Бухорода “Марказий Осиёда ночизиқли динамика кунлари” мавзусида халқаро конференция бўлиб ўтди
Тошкентдаги Турин политехника университети ва Ўзбекистон физика жамияти ҳамкорлигида ташкил этилган тадбирда мамлакатимиз ва хорижлик олимлар, соҳа мутахассислари иштирок этди.
– Кейинги йилларда физика фани тобора ривожланиб, янги-янги ихтиролар кашф этилмоқда, – дейди Ўзбекистон физика жамияти раиси, физика-математика фанлари доктори, профессор Д.Матрасулов. – Ушбу фаннинг мураккаб тизимлар физикаси ва ночизиқли динамика деб аталувчи йўналишларининг замонавий усуллари нафақат табиий фанлар, балки иқтисодий, ижтимоий фанлар, экология, эпидемиология каби қатор соҳаларга самарали татбиқ этилмоқда. Масалан, мураккаб тизимлар физикасини ўрганиш назарий методлари сейсмология, табиий офат, яъни ҳалокатлар назарияси, геология, социология, тиббиёт сингари соҳалардаги муаммоларни ҳал этишда қўл келаётир. Ишлаб чиқилган янги усуллар, айниқса, зилзила ва техноген ҳодисаларни модуллаштиришда ижобий натижа бермоқда.
Тадбирда ночизиқли динамика ва тартибсизлик (чалкашлик) назарияси, беқарор, яъни ўзгарувчан статистик физика, мураккаб тармоқлар ва нейродинамика, мураккаб атмосфера ҳодисалари каби долзарб муаммолар муҳокама қилиниши асносида ўзаро тажриба алмашилди, тавсия ва таклифлар ўртага ташланди.
Конференцияда мамлакатимизнинг бир қатор ёш олимлари ўз тадқиқотлари тақдимотини ўтказди. Бу уларнинг назарий билимини оширишга, илмий қарашларини мантиқий асослаш кўникмасини шакллантиришга хизмат қилди.

International conference on “Days of nonlinear dynamics in Central Asia” was held in Bukhara
The event, organized by Turin Polytechnic University in Tashkent in cooperation with Society of Physics of Uzbekistan, was attended by domestic and foreign scientists and specialists of the sphere.
– In recent years, physics has been developing even more, new discoveries are being made, – said chairman of Society of Physics of Uzbekistan, doctor of physical and mathematical sciences, professor D.Matrasulov. – Modern methods of areas of this science called physics of complex systems and nonlinear dynamics are being effectively implemented not only in natural, but also in economic, social sciences, a number of spheres such as ecology, epidemiology. For example, theoretical methods for studying physics of complex systems are used in solution of problems existing in the spheres such as seismology, theory of natural disasters and atmospheric phenomena, geology, sociology, medicine. The developed new methods are giving positive results when modulating earthquakes and technogenic phenomena.
During the event, views were exchanged on the basis of discussion of such actual problems as nonlinear dynamics and theory of chaos, unstable, that is, changeable statistical physics, complex systems and neurodynamics, complex atmospheric phenomena, recommendations and proposals were forwarded.
Within the framework of the conference, a presentation of the research of a number of young scientists of our country was held. This contributed to increasing their theoretical knowledge, formation of a logical justification of scientific views.