Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Туркияга давлат ташрифи оммавий ахборот воситалари нигоҳида
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Туркияга давлат ташрифи хорижий оммавий ахборот воситалари эътиборида бўлди. Журналистлар ва экспертларнинг фикрича, мазкур давлат ташрифи тарихий аҳамиятга эга ва Ўзбекистон ташқи сиёсатидаги принципиал ўзгаришлардан далолат беради. Давлат ташрифи давомида Ўзбекистон ва Туркия ўртасидаги сиёсий, савдо-иқтисодий, инвестициявий, туризм, транспорт, логистика, маданий-гуманитар ва бошқа соҳалардаги ҳамкорликни кенгайтириш масалалари атрофлича муҳокама қилингани таъкидланган.
ТРТ телеканали (trt.net.tr)нинг хабар беришича, Туркия Республикаси Президенти Режеп Таййип Эрдўғон Тошкент ҳар томонлама стратегик аҳамиятга эга ҳамкор экани, аҳолиси 32 миллион бўлган Ўзбекистон табиий газ захираси бўйича дунёда еттинчи ўринда, уран захираси бўйича тўртинчи, пахта етиштириш бўйича олтинчи ва унинг экспорти бўйича иккинчи ўринда туришини таъкидлаган. Шунга қарамасдан, икки томонлама иқтисодий муносабатлар кўлами кутилган даражада эмас, 2016 йил якунига кўра, ўзаро товар айирбошлаш ҳажми 1,2 миллиард долларни, жорий йилнинг саккиз ойида эса 900 миллион долларни ташкил қилган.
Туркия Президенти туркий ва ислом цивилизацияси икки қадимий ўчоғининг маданий яқинлашуви катта аҳамиятга эга эканини қайд этган. Икки давлат идоралари раҳбарларига ўзаро ҳамкорликни юксак даражада ривожлантириш вазифаси топширилгани, Ўзбекистон ҳам яқинлашув учун худди шундай қатъият кўрсатаётганидан мамнун экани, Имом Бухорий ва Имом Мотуридий институтларининг самарали фаолият юритишига ишонишини таъкидлаган.
Марказий Осиёнинг ca-news.org янгиликлар хизмати Туркия Президентининг давлат раҳбарлари даражасидаги учрашуви 20 йиллик танаффусдан сўнг ташкил этилгани, шу боис ташриф жуда муҳим аҳамиятга эгалиги, делегациялар ўртасидаги музокаралардан аввал Шавкат Мирзиёев билан тор доирада мулоқот қилингани ва у жуда самарали бўлгани ҳақидаги сўзларни келтирган.
Шавкат Мирзиёев ва Режеп Таййип Эрдўғон оммавий ахборот воситалари ходимлари билан учрашувда музокаралар ўзаро англашув ва ҳурмат руҳида ўтгани, имзоланган ҳужжатлар эса икки мамлакат ўртасидаги узоқ истиқболли ҳамкорликни янада мустаҳкамлашга хизмат қилишини таъкидладилар.
"Миллиет" (milliyet.com.tr) номли турк нашри Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Туркияга давлат ташрифи тарихий аҳамиятга эга бўлиб, Анқара ва Тошкент ўртасидаги ўзаро ҳамкорликни янада ривожлантиришга хизмат қилишини қайд этган.
«Шавкат Мирзиёев Ўзбекистон Республикаси Президенти лавозимини бажаришга қарийб бир йил олдин киришди. Халқаро кузатувчилар хулосасига кўра, Ўзбекистон сўнгги 10 йил давомида Марказий Осиё ҳамда Евроосиёнинг энг жадал ривожланаётган давлатига айланади, аҳоли жон бошига ялпи ички маҳсулоти шиддатли суръатларда ўсади», деди Туркиянинг Каппадокия университети ўқитувчиси, профессор Ҳасан Али Қарасар "Анадўлу" агентлигига берган интервьюсида.
