Коррупцияга қарши курашишда самарали тизим
Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратурасида “Ички аудит ва молиявий назорат бўйича давлат идораларининг ўзаро ҳамкорлигини жорий этиш” мавзуида семинар-тренинг ўтказилди.
Бош прокуратура ҳамда Давлат маблағларини бошқаришни ўзаро ўрганиш ва тажриба алмашиш ҳамжамияти (PEMPAL) ҳамкорлигида ташкил этилган тадбирда Коррупцияга қарши курашиш бўйича республика идоралараро комиссияси аъзолари, вазирлик ва идоралар мутасаддилари, Бош прокуратура ҳузуридаги Департамент ва Мажбурий ижро бюроси ходимлари, маҳаллий ва халқаро экспертлар иштирок этди.
Ўзбекистон Республикаси Бош прокурори ўринбосари Э.Йўлдошев ва бошқалар давлат ва жамият бошқарувида коррупциянинг олдини олишда ички ва ташқи аудитни фаоллаштириш муҳим аҳамият касб этишини таъкидлади. Мамлакатимизда коррупцияга қарши муросасиз муносабатни шакллантириш борасидаги ишларни янги босқичга олиб чиқиш ишлари жадал амалга оширилаётгани қайд этилди. Ўзбекистон Республикасининг “Коррупцияга қарши курашиш тўғрисида”ги қонуни бу борадаги ишларни самарали давом эттиришда ҳуқуқий асос бўлиб хизмат қилади.
Семинарда мамлакатимизда коррупцияга қарши курашишнинг ҳуқуқий мақоми мустаҳкамланаётгани, хусусан, Ҳаракатлар стратегияси доирасида миллий қонунчилик янада такомиллаштирилаётгани қайд этилди.
– Коррупция ҳолатларига барҳам бериш тараққиёт ва барқарор ривожланиш кафолатидир, – дейди Коррупцияга қарши курашиш бўйича республика идоралараро комиссияси эксперти Нодира Зикриллаева. – Бу молиявий маблағларни самарали сарфлашнинг замонавий назорат тизимини такомиллаштириш ва соҳада фаолият юритаётган ходимлар малакасини мунтазам ошириб боришни тақозо этади. Семинарда хорижий экспертлар молиявий назорат институти – ички назорат ва давлат аудитининг халқаро стандартлари ҳамда илғор тажрибалари ҳақидаги маърузалар билан қатнашди.
Ушбу тадбир давлат маблағларини бошқаришда илғор халқаро амалиётни ўрганиш, хорижлик экспертлар билан ўзаро фикр алмашиш имконини берди.

Эффективная система противодействия коррупции
В Генеральной прокуратуре Республики Узбекистан состоялся семинар-тренинг на тему “Внедрение взаимовыгодного сотрудничества государственных органов по внутреннему аудиту и финансовому контролю”.
В мероприятии, организованном Генеральной прокуратурой совместно с Сообществом по взаимному изучению и обмену опытом в управлении государственными финансами (PEMPAL), приняли участие члены Республиканской межведомственной комиссии по противодействию коррупции, уполномоченные лица министерств и ведомств, сотрудники Департамента и Бюро принудительного исполнения при Генеральной прокуратуре, отечественные и международные эксперты.
Заместитель Генерального прокурора Республики Узбекистан Э. Юлдашев и другие отметили, что активизация внутреннего и внешнего аудита имеет важное значение в противодействии коррупции в государственном и общественном управлении. Подчеркивалось, что в нашей стране ведется активная работа по формированию непримиримого отношения к коррупции. Закон Республики Узбекистан “О противодействии коррупции” служит важной правовой основой для эффективного продолжения работы в данном направлении.
В ходе семинара отмечалось, что в рамках Стратегии действий укрепляется национальное законодательство по противодействию коррупции.
– Предотвращение случаев коррупции способствует процветанию и стабильному развитию, – говорит эксперт Республиканской межведомственной комиссии по противодействию коррупции Нодира Зикриллаева. – Этот процесс требует совершенствования системы современного контроля эффективного расходования государственных финансовых средств и регулярного повышения квалификации трудящихся в сфере работников. В данном семинаре зарубежные эксперты участвовали с докладами об институте финансового контроля – международных стандартах и передовом опыте внутреннего контроля и государственного аудита.
Данное мероприятие создало возможности для изучения передовой международной практики в управлении государственными средствами, обмена мнениями с зарубежными экспертами.