Ўзбекистонда жаҳон пахта бозорининг йирик анжумани
Пойтахтимизда Пахта бўйича халқаро маслаҳат қўмитасининг етмиш олтинчи ялпи мажлиси ҳамда XIII халқаро Ўзбекистон пахта ва тўқимачилик ярмаркаси бошланди.
Мазкур қўмитанинг 2016 йилги йиғилишида “Глобаллашув ва технологик тараққиёт даврида пахта” мавзуидаги анжуманни Тошкентда ўтказиш ҳақида қарор қабул қилинган эди. Бу жаҳон пахта ва тўқимачилик саноатининг йирик марказларидан бири сифатида тан олинган Ўзбекистоннинг халқаро мавқеи тобора ортиб бораётганининг яна бир ёрқин далилидир.
Йиғилиш ва ярмарка ишида 50 дан зиёд мамлакатдан 1 минг 500 га яқин мутахассис иштирок этмоқда.
1939 йилда ташкил этилган Пахта бўйича халқаро маслаҳат қўмитаси таркибида Доимий қўмита, Пахта синовининг инструментал услубларини тижорий стандартлаштириш бўйича мақсадли гуруҳ, Пахта ишлаб чиқаришнинг ижтимоий, экологик ва иқтисодий тавсифлари бўйича экспертлар гуруҳи, Биотехнология бўйича экспертлар гуруҳи, Пахта соҳасини ривожлантириш бўйича халқаро форум, Пахтани бирламчи қайта ишлаш бўйича экспертлар гуруҳи каби соҳа равнақида муҳим ўрин тутадиган қатор тузилмалар фаолият юритади.
– Дунёда пахтачилик йўналишида изланишлар олиб бораётган икки юздан зиёд илмий марказ мавжуд, – дейди Пахта бўйича халқаро маслаҳат қўмитасининг ижрочи директори Кай Хьюз. – Ўзбекистон пахта саноатини ривожлантириш борасида юксак натижаларга эришмоқда. Мамлакатда истеъмолчиларнинг талабларига жавоб берадиган пахтанинг кўплаб навлари мавжуд.
Пахта бўйича халқаро маслаҳат қўмитасининг энг муҳим тадбирлари реестрига Ўзбекистон халқаро пахта ярмаркаси ҳам киритилган. Бу эса ушбу ярмарка дунё миқёсида пахта бозори сиёсатини белгиловчи нуфузли анжуманлардан бири эканидан далолатдир. Ярмарка “Ўзбекенгилсаноат” акциядорлик жамияти, Ўзбекистон Республикаси Ташқи савдо, Қишлоқ ва сув хўжалиги вазирликлари ва “Сифат” маркази ҳамкорлигида ташкил этилди.
Тадбир доирасида халқаро пахта бозорининг бугунги ҳолати ва истиқболлари муҳокама қилиниб, рақобатбардош саноат хом ашёси етиштириш, уни чуқур қайта ишлаш, савдо, логистика ва суғурта масалалари юзасидан 16 га яқин сессия ўтказилиши кутилмоқда. Ўзбекистон тажрибаси мисолида ғўза селекцияси, агротехникаси, ҳосилни зараркунанда ва касалликлардан ҳимоя қилиш, тола сифатини баҳолаш каби масалалар ўрганилади.
Тизимда амалга оширилаётган техник ва технологик янгиланишлар, амалиётга жорий қилинаётган инновацион ишланмалар туфайли толамизнинг сифат кўрсаткичлари тубдан яхшиланмоқда. Бу эса бугунги кучли рақобат шароитида жаҳон пахта бозоридан мустаҳкам жой эгаллашда ҳал қилувчи аҳамият касб этаётир. Мутахассисларнинг таъкидлашича, 2016 йилги мавсумда мамлакатимизда “Олий” ва “Яхши” синфларига мансуб толанинг улуши аввалги йиллардагига нисбатан 10 фоиз ортиб, 92 фоизга етган.
Шунга мос равишда толани қайта ишлаш ҳажми ҳам ортмоқда. Агарда 1990-йиллар бошида мамлакатимизда толанинг атиги 3-5 фоизи қайта ишланган бўлса, ҳозирга келиб, бу кўрсаткич 50 фоиздан ошди. Энг олис ҳудудларда ҳам янги қувватлар ишга туширилаётгани, мавжудлари тубдан модернизация қилинаётгани ушбу йўналишдаги ишлар кўламини кенгайтирмоқда. Мақсад эса ягона, у ҳам бўлса, 2020 йилга бориб толани 100 фоиз ўзимизда қайта ишлашга эришиш, халқаро бозорга қўшимча қийматли, юқори сифатли тайёр маҳсулот