Мамлакатимизда 25 октябрь–Ўзбекистон Республикаси ички ишлар идоралари ходимлари куни кенг нишонланмоқда
2017-10-25 | Жамият
Тинчлик ва осойишталикни халқимиз қанчалик қадрласа, шу неъматлар туфайли хотиржам ва фаровон ҳаёт кечираётган бўлса, уларни асраш, барқарорликни таъминлаш давлатимизнинг бош мақсадларидандир. Бу йўлда барча чора-тадбирлар амалга оширилмоқда. Шунинг учун ҳам Ўзбекистон халқаро миқёсдаги “Қонуний тартибларга итоат қилиш индекси”да доим юқори ўринни (2017 йил 2-ўрин) забт этиб келаётир.
Бунда мамлакатимиз ички ишлар органлари тизими замон талаблари даражасида такомиллаштирилаётгани ҳамда соҳа ходимларининг ўз зиммасига юкланган вазифаларни фидойилик билан бажараётгани алоҳида ўрин тутмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги маданият саройида 25 октябрь – Ўзбекистон Республикаси ички ишлар идоралари ходимлари куни муносабати билан ташкил этилган тантанали тадбирда бу алоҳида таъкидланди.
Ички ишлар вазири П.Бобожонов ва бошқалар Президентимиз Шавкат Мирзиёев раҳбарлигида ички ишлар тизими фаолияти самадорлигини ошириш, уни замонавий босқичга кўтаришга қаратилган амалий ишлар рўёбга чиқарилаётганини таъкидлади.
Профилактика, тезкор-қидирув, тергов, йўл ҳаракати хавфсизлиги, ёнғин хавфсизлиги, қўриқлаш, патруль-пост хизматлари, алоҳида вазифаларни бажарувчи сафарбарлик отрядлари қайта ташкил этилди.
Ички ишлар идораларининг моддий-техник базаси тубдан мустаҳкамланди. Соҳа ходимлари жаҳон андозаларига мос алоқа, техника ва замонавий ахборот-коммуникация воситалари билан таъминланди. Тизимни нафақат жисмонан, балки маънан етук кадрлар билан тўлдиришга алоҳида эътибор қаратилаётгани боис Ички ишлар вазирлиги академияси, Ҳарбий-техника институти, Ёнғин хавсизлиги институтига ҳар томонлама етук ёшлар ўқишга қабул қилинмоқда ва улар замонавий таълим стандартлари асосида тарбияланмоқда.
Ички ишлар органлари ходимларининг аҳоли ҳамда ўзини ўзи бошқариш идоралари билан ҳамкорлиги янада мустаҳкамланди. Пайшанба – профилактика куни сифатида белгилангани бу ҳамкорликни янги босқичга кўтариб, жиноятчилик ва ҳуқуқбузарликларнинг олдини олишда ижобий самара бераётир. Жорий йилнинг ўтган даврида 1 минг 355 маҳаллада бирорта ҳам жиноят содир этилмагани шунинг натижасидир.
Ички ишлар идоралари шахсий таркибининг нафақат касб маҳорати, балки маънавий-маърифий, сиёсий-ижтимоий ва ҳуқуқий билимини ошириш, ходимларни ижтимоий ҳимоялаш, уларнинг хизматини рағбатлантириш борасида олиб борилаётган ишлар соҳадаги ютуқларни кўпайтирмоқда. Шу пайтга қадар 1 минг 500 дан ортиқ профилактика инспектори хизмат уйи ва имтиёзли автотранспорт воситаси билан таъминланди.
Эл-юртимиз осойишталигини таъминлашга муносиб ҳисса қўшаётган кўплаб ички ишлар органлари ходимларининг фидокорона хизмати давлатимиз томонидан муносиб рағбатлантирилмоқда. Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг 2017 йил 23 октябрдаги “Ўзбекистон Республикаси ички ишлар идоралари ходимлари куни муносабати билан бир гуруҳ ходимларни мукофотлаш тўғрисида”ги фармон бунинг яққол тасдиғидир.
Тадбирда бир гуруҳ ички ишлар ходимларига Ватанимизнинг юксак мукофотлари тантанали равишда топширилди.
– Касб байрамимиз муносабати билан ҳамкасбларимизнинг юксак давлат мукофотлари билан тақдирлангани соҳамизга бўлган юксак эътибор ва ишонч ифодасидир, – дейди "Жасорат" медали соҳиби, Тошкент шаҳар Олмазор тумани ички ишлар бошқармаси профилактика бўйича катта инспектори Фаррух Рўзиев. – Ана шу ишончни оқлаш, халқимиз тинчлиги, мамлакатимиз осойишталиги йўлида фидойилик билан меҳнат қиламиз.
Давлат ва жамоат ташкилотлари вакиллари, соҳа ходимлари ва фахрийлари иштирок этган тадбирга санъаткорларнинг концерт дастури байрамона руҳ бағишлади.

В нашей стране широко отмечается 25 октября-День работников органов внутренних дел Республики Узбекистан
2017-10-25 | Общество
Наш народ глубоко ценит и оберегает царящие в стране мир и согласие, благодаря этим бесценным благам живет мирно и благополучно. Одна из главных целей нашего государства - охранять мир и спокойствие, обеспечивать стабильность в стране. На этом пути предпринимаются все необходимые меры. Поэтому Узбекистан регулярно занимает высокие места в "Индексе законопорядка" (2-е место в 2017 году).
Важное значение в этом имеет постоянное совершенствование системы органов внутренних дел нашей страны для соответствия уровню современных требований, а также преданное выполнение работниками сферы возложенных на них задач.
Это особо отмечалось на торжественном мероприятии, организованном во Дворце культуры Министерства внутренних дел Республики Узбекистан в связи с 25 октября - Днем работников органов внутренних дел Республики Узбекистан.
Министр внутренних дел П.Бобожонов и другие отметили, что под руководством Президента нашей страны Шавката Мирзиёева проводится практическая работа по повышению эффективности деятельности системы внутренних дел, ее поднятию на современный уровень.
Реорганизованы такие службы, как профилактика, оперативно-поисковая, следственная, безопасность дорожного движения, пожарная безопасность, охрана, патрульно-постовая, мобилизационные отряды особого назначения.
Укрепляется материально-техническая база органов внутренних дел. Работники сферы обеспечены соответствующими мировым стандартам средствами связи, техникой и современными информационно-коммуникационными технологиями. Благодаря особому вниманию укомплектованию системы не только физически, но и духовно зрелыми кадрами в Академию Министерства внутренних дел, Военно-технический институт, Институт пожарной безопасности принимаются развитые во всех отношениях молодые люди, они обучаются на основе современных образовательных стандартов.
Укрепилось взаимодействие работников органов внутренних дел с населением и органами самоуправления граждан. Определение каждого четверга - днем профилактики способствует поднятию этого сотрудничества на новый уровень, предупреждению преступности и правонарушений. Подтверждением этого может стать то, что за прошедший период текущего года в 1 355 махаллях не зафиксировано ни одного преступления.
Приумножает достигаемые в сфере результаты работа, проводимая по повышению профессионального мастерства, духовно-просветительских, общественно-политических и правовых знаний личного состава органов внутренних дел, социальной защите работников, стимулированию их труда. К настоящему времени свыше 1 500 инспекторов по профилактике обеспечены служебным жильем и льготными автотранспортными средствами.
Преданная и самоотверженная служба работников органов внутренних дел, вносящих достойный вклад в обеспечение спокойствия страны и народа, достойно стимулируется нашим государством. Ярким тому подтверждением служит Указ Президента нашей страны Шавката Мирзиёева "О награждении группы сотрудников в связи с Днем работников органов внутренних дел Республики Узбекистан" от 23 октября 2017 года.
На мероприятии группе работников органов внутренних дел были торжественно вручены высокие награды Родины.
- Высокие государственные награды являются проявлением высокого внимания и доверия нашей сфере, - сказал кавалер медали "Жасорат", старший инспектор по профилактике Алмазарского районного управления внутренних дел города Ташкента Фаррух Рузиев. - Будем преданно и самоотверженно служить для оправдания такого доверия, на пути обеспечения спокойствия нашей страны и народа.
В мероприятии приняли участие представители государственных и общественных организаций, работники и ветераны сферы. Праздничную атмосферу помогала создавать также концертная программа с участием популярных артистов.