Экспертнинг фикрича, икки мамлакатнинг ўзаро ҳамкорлиги ҳозиргача кутилган даражада эмас, лекин давлат раҳбарлари бунга эришиш учун барча имкониятларни ишга солмоқда. Профессор икки мамлакат Президентлари Самарқанд, Пекин, Остона ҳамда Нью-Йоркда бўлган кенг кўламли халқаро тадбирлар доирасида учрашувлар ўтказганини таъкидлаган. Бу эса Туркия ва Ўзбекистоннинг келгусида ҳам ўзаро манфаатли ҳамкорликни ривожлантиришга алоҳида аҳамият беришини билдиради.
Профессор икки мамлакат ўртасида нафақат ўзаро товар айирбошлаш ҳажмини ошириш, балки туризм, қишлоқ хўжалиги, тоғ-кон саноати ва авиация соҳаларида ҳам ҳамкорликни ривожлантиришга қаратилган ишлар режаси атрофлича ишлаб чиқилганини қайд этган. «Шунинг учун Шавкат Мирзиёевнинг Туркияга давлат ташрифи катта аҳамият касб этади, дея оламан. Бу ташрифни тарихий деб ҳисоблаймиз, зеро, у ўзаро муносабатларнинг келгуси 5-10 йиллик истиқболларини белгилаб берди», деган Ҳасан Али Қарасар.
365info.kz ахборот-таҳлил портали Шавкат Мирзиёевнинг Туркияга давлат ташрифи ҳамда музокаралар якунида имзоланган шартномалар ҳар икки мамлакат иқтисодий ривожига жиддий таъсир кўрсатади, деб ҳисоблайди. Сайт таҳлилчиларининг фикрига кўра, Тошкент ва Анқара учун иқтисодий ҳамкорлик масаласи биринчи даражали аҳамият касб этади. Туркия Ўзбекистоннинг анъанавий ва муҳим савдо шерикларидан биридир. 2000-2016 йилларда ўзаро савдо ҳажми етти баробар ошган.
Икки мамлакат авиакомпаниялари биргаликда парвозлар сони ва ҳудудини мунтазам кенгайтирган ҳолда фаол ҳамкорлик қилишмоқда. Масалан, Самарқанд ва Истанбул шаҳарлари ўртасида тўғридан-тўғри парвозларни йўлга қўйиш бўйича келишувга эришилди. Шу муносабат билан Туркиянинг Ўзбекистон бозорига кирадиган сармоядорлари ва компаниялари сафи кенгаймоқда. Интернет нашр Туркиянинг қатор сармоядорлари Ўзбекистонда электротехника, озиқ-овқат, тўқимачилик, чарм-пойабзал ва фармацевтика соҳалари, қурилиш материаллари саноатида қўшма корхоналар очишга тайёргарлик кўрмоқда, деб ёзган.
Озарбайжоннинг «Янги давр» интернет газетаси (yenicag.ru) Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевни Анқарада юксак эҳтиром билан олий даражада кутиб олишганига алоҳида эътибор қаратган. Туркия Республикаси Президенти саройида Ўзбекистон раҳбари шарафига фахрий қоровул саф тортган. Икки давлат Президентлари музокараларидан сўнг журналистлар учун брифинг ўтказилди.
Экспертлар Шавкат Мирзиёевнинг ташрифи ғоят самарали бўлганини таъкидлаган. Ўзбекистон раҳбарининг Туркияга давлат ташрифи натижасида икки мамлакат стратегик шерикка айланади, деб ҳисоблаш мумкин.
«Спутник» янгиликлар портали (ru.sputnik-tj.com) Шавкат Мирзиёев ҳали Ўзбекистон Республикаси Президенти вазифасини бажарувчи бўлган кезлардаёқ Туркия билан алоқаларни фаоллаштиришга киришганини таъкидлаган. 2016 йил ноябрь ойида Самарқандда Режеп Таййип Эрдўғон билан бўлиб ўтган музокараларда томонлар икки давлат ҳамкорлигини ривожлантириш бўйича "йўл харитаси"ни ишлаб чиқишга келишиб олган.
Бундан ташқари, транспорт коммуникацияларининг транзит салоҳиятини ривожлантириш, хусусан, икки давлатни бир-бири билан боғлайдиган тўғридан-тўғри транспорт йўлаги бўладиган "Боку – Ахалкалаки – Қарс" темирйўл линиясига алоҳида эътибор қаратилган.
Ҳамкорликнинг яна бир устувор йўналиши сифатида туризм қайд этилган. Хусусан, Туркия компаниялари Ўзбекистоннинг тарихий шаҳарларида замонавий меҳмонхона мажмуалари қуриш, шунингдек, сайёҳлик инфратузилмасини ривожлантириш ва соҳа учун мутахассислар тайёрлаш бўйича лойиҳалар ишлаб чиқмоқда.
«Ўзметроном» ахборот портали (uzmetronom.com) Ўзбекистон Республикаси Президентининг Туркияга давлат ташрифи, Шавкат Мирзиёевнинг қўшни мамлакатлар билан яқинда ўтказган музокаралари каби Ўзбекистоннинг ташқи сиёсатида амалга оширилаётган ўзгаришлардан яна бир далолат беради, деб таъкидлаган.
Икки томонлама сиёсий ва иқтисодий манфаатларнинг холис тамойиллари Ўзбекистон учун ниҳоятда қисқа муддатда нафақат қўшни, балки узоқ хорижий мамлакатлар билан ҳам ўзаро ишончни тиклаш имконини берди. Расмий Тошкент шерикларига барча соҳаларда ўзаро манфаатли асосда, бир-бирларининг манфаатларини ҳурмат қилган ҳолда кенг кўламли ҳамкорлик қилишга тайёр эканини билдирмоқда.

Средства массовой информации о государственном визите Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в Турцию
Государственный визит Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Турцию находился в фокусе внимания зарубежных СМИ. Журналисты и эксперты считают, что этот визит имеет историческое значение и свидетельствует о принципиальных изменениях во внешней политике Узбекистана. Сообщалось, что во время государственного визита подробно обсуждены вопросы расширения сотрудничества между Узбекистаном и Турцией в политической, торгово-экономической, инвестиционной сферах, в области туризма, транспорта, логистики, культурно-гуманитарной и других.
Телеканал ТРТ (trt.net.tr) сообщает, что Президент Турецкой Республики Реджеп Тайип Эрдоган отметил, что Ташкент во всех отношениях считается стратегически значимым партнером, напомнив, что Узбекистан с населением в 32 миллиона человек обладает седьмым в мире резервом природного газа. Узбекистан является четвертым в мире по запасам урана, шестым – по производству хлопка и вторым – по его экспорту.
«Несмотря на это, объем двусторонних экономических отношений далек от ожидаемого», констатировал глава Турции, заметив, что по итогам 2016 года объем двустороннего товарооборота между странами составил 1,2 миллиарда долларов, а за 8 месяцев текущего года – 900 миллионов долларов.
Президент Турции указал на значимость культурного сближения двух древних очагов тюркской и исламской цивилизации. «Главам ведомств двух стран поручено в максимальной степени развивать двустороннее сотрудничество. Я очень рад, что узбекская сторона проявляет ту же решимость к сближению, что и Анкара. Надеемся на плодотворную деятельность институтов имени Имама Бухари и Имама Матуриди», отметил Р. Эрдоган.
Центральноазиатская новостная служба (ca-news.org) цитирует слова Президента Турции о том, что «встреча на уровне Президентов имеет очень важное для нас значение. Мы провели встречи один на один с Шавкатом Мирзиёевым, а затем переговоры между делегациями. Эти встречи были очень продуктивными».
В заявлении для прессы Шавкат Мирзиёев и Реджеп Тайип Эрдоган отметили, что переговоры прошли «в духе взаимопонимания и уважения», а документы послужат «укреплению долгосрочного сотрудничества» между двумя странами.
Турецкое издание «Миллиет» (milliyet.com.tr) отмечает, что визит Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в Турцию имеет историческое значение, поскольку он придаст импульс развитию двусторонних отношений Анкары и Ташкента.
«Шавкат Мирзиёев приступил к исполнению обязанностей на посту Президента Узбекистана около года назад. По оценкам международных наблюдателей, Узбекистан в течение последующих 10 лет станет самой быстроразвивающейся страной как в Центральной Азии, так и в Евразии, продемонстрирует самый быстрый рост ВВП на душу населения», сказал агентству «Анадолу» преподаватель турецкого Университета Каппадокии, профессор Хасан Али Карасар.
По словам эксперта, до настоящего времени двум странам не удавалось вывести отношения на желаемый уровень, но их лидеры продолжают делать для этого все возможное. Профессор отметил, что Президенты двух стран проводили встречи в ходе масштабных международных мероприятий, прошедших в Самарканде, Пекине, Астане и Нью-Йорке. А это, по его словам, означает, что Турция и Узбекистан в будущем продолжат придавать особое значение развитию взаимовыгодного сотрудничества.
Подготовлен подробный план работы между двумя странами не только в направлении увеличения двустороннего товарооборота, но и в развитии отношений в таких сферах, как туризм, сельское хозяйство, горнодобывающая промышленность и авиация, отметил профессор. «Поэтому могу сказать, что визит Шавката Мирзиёева в Турцию имеет большое значение. Считаем этот визит историческим, поскольку он определит направление двусторонних отношений на будущие 5-10 лет», сказал Хасан Али Карасар.
Информационно-аналитический портал 365info.kz считает, что государственный визит Шавката Мирзиёева в Турцию и достигнутые в ходе него договоренности окажут серьезное влияние на развитие экономик двух стран. По мнению аналитиков сайта, первостепенными для Ташкента и Анкары, скорее всего, станут вопросы экономического сотрудничества. Турция является традиционным и важным торговым партнером Узбекистана. Взаимный товарооборот в 2000-2016 годах вырос почти в семь раз.
Активно сотрудничают и авиакомпании двух стран, постоянно увеличивая частоту и расширяя географию полетов. Так, например, были достигнуты договоренности об открытии прямых рейсов между Стамбулом и Самаркандом. На этом фоне стало расти число турецких инвесторов и компаний, выходящих на узбекский рынок. Ряд турецких инвесторов готовится к организации в Узбекистане совместных предприятий в электротехнической, продовольственной, текстильной, кожевенно-обувной и фармацевтической отраслях, производстве строительных материалов, пишет интернет-издание.
Азербайджанская интернет-газета «Новая эпоха» (yenicag.az) отмечает, что Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев был встречен в Анкаре на самом высоком уровне. Во Дворце Президента Турецкой Республики в его честь был выстроен почетный караул. Президенты двух стран после переговоров дали брифинг для журналистов.
По словам аналитиков, визит Шавката Мирзиёева был плодотворным. По итогам государственного визита лидера Узбекистана в Турцию можно считать, что две страны превращаются в стратегических партнеров.
Новостной портал «Спутник» (ru.sputnik-tj.com) отмечает, что Шавкат Мирзиёев, находясь еще в должности исполняющего обязанности Президента Узбекистана, взял курс на активизацию отношений с Турцией. В ноябре 2016 года он провел переговоры в Самарканде с Президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом, стороны договорились разработать «дорожную карту» по развитию сотрудничества двух стран.
Кроме того, государствами также уделено особое внимание развитию транзитного потенциала транспортных коммуникаций, в частности железнодорожной линии Баку – Ахалкалаки – Карс, которая создает прямой транспортный коридор, связывающий обе страны.
Еще одним приоритетным направлением сотрудничества названа сфера туризма. В частности, турецкие компании готовят проекты по строительству в исторических городах Узбекистана современных гостиничных комплексов, а также развитию туристической инфраструктуры и подготовке специалистов отрасли.
Информационный портал «Узметроном» (uzmetronom.com) отмечает, что государственный визит Президента Узбекистана в Турцию, равно как и все недавние контакты Шавката Мирзиёева с соседними странами, – очередное свидетельство принципиальных изменений во внешней политике страны.
Объективные принципы обоюдной политической и экономической выгоды позволили Узбекистану в максимально короткий срок восстановить уровень взаимного доверия не только по внешнему периметру государственных границ, но и на отдаленных подступах к ним. Официальный Ташкент дает понять партнерам, что готов полномасштабно сотрудничать с ними во всех сферах на взаимовыгодной основе, уважая их интересы и ожидая того же отношения к себе.