Бухорода “Марказий Осиёда ночизиқли динамика кунлари” мавзусида халқаро конференция бўлиб ўтди
Тошкентдаги Турин политехника университети ва Ўзбекистон физика жамияти ҳамкорлигида ташкил этилган тадбирда мамлакатимиз ва хорижлик олимлар, соҳа мутахассислари иштирок этди.
– Кейинги йилларда физика фани тобора ривожланиб, янги-янги ихтиролар кашф этилмоқда, – дейди Ўзбекистон физика жамияти раиси, физика-математика фанлари доктори, профессор Д.Матрасулов. – Ушбу фаннинг мураккаб тизимлар физикаси ва ночизиқли динамика деб аталувчи йўналишларининг замонавий усуллари нафақат табиий фанлар, балки иқтисодий, ижтимоий фанлар, экология, эпидемиология каби қатор соҳаларга самарали татбиқ этилмоқда. Масалан, мураккаб тизимлар физикасини ўрганиш назарий методлари сейсмология, табиий офат, яъни ҳалокатлар назарияси, геология, социология, тиббиёт сингари соҳалардаги муаммоларни ҳал этишда қўл келаётир. Ишлаб чиқилган янги усуллар, айниқса, зилзила ва техноген ҳодисаларни модуллаштиришда ижобий натижа бермоқда.
Тадбирда ночизиқли динамика ва тартибсизлик (чалкашлик) назарияси, беқарор, яъни ўзгарувчан статистик физика, мураккаб тармоқлар ва нейродинамика, мураккаб атмосфера ҳодисалари каби долзарб муаммолар муҳокама қилиниши асносида ўзаро тажриба алмашилди, тавсия ва таклифлар ўртага ташланди.
Конференцияда мамлакатимизнинг бир қатор ёш олимлари ўз тадқиқотлари тақдимотини ўтказди. Бу уларнинг назарий билимини оширишга, илмий қарашларини мантиқий асослаш кўникмасини шакллантиришга хизмат қилди.

В Бухаре состоялась международная конференция “Дни нелинейной динамики в Центральной Азии”
В мероприятии, организованном Туринским политехническим университетом в Ташкенте совместно с Обществом физики Узбекистана, участвовали отечественные и зарубежные ученые, специалисты сферы.
– За последние годы физика еще более развивается, делаются новые открытия, – говорит председатель Общества физики Узбекистана, доктор физико-математических наук, профессор Д. Матрасулов. – Современные методы направлений данной науки под названием физика сложных систем и нелинейная динамика эффективно внедряются не только в естественные, но и в экономические, социальные науки, ряд сфер, таких как экология, эпидемиология. К примеру, теоретические методы изучения физики сложных систем применяются в решении проблем, имеющихся в таких сферах, как сейсмология, теория природных стихий и атмосферных явлений, геология, социология, медицина. Разработанные новые методы особенно дают позитивные результаты при модулировании землетрясений и техногенных явлений.
В ходе мероприятия на основе обсуждения таких актуальных проблем, как нелинейная динамика и теория хаоса, нестабильная, то есть переменчивая статистическая физика, сложные системы и нейродинамика, сложные атмосферные явления, состоялся обмен мнениями, выдвинуты рекомендации и предложения.
В рамках конференции состоялась презентация исследований ряда молодых ученых нашей страны. Это способствовало повышению их теоретических знаний, формированию ими логичного обоснования научных взглядов.