Ўзбекистонда жаҳон пахта бозорининг йирик анжумани
Пойтахтимизда Пахта бўйича халқаро маслаҳат қўмитасининг етмиш олтинчи ялпи мажлиси ҳамда XIII халқаро Ўзбекистон пахта ва тўқимачилик ярмаркаси бошланди.
Мазкур қўмитанинг 2016 йилги йиғилишида “Глобаллашув ва технологик тараққиёт даврида пахта” мавзуидаги анжуманни Тошкентда ўтказиш ҳақида қарор қабул қилинган эди. Бу жаҳон пахта ва тўқимачилик саноатининг йирик марказларидан бири сифатида тан олинган Ўзбекистоннинг халқаро мавқеи тобора ортиб бораётганининг яна бир ёрқин далилидир.
Йиғилиш ва ярмарка ишида 50 дан зиёд мамлакатдан 1 минг 500 га яқин мутахассис иштирок этмоқда.
1939 йилда ташкил этилган Пахта бўйича халқаро маслаҳат қўмитаси таркибида Доимий қўмита, Пахта синовининг инструментал услубларини тижорий стандартлаштириш бўйича мақсадли гуруҳ, Пахта ишлаб чиқаришнинг ижтимоий, экологик ва иқтисодий тавсифлари бўйича экспертлар гуруҳи, Биотехнология бўйича экспертлар гуруҳи, Пахта соҳасини ривожлантириш бўйича халқаро форум, Пахтани бирламчи қайта ишлаш бўйича экспертлар гуруҳи каби соҳа равнақида муҳим ўрин тутадиган қатор тузилмалар фаолият юритади.
– Дунёда пахтачилик йўналишида изланишлар олиб бораётган икки юздан зиёд илмий марказ мавжуд, – дейди Пахта бўйича халқаро маслаҳат қўмитасининг ижрочи директори Кай Хьюз. – Ўзбекистон пахта саноатини ривожлантириш борасида юксак натижаларга эришмоқда. Мамлакатда истеъмолчиларнинг талабларига жавоб берадиган пахтанинг кўплаб навлари мавжуд.
Пахта бўйича халқаро маслаҳат қўмитасининг энг муҳим тадбирлари реестрига Ўзбекистон халқаро пахта ярмаркаси ҳам киритилган. Бу эса ушбу ярмарка дунё миқёсида пахта бозори сиёсатини белгиловчи нуфузли анжуманлардан бири эканидан далолатдир. Ярмарка “Ўзбекенгилсаноат” акциядорлик жамияти, Ўзбекистон Республикаси Ташқи савдо, Қишлоқ ва сув хўжалиги вазирликлари ва “Сифат” маркази ҳамкорлигида ташкил этилди.
Тадбир доирасида халқаро пахта бозорининг бугунги ҳолати ва истиқболлари муҳокама қилиниб, рақобатбардош саноат хом ашёси етиштириш, уни чуқур қайта ишлаш, савдо, логистика ва суғурта масалалари юзасидан 16 га яқин сессия ўтказилиши кутилмоқда. Ўзбекистон тажрибаси мисолида ғўза селекцияси, агротехникаси, ҳосилни зараркунанда ва касалликлардан ҳимоя қилиш, тола сифатини баҳолаш каби масалалар ўрганилади.
Тизимда амалга оширилаётган техник ва технологик янгиланишлар, амалиётга жорий қилинаётган инновацион ишланмалар туфайли толамизнинг сифат кўрсаткичлари тубдан яхшиланмоқда. Бу эса бугунги кучли рақобат шароитида жаҳон пахта бозоридан мустаҳкам жой эгаллашда ҳал қилувчи аҳамият касб этаётир. Мутахассисларнинг таъкидлашича, 2016 йилги мавсумда мамлакатимизда “Олий” ва “Яхши” синфларига мансуб толанинг улуши аввалги йиллардагига нисбатан 10 фоиз ортиб, 92 фоизга етган.
Шунга мос равишда толани қайта ишлаш ҳажми ҳам ортмоқда. Агарда 1990-йиллар бошида мамлакатимизда толанинг атиги 3-5 фоизи қайта ишланган бўлса, ҳозирга келиб, бу кўрсаткич 50 фоиздан ошди. Энг олис ҳудудларда ҳам янги қувватлар ишга туширилаётгани, мавжудлари тубдан модернизация қилинаётгани ушбу йўналишдаги ишлар кўламини кенгайтирмоқда. Мақсад эса ягона, у ҳам бўлса, 2020 йилга бориб толани 100 фоиз ўзимизда қайта ишлашга эришиш, халқаро бозорга қўшимча қийматли, юқори сифатли тайёр маҳсулот етказиб беришдан иборатдир.
Ярмарка стендларидан «Ўзбекенгилсаноат» таркибидаги юзга яқин корхонанинг ип-газлама, бўялган ва аралаш ип-калава, трикотаж мато, пайпоқлар, махсус матолар, махсус кийимлар, тайёр трикотаж ва тикувчилик маҳсулотлари кенг ўрин эгаллаган. Тизим корхоналарининг йиллик экспорти 1 миллиард доллардан ошмоқда. Маҳсулотлар 50 дан ортиқ мамлакатга етказиб берилмоқда.
Ярмарка доирасида илк бор Жанубий Корея ва Ўзбекистон дизайнерлари иштирокида маҳорат дарслари, тўқимачилик маҳсулотларини Европа Иттифоқи мамлакатларига экспорт қилишни кенгайтириш масалалари бўйича семинар ва тренинглар ўтказилиши мўлжалланмоқда. Енгил саноат салоҳияти, жумладан, маҳаллий корхоналарда ишлаб чиқарилаётган турфа либослар намойиши ҳам режалаштирилган.

Крупный форум мирового хлопкового рынка в Узбекистане
В Ташкенте стартовали 76-е пленарное заседание Международного консультативного комитета по хлопку и XIII Международная Узбекская хлопковая и текстильная ярмарка.
На состоявшемся в прошлом году заседании данного комитета было принято решение о проведении в Ташкенте конференции на тему “Хлопок в эпоху глобализации и технологического прогресса”. Это является еще одним подтверждением неуклонного укрепления международного статуса Узбекистана, как одного из крупных центров хлопковой и текстильной промышленности.
В работе заседания и ярмарки участвуют около 1500 специалистов из более чем 50 стран.
Международный консультативный комитет по хлопку был организован в 1939 году. В его состав в настоящее время входят такие организации, как Постоянный комитет, Целевая группа по коммерческой стандартизации инструментальных способов испытания хлопка, Группа экспертов по социальным, экологическим и экономическим характеристикам производства хлопка, Группа экспертов по биотехнологиям, Международный форум по развитию хлопковой отрасли, Группа экспертов по первичной переработке хлопка, а также ряд ключевых структур, направленных на развитие сферы.
– В мире функционируют более двухсот научных центров, проводящих исследования в области хлопководства, – говорит исполнительный директор Международного консультативного комитета по хлопку Кай Хьюз. – Узбекистан достигает высоких результатов по развитию хлопкового производства. В стране имеется множество сортов хлопка, отвечающих запросам потребителей.
В реестр важных мероприятий Международного консультативного комитета по хлопку также включена Международная Узбекская хлопковая ярмарка, которая является одним из престижных форумов, определяющих политику хлопкового рынка в мировом масштабе. Ярмарка организована при сотрудничестве акционерного общества “Узбекенгилсаноат”, министерств внешней торговли, сельского и водного хозяйства Республики Узбекистан, центра “Сифат”.
В рамках мероприятия обсуждаются нынешнее состояние и перспективы мирового рынка хлопка, будут проведены сессии по вопросам выращивания конкурентоспособного промышленного сырья, его глубокой переработки, торговли, логистики и страхования. На примере Узбекистана также будут изучены вопросы селекции, агротехники хлопчатника, защиты урожая от различных сельхозвредителей и заболеваний, оценки качества волокна.
Благодаря осуществляемым в системе техническим и технологическим преобразованиям, внедряемым в практику инновационным разработкам в корне улучшаются качественные показатели отечественного волокна. Это, в свою очередь, в условиях нынешней сильной конкуренции играет ключевую роль в обретении прочного места на мировом хлопковом рынке. Как утверждают специалисты, в 2016 году в стране по сравнению с предыдущими годами доля волокна сортов “Олий” и “Яхши” выросла на 10 процентов и достигла 92 процентов.
Возрастают также объемы переработки волокна. Если в начале 1990-х в стране перерабатывалось лишь 3-5 процентов волокна, то в настоящее время данный показатель превысил 50 процентов. Введение в строй новых мощностей даже в самых отдаленных регионах, коренная модернизация уже имеющихся предприятий способствуют расширению масштаба работы в данном направлении. Однако цель едина: до 2020 года достигнуть 100-процентной переработки отечественного волокна, поставлять на международный рынок высококачественную готовую продукцию с добавленной стоимостью.
На стендах ярмарки широко представлены хлопчатобумажные и трикотажные ткани, крашенная и смешанная пряжа, специальные ткани, готовая продукция около ста предприятий, входящих в состав АО «Узбекенгилсаноат». Годовой экспорт продукции предприятий системы превышает 1 миллиард долларов. Она поставляется в более чем 50 стран мира.
В рамках ярмарки впервые предусматривается проведение мастер-классов при участии дизайнеров Южной Кореи и Узбекистана, семинаров-тренингов по вопросам расширения экспорта текстильной продукции в страны Евросоюза. Также планируется демонстрация текстильного потенциала, показ изготавливаемой на отечественных предприятиях одежды.