Россия статс-котиби–ташқи ишлар вазири ўринбосари билан учрашувга доир
2017 йилнинг 24 октябрь куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов мамлакатимизга ишчи ташриф билан келган Россия Федерацияси статс котиби–ташқи ишлар вазири ўринбосари Григорий Карасинни қабул қилди.
Мулоқот чоғида Ўзбекистон-Россия муносабатларининг муҳим масалалари, жумладан кўп томонлама тузилмалар доирасидаги масалалар юзасидан фикр алмашилди.
Суҳбат чоғида Ўзбекистон Республикаси Президентининг жорий йил апрел ойида Россияга давлат ташрифи ва юқори даражадаги кенг кўламли музокаралари давлатлараро муносабатларда янги ва динамик босқични очиб берганлигини, савдо-иқтисодий ва сармоявий соҳаларда ўзаро манфаатли алоқалар кенгайтирганлиги, Ўзбекистон ва Россия вилоятларининг бевосита алоқаларини, шунингдек маданий ва гуманитар алмашувларини фаоллаштиришга имкон яратгани таъкидланди.
Минтақавий ва халқаро масалаларни муҳокама қилиш чоғида Афғонистондаги вазиятга алоҳида эътибор қаратилди.
Шу куннинг ўзида Ташқи ишлар вазирлигида юқори даражадаги икки томонлама маслаҳатлашувларнинг навбатдаги раунди бўлиб ўтди.

О встрече со статс-секретарем–заместителем министра иностранных дел России
24 октября 2017 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов принял статс-секретаря – заместителя министра иностранных дел Российской Федерации Григория Карасина, находящегося в нашей стране с рабочим визитом.
В ходе беседы стороны обменялись мнениями по ключевым вопросам узбекско-российской повестки дня, в том числе в рамках многосторонних организаций.
Собеседники с удовлетворением отметили, что состоявшиеся в апреле текущего года государственный визит Президента Узбекистана в Россию и обстоятельные переговоры на высшем уровне открыли новую, динамичную фазу в межгосударственных отношениях, расширили взаимовыгодные связи в торгово-экономической, инвестиционной областях, позволили активизировать прямые контакты между регионами Узбекистана и России, а также культурно-гуманитарные обмены.
В ходе обсуждения региональной и международной проблематики стороны отдельное внимание уделили ситуации в Афганистане.