Инновациялар – тараққиёт омили
Тошкент давлат шарқшунослик институтида илмий-техник ва инновацион тараққиётнинг муҳим жиҳатларига бағишланган илмий-амалий анжуман бўлиб ўтди. Унда давлат ва жамоат ташкилотлари вакиллари, олимлар, мустақил изланувчи тадқиқотчилар, талабалар иштирок этди.
Мазкур анжуман Президентимизнинг 2008 йил 15 июлдаги «Инновацион лойиҳалар ва технологияларни ишлаб чиқаришга татбиқ этишни рағбатлантириш борасидаги қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида» ҳамда 2014 йил 6 февралдаги «Ўзбекистон Республикасида ёшларга оид давлат сиёсатини амалга оширишга қаратилган қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида»ги қарорлари ижроси доирасида ташкил этилди.
Мамлакатимизда илмий-техник салоҳиятни ривожлантириш, фан ва ишлаб чиқариш интеграциясини кенгайтириш, инновацион фаолиятни қўллаб-қувватлаш борасида амалга оширилаётган кенг кўламли ишлар халқимиз фаровонлигини юксалтиришга хизмат қилаётир.
Тадбирда миллий инновация тизимларини ривожлантириш, илм-фан ва ишлаб чиқариш ўртасидаги ўзаро ҳамкорликнинг самарали механизмини шакллантириш, илмий-техник салоҳиятни мустаҳкамлаш, муҳим тадқиқотлар ва инновация жараёнларини кенгайтиришни қўллаб-қувватлаш лозимлиги қайд этилди.
– Илмий амалиёт, ишлаб чиқариш, янги технологияларни яратиш жараёнларида олий ўқув юртимиз талабалари фаол иштирок этмоқда, – дейди институт проректори Гулчеҳра Рихсиева. – Мазкур илмий-амалий анжумандан кўзланган мақсад тадқиқотчи ёшларни қўллаб-қувватлаш, уларга ўз билим ва салоҳиятини намойиш этишига кўмаклашишдир.
Глобал илмий-техник ва инновацион жараёнлар ва уларнинг асосий йўналишлари, хорижий мамлакатлар тажрибалари, инновацион лойиҳаларини ишлаб чиқаришга жорий этиш каби мавзуларда маърузалар тингланди.

Инновации – фактор прогресса
В Ташкентском государственном институте востоковедения состоялась научно-практическая конференция, посвященная важным аспектам научно-технического и инновационного развития. В ней приняли участие представители государственных и общественных организаций, ученые, ведущие изыскания исследователи, студенты.
Мероприятие организовано в рамках исполнения постановлений Президента нашей страны «О дополнительных мерах по стимулированию внедрения инновационных проектов и технологий в производство» от 15 июля 2008 года и «О дополнительных мерах, направленных на осуществление в Республике Узбекистан государственной молодежной политики» от 6 февраля 2014 года.
Проводимая в нашей стране последовательная работа по развитию научно-технического потенциала, расширению интеграции науки и производства, поддержке инновационной деятельности способствует повышению благосостояния народа.
На мероприятии отмечалась необходимость развития национальных инновационных систем, формирования эффективного механизма сотрудничества между наукой и производством, укрепления научно-технического потенциала, расширения важных исследований и инновационных процессов.
– В научной практике, производственных процессах, создании новых технологий активное участие принимают студенты высших учебных заведений, – говорит проректор института Гулчехра Рихсиева. – Цель научно-практического семинара – поддержка молодых исследователей, оказание им помощи в проявлении потенциала.
Были заслушаны доклады на такие темы, как глобальные научно-технические и инновационные процессы и их основные направления, опыт зарубежных стран, внедрение инновационных проектов в производство.