Аҳоли бандлиги – долзарб вазифа
Ўзбекистон Республикаси Иқтисодиёт вазирлиги томонидан мамлакатимизда янги иш ўринлари ташкил этиш ва аҳоли бандлигини таъминлаш борасида амалга оширилаётган изчил чора-тадбирларга бағишланган матбуот анжумани ўтказилди.
Тадбирда аҳоли бандлигини таъминлаш, жумладан, касб-ҳунар коллежи ва олий ўқув юртлари битирувчиларини ишга жойлаштириш учун зарур шароитлар яратиш мамлакатимизда амалга оширилаётган ижтимоий-иқтисодий сиёсатнинг устувор йўналишларидан экани таъкидланди. Иқтисодиёт вазирлиги ушбу йўналишдаги вазифаларни бажаришда муҳим ўрин тутмоқда.
Ҳар бир юртдошимизни иш билан таъминлаш долзарб вазифадир. Иқтисодиёт вазирлиги шу мақсадга қаратилган қисқа ва узоқ муддатли демографик прогнозларни мунтазам амалга ошириб, ижтимоий сиёсатни прогноз натижалари билан мувофиқлаштириб келмоқда.
Ҳар йили 500 мингдан зиёд ўғил-қиз ўқув муассасаларини битирмоқда. Уларни ишга жойлаштириш жараёнини соддалаштириш мақсадида жорий йилнинг 1 январидан бошлаб касб-ҳунар коллежи битирувчиларини ишга оладиган микрофирма ва кичик корхоналарга ишчилар сонининг белгиланган меъёрини 50 фоизга ошириш имконияти тақдим этилмоқда.
Кичик бизнес ва хусусий тадбиркорлик соҳаси аҳоли бандлигини таъминлашда тобора муҳим ўрин тутмоқда. Бугун мамлакатимиздаги жами банд аҳолининг 76 фоизидан зиёди ушбу соҳада меҳнат қилаётир.

Занятость населения – актуальная задача
Министерство экономики Республики Узбекистан провело пресс-конференцию, посвященную осуществляемым в нашей стране последовательным мерам по созданию новых рабочих мест и обеспечению занятости населения.
На мероприятии отмечалось, что одной из приоритетных задач социально-экономической политики Узбекистана является создание необходимых условий для обеспечения занятости населения, в частности, трудоустройство выпускников профессиональных колледжей и высших учебных заведений. Министерство экономики играет важную роль в реализации поставленных задач в этом направлении.
Обеспечение каждого нашего соотечественника работой является актуальной задачей. В этих целях Министерство экономики постоянно осуществляет краткосрочное и долгосрочное демографическое прогнозирование, согласует социальную политику с результатами прогнозов.
Ежегодно более 500 тысяч юношей и девушек заканчивают учебные заведения. Для упрощения процесса их трудоустройства с 1 января 2015 года микрофирмам и малым предприятиям предоставлена возможность увеличить предельную численность работников на 50 процентов, если они нанимают выпускников профессиональных колледжей.
Все более важную роль в обеспечении занятости населения играет сфера малого бизнеса и частного предпринимательства, в которой сегодня трудится более 76 процентов всего занятого населения нашей страны.