«Ўзбекипаксаноат» уюшмаси табиий ипак матодан тайёрланган миллий либослар намойишини ўтказди
Унда 80 дан ортиқ давлатдан мутахассислар, ипак етиштирувчилар, қайта ишловчилар, мода ва дизайн соҳаси вакиллари, талаба-ёшлар, мода ихлосмандлари иштирок этди.
Таъкидлаш жоизки, жорий йилда пиллакорларимиз синов тариқасида икки марта ипак қурти уруғи парваришлаб, мўл ҳосил етиштирди. 13 минг тоннага яқин ипак хом ашёсининг қарийб 50 фоизи тизимдаги ўттиздан зиёд корхонада қайта ишланмоқда. Хом ашёнинг кўпайиши, албатта, уни қайта ишлашни ҳам талаб этади. Жорий йилда ип йигирув ва ипак мато ишлаб чиқаришга ихтисослашган қатор лойиҳалар амалга оширилмоқда. Сирдарё, Хоразм, Жиззах, Бухоро вилоятларида барпо этилаётган корхоналар шулар сирасидандир.
Анжуманда тизимдаги корхоналарда ишлаб чиқарилган матолардан тайёрланган кўркам либослар омма эътиборига ҳавола этилди. Намойиш тўрт қисмдан иборат бўлиб, биринчи қисмда моделлар ҳаммабоп, кундалик либосларни намойиш қилган бўлса, иккинчисида оқшом либослари, учинчи ва тўртинчи қисмларда миллий ва замонавий услубда яратилган ранг-баранг кийимлар тақдим этилди.
– Бу каби тадбирлар биз, дизайнерлар учун ўз устимизда ишлаш, янгиликка интилиш, либосларимиз намойиши имконини беради, – дейди дизайнер Лола Амилова. – Барча йўналишдаги кўйлаклар фақатгина ипак матодан ва миллий урф-одатларимизга мос тарзда тикилган.
Табиий ипак матоли миллий либослар намойишида ўндан зиёд иқтидор эгалари ўзларининг замонавий ва энг сўнгги русумдаги муаллифлик тўпламлари билан қатнашди. Уларнинг либослари ёрқинлиги ва нозик услуби билан кўпчиликнинг эътиборини тортди.
– Атлас, адрас, беқасам сингари ўзбек миллий матолари ҳақида кўп эшитганман, – дейди франциялик Виален Девелмор. – Ўзбекистон миллий матолар тайёрлаш, тўқимачилик борасида қадимий анъаналарга эга. Бугун ўзбек миллий либослари, уларнинг тарихи ва бугуни билан яқиндан танишдик.
Тадбир доирасида «Буюк ипак йўли» тарихига бағишланган театрлаштирилган саҳна кўриниши ҳам намойиш этилди.

Демонстрация одежды из шелка
В Ташкенте ассоциацией «Узбекипаксаноат» организована демонстрация национального костюма, изготовленного из натуральной шелковой ткани.
В мероприятии приняли участие специалисты, заготовители и переработчики шелка из 80 стран, модельеры, дизайнеры, студенты и поклонники моды.
Уместно отметить, в нынешнем году наши шелководы в экспериментальном порядке дважды откармливали гусениц шелкопряда и заготовили богатый урожай. Около 50 процентов почти из 13 тысяч тонн шелкового сырья перерабатывается более чем на 30 предприятиях сферы. Увеличение объема сырья требует расширения переработки. В нынешнем году реализуется ряд проектов по налаживанию производства шелковой нити и ткани на предприятиях, строящихся в Сырдарьинской, Хорезмской, Джизакской, Бухарской областях.
На мероприятии продемонстрирована модная одежда, изготовленная из тканей, произведенных на предприятиях системы «Узбекипаксаноат». Были представлены массовая повседневная одежда, вечерние наряды, разнообразные модели в национальном и современном стиле.
– Такие мероприятия позволяют дизайнерам не только демонстрировать свою продукцию, но и стремиться к новизне, – говорит дизайнер Лола Амилова. – Платья различных стилей изготовлены только из натурального шелка с учетом национальных традиций.
Национальную одежду из шелковой ткани в своих авторских коллекциях представили более десяти дизайнеров. Внимание привлекли яркость красок и методы выполнения костюмов.
– Много слышала о национальных узбекских тканях атлас, адрас, бекасам, – говорит Виален Девелмор из Франции. – Узбекистан имеет древние традиции изготовления национальных тканей и текстильного производства. Сегодня мы ознакомились с историей и современностью узбекского национального костюма.
В рамках мероприятия продемонстрировано сценическое представление, посвященное истории Великого шелкового пути.