ШҲТ Олий судлари раислари Ислом Каримов ҳайкали пойига гул қўйди
Пойтахтимизда бўлиб ўтган Шанхай ҳамкорлик ташкилотига аъзо давлатлар Олий судлари раисларининг ўн иккинчи йиғилиши қатнашчилари 27 октябрь куни Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти Ислом Каримов номидаги илмий-маърифий ёдгорлик мажмуасига ташриф буюрди.
Меҳмонлар буюк давлат ва сиёсат арбоби Ислом Каримов ҳайкали пойига гулчамбар қўйиб, унинг ёрқин хотирасига ҳурмат бажо келтирди.
Ислом Каримов номидаги илмий-маърифий ёдгорлик мажмуаси билан танишиш чоғида делегация аъзоларига ушбу объектда амалга оширилган бунёдкорлик, ободонлаштириш ишлари ҳақида сўзлаб берилди.
– Ислом Каримов мустақил Ўзбекистон давлатига асос солган, мамлакат равнақи, халқнинг тинч ва фаровон ҳаётини таъминлашга бутун умрини бахшида этган тарихий шахс, – деди Покистон Ислом Республикаси Олий суди катта судьяси Г.Аҳмад. – У киши бошлаб берган ишлар бугун Ўзбекистонда янгича миқёс ва талаблар асосида давом эттирилаётир.
Меҳмонлар Ҳазрати Имом мажмуаси, Тошкент вилоятидаги Зангиота мажмуасини зиёрат қилди, Алишер Навоий номидаги Ўзбекистон Миллий кутубхонаси билан танишди. Ушбу мажмуалар мисолида мамлакатимизда тарихий-маданий меросни асраб-авайлаш, ёш авлодни ҳар томонлама етук қилиб тарбиялаш йўлида амалга оширилаётган кенг кўламли ишларга юксак баҳо берилди.

Председатели Верховных судов государств-членов ШОС возложили цветы к памятнику Исламу Каримову
Участники состоявшегося в Ташкенте двенадцатого заседания председателей Верховных судов государств-членов Шанхайской организации сотрудничества 27 октября посетили Научно-просветительский мемориальный комплекс имени Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова.
Гости возложили цветы к подножию памятника великому государственному и политическому деятелю Исламу Каримову и отдали дань уважения его светлой памяти.
В ходе ознакомления с Научно-просветительским мемориальным комплексом членам делегаций рассказали о проведенной на этом объекте работе по строительству и благоустройству.
– Ислам Каримов – это историческая личность, основатель независимого Узбекистана, посвятивший свою жизнь обеспечению мирной и благоустроенной жизни народа, – сказал старший судья Верховного суда Исламской Республики Пакистан Г. Ахмад. – Начатая этой личностью работа сегодня продолжается в Узбекистане масштабно, на основе новых требований.
Гости посетили комплекс Хазрати Имам и другие достопримечательности столицы, а также исторический комплекс Зангиота в Ташкентской области. Ознакомились с Национальной библиотекой Узбекистана имени Алишера Навои. Они дали высокую оценку проводимой в нашей стране широкомасштабной работе по сохранению историко-культурного наследия, всестороннему воспитанию молодежи.