Учтепадаги 78-умумий ўрта таълим мактаби биноси капитал таъмирланди
Давлатимиз раҳбари Шавкат Мирзиёев ҳудудларда амалга оширилаётган бунёдкорлик ва ободонлаштириш ишлари, ижтимоий-иқтисодий ислоҳотларнинг бориши билан яқиндан танишиш, халқ билан мулоқот қилиш мақсадида шу йилнинг 16 июнь куни пойтахтимизнинг Учтепа туманига ташриф буюрган эди.
Хусусан, ташриф давомида Президентимиз тумандаги бир нечта объектлар, маҳалла ва таълим муассасаларида олиб борилаётган ишлар, ютуқ ва камчиликлар билан танишиб, зарур кўрсатмалар берган эди. Тумандаги «Ватан» маҳалла фуқаролар йиғини ҳудудида жойлашган 78-умумий ўрта таълим мактабини капитал таъмирлаш бўйича топшириқлар берганди. Ўтган қисқа вақт мобайнида ушбу мактаб капитал реконструкция қилиниб, янгича қиёфа касб этди.
Капитал реконструкция қилинган мазкур мактабнинг тантанали очилиш маросимида ана шулар ҳақида сўз юритилди.
Ўзбекистон Республикаси халқ таълими вазири У.Иноятов ва бошқалар навқирон авлоднинг замонавий таълим ва касб-ҳунарларни пухта эгаллаши, хорижий тилларни ўрганиши учун барча шароитни яратишга қаратилаётган доимий эътибор юксак самаралар бераётганини таъкидлади.
Бутунлай янгича кўринишда реконструкция қилинган мактаб биносида ўқувчиларнинг таълим олиши учун барча шароит яратилган. Мактаб кутубхонаси фонди зарур дарслик ва адабиётлар билан бойитилди. Информатика хонасида ўқувчиларнинг ахборот-коммуникация воситаларидан кенг фойдаланиши учун барча шароит мавжуд бўлиб, у ердаги компьютерлар «ziyonet» интернет тармоғига уланган. Кенг ёруғ синфхоналар замонавий тарзда жиҳозланган. Айниқса, кимё, биология хоналарининг лабаратория жиҳозлари билан таъминланганлиги дарсларни жонли тарзда, назария билан амалиёт уйғунлигида олиб боришга ёрдам беради.
Ҳозирги кунда 1 минг 139 ўғил-қиз таълим олаётган мактабда ўқувчиларнинг бўш вақтини мазмунли ташкил этиш, уларни жисмоний тарбия ва спортга кенг жалб этиш мақсадида спорт зали ва спорт майдончаси замон талаблари даражасида таъмирланиб, зарур спорт анжомлари ва инвентарлари билан тўлиқ жиҳозланди.
Янги мактабда яратилган қулай шароит нафақат ўқитувчи ва ўқувчилар, балки ота-оналар, маҳалла аҳлининг ҳам кўнглини шод қилди.
– Фарзандининг энг яхши шароитлардаги таълим муассасаларида ўқиши, яхши таълим-тарбия олиб, келажакда комил инсон бўлиб камолга етиши ҳар бир ота-онанинг энг катта мақсади, орзу, ниятидир, – дейди Васила Турдиева. – Бу мактабда икки фарзандим таълим олади. Мактабнинг олдинги ҳолати билан бугунги кўриниши ўртасидаги фарқни кўриб, кўнгилларимиз тоғдек кўтарилди. Таъмирталаб бўлиб қолган мактаб биносининг нафақат ташқи кўриниши, балки атрофи, ҳовлиси ҳам ташландиқ аҳволда эди. Бугун эса замонавий синфхоналарни, шинам ҳовлини кўриб жуда хурсанд бўлдик. Биз, ота-оналарнинг орзу-ниятларини амалга ошириб, фарзандларимизга ана шундай кўркам таълим даргоҳини туҳфа қилган давлатимиз, Президентимиздан миннатдормиз.

Капитальный ремонт здания школы
В целях непосредственного ознакомления с ходом осуществляемых социально-экономических реформ, созидательной и благоустроительной работы, диалога с народом 16 июня нынешнего года глава нашего государства Шавкат Мирзиёев посетил Учтепинский район столицы.
В частности, в ходе посещения Президент нашей страны ознакомился с достижениями и недостатками, работой, осуществляемой на промышленных объектах, в махаллях и образовательных учреждениях, дал необходимые рекомендации. Поручил провести капитальный ремонт общеобразовательной средней школы № 78, расположенной на территории схода граждан махалли “Ватан”. За истекший короткий период проведена капитальная реконструкция этой школы, она обрела новый облик.
Об этом шла речь на открытии капитально реконструированной этой школы.
Министр народного образования Республики Узбекистан У. Иноятов и другие отметили, что весомые результаты дает постоянное внимание, уделяемое созданию всех необходимых условий для глубокого освоения знаний и профессий подрастающим поколением, изучения иностранных языков.
В здании школы, в котором проведена капитальная реконструкция, созданы все условия для получения образования учащимися. Библиотека школы пополнена необходимыми учебниками и литературой. В кабинете информатики созданы все условия для широкого использования информационно-коммуникационных средств учащимися, компьютеры подключены к сети “Ziyonet”. Широкие светлые кабинеты оборудованы в современном стиле. Обеспечение лабораторным оборудованием кабинетов химии, биологии помогает проводить уроки в интерактивной форме, во взаимосвязи теории и практики.
На сегодняшний день в школе, в которой обучаются 1 139 мальчиков и девочек, в целях организации содержательного досуга учащихся, их широкого привлечения к физической культуре и спорту, спортивный зал и спортивная площадка отремонтированы на уровне требований времени, полностью обеспечены необходимым спортивным инвентарем.
Созданные в школе комфортные условия радуют не только учителей и учащихся, но и родителей, жителей махалли.
- Обучение детей в образовательных учреждениях с лучшими условиями, получение ими современного образования, воспитание их гармонично развитыми личностями является целью, устремлением и мечтой каждого родителя, - говорит Васила Турдиева. - В этой школе обучаются двое моих детей. Рады видеть значительную разницу между прежним и нынешним обликом школы. Не только внешний вид школы требовал ремонта, но и окрестность, двор также был в заброшенном состоянии. Сегодня мы очень рады видеть современные классы, просторный двор. Мы благодарны государству, Президенту нашей страны, подарившему нашим детям такое прекрасное образовательное учреждение, реализовавшему наши родительские пожелания.