правовой системы, усилению гарантий надежной защиты прав и свобод граждан” от 21 октября 2016 года и “О мерах по коренному совершенствованию структуры и повышению эффективности деятельности судебной системы Республики Узбекистан” от 21 февраля 2017 года стали новым этапом проводимых в сфере реформ.
В соответствии с указами в сферах уголовного, административного, экономического судопроизводства создан единый орган судебной власти - Верховный суд Республики Узбекистан. Сегодня этим институтом, действующим на основе международного и национального опыта, рассматриваются жалобы на действия, попирающие права и свободы физических и юридических лиц, заявления прокурора о незаконности правового документа, заявления полномочных органов по интересам физических и юридических лиц, заявления о фальшивости документов государственных органов и органов самоуправления граждан.
Семинар-тренинг способствует формированию у судей навыков рассмотрения административных конфликтов и правонарушений в массово-правовых отношениях и практического применения нормативно-правовых актов.
На мероприятии представители Японии и Республики Корея выступили с докладами, касающимися юридического контроля в административном праве, законодательного процесса, административного делопроизводства, мирового опыта деятельности административных судов, особенностей судебных инстанций.
– В Узбекистане проводятся масштабные реформы по повышению качества и эффективности судопроизводства, обеспечению справедливого правосудия, - говорит профессор университета Нагоя Катсуя Ичихаши (Япония). – Совершенствование системы назначения на должность судей, применение в судебно-правовой сфере международного опыта способствуют дальнейшей демократизации системы. В этом направлении важным фактором является своевременное и успешное выполнение задач, намеченных в Стратегии действий по развитию Узбекистана на последующие пять лет.