Мамлакатимизда 25 октябрь–Ўзбекистон Республикаси ички ишлар идоралари ходимлари куни кенг нишонланмоқда
2017-10-25 | Жамият
Тинчлик ва осойишталикни халқимиз қанчалик қадрласа, шу неъматлар туфайли хотиржам ва фаровон ҳаёт кечираётган бўлса, уларни асраш, барқарорликни таъминлаш давлатимизнинг бош мақсадларидандир. Бу йўлда барча чора-тадбирлар амалга оширилмоқда. Шунинг учун ҳам Ўзбекистон халқаро миқёсдаги “Қонуний тартибларга итоат қилиш индекси”да доим юқори ўринни (2017 йил 2-ўрин) забт этиб келаётир.
Бунда мамлакатимиз ички ишлар органлари тизими замон талаблари даражасида такомиллаштирилаётгани ҳамда соҳа ходимларининг ўз зиммасига юкланган вазифаларни фидойилик билан бажараётгани алоҳида ўрин тутмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги маданият саройида 25 октябрь – Ўзбекистон Республикаси ички ишлар идоралари ходимлари куни муносабати билан ташкил этилган тантанали тадбирда бу алоҳида таъкидланди.
Ички ишлар вазири П.Бобожонов ва бошқалар Президентимиз Шавкат Мирзиёев раҳбарлигида ички ишлар тизими фаолияти самадорлигини ошириш, уни замонавий босқичга кўтаришга қаратилган амалий ишлар рўёбга чиқарилаётганини таъкидлади.
Профилактика, тезкор-қидирув, тергов, йўл ҳаракати хавфсизлиги, ёнғин хавфсизлиги, қўриқлаш, патруль-пост хизматлари, алоҳида вазифаларни бажарувчи сафарбарлик отрядлари қайта ташкил этилди.
Ички ишлар идораларининг моддий-техник базаси тубдан мустаҳкамланди. Соҳа ходимлари жаҳон андозаларига мос алоқа, техника ва замонавий ахборот-коммуникация воситалари билан таъминланди. Тизимни нафақат жисмонан, балки маънан етук кадрлар билан тўлдиришга алоҳида эътибор қаратилаётгани боис Ички ишлар вазирлиги академияси, Ҳарбий-техника институти, Ёнғин хавсизлиги институтига ҳар томонлама етук ёшлар ўқишга қабул қилинмоқда ва улар замонавий таълим стандартлари асосида тарбияланмоқда.
Ички ишлар органлари ходимларининг аҳоли ҳамда ўзини ўзи бошқариш идоралари билан ҳамкорлиги янада мустаҳкамланди. Пайшанба – профилактика куни сифатида белгилангани бу ҳамкорликни янги босқичга кўтариб, жиноятчилик ва ҳуқуқбузарликларнинг олдини олишда ижобий самара бераётир. Жорий йилнинг ўтган даврида 1 минг 355 маҳаллада бирорта ҳам жиноят содир этилмагани шунинг натижасидир.
Ички ишлар идоралари шахсий таркибининг нафақат касб маҳорати, балки маънавий-маърифий, сиёсий-ижтимоий ва ҳуқуқий билимини ошириш, ходимларни ижтимоий ҳимоялаш, уларнинг хизматини рағбатлантириш борасида олиб борилаётган ишлар соҳадаги ютуқларни кўпайтирмоқда. Шу пайтга қадар 1 минг 500 дан ортиқ профилактика инспектори хизмат уйи ва имтиёзли автотранспорт воситаси билан таъминланди.
Эл-юртимиз осойишталигини таъминлашга муносиб ҳисса қўшаётган кўплаб ички ишлар органлари ходимларининг фидокорона хизмати давлатимиз томонидан муносиб рағбатлантирилмоқда. Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг 2017 йил 23 октябрдаги “Ўзбекистон Республикаси ички ишлар идоралари ходимлари куни муносабати билан бир гуруҳ ходимларни мукофотлаш тўғрисида”ги фармон бунинг яққол тасдиғидир.
Тадбирда бир гуруҳ ички ишлар ходимларига Ватанимизнинг юксак мукофотлари тантанали равишда топширилди.
– Касб байрамимиз муносабати билан ҳамкасбларимизнинг юксак давлат мукофотлари билан тақдирлангани соҳамизга бўлган юксак эътибор ва ишонч ифодасидир, – дейди "Жасорат" медали соҳиби, Тошкент шаҳар Олмазор тумани ички ишлар бошқармаси профилактика бўйича катта инспектори Фаррух Рўзиев. – Ана шу ишончни оқлаш, халқимиз тинчлиги, мамлакатимиз осойишталиги йўлида фидойилик билан меҳнат қиламиз.
Давлат ва жамоат ташкилотлари вакиллари, соҳа ходимлари ва фахрийлари иштирок этган тадбирга санъаткорларнинг концерт дастури байрамона руҳ бағишлади.

October 25 – Day of employees of internal affair bodies of the Republic of Uzbekistan is widely celebrated in Uzbekistan
2017-10-25 | Society
Our people deeply appreciate and protect the peace and harmony that reigns in the country, live peacefully and safely due to these precious goods. One of the main goals of our state is to protect peace and tranquility, ensure stability in the country. All necessary measures are being taken on this way. Therefore, Uzbekistan regularly occupies high places in the “Law and Order Index” (2nd place in 2017).
Constant improvement of the system of internal affairs bodies of our country is of great importance for meeting the level of modern requirements, as well as dedicated execution by employees of tasks assigned to them.
This was especially noted at the solemn event organized in the Palace of Culture of the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Uzbekistan in connection with October 25 – Day of employees of internal affairs bodies of the Republic of Uzbekistan.
The material and technical base of internal affairs bodies is being strengthened. Workers of the sphere are provided with communication facilities, equipment and modern information and communication technologies that meet international standards. Due to special attention to staffing the system not only with physically but also spiritually mature personnel, young people who are developed in all respects are accepted to the Academy of the Ministry of Internal Affairs, the Military Technical Institute, the Institute of Fire Safety, they are trained on the basis of modern educational standards.
Activities carried out on improvement of professional skills, spiritual and educational, socio-political and legal knowledge of personnel of internal affairs bodies, social protection of workers, stimulation of their work increase the achieved results in the sphere. To date, over 1 500 preventive inspectors have been provided with official housing and preferential vehicles.
Devoted and dedicated service of employees of the internal affairs bodies, who make a worthy contribution to ensuring the tranquility of the country and people, is worthily stimulated by our state. The Decree of the President of our country Shavkat Mirziyoyev “On awarding a group of employees in connection with the Day of employees of internal affairs bodies of the Republic of Uzbekistan” of October 23, 2017, is a vivid confirmation of this.
At the event, a group of employees of internal affairs bodies were solemnly presented high awards of the Motherland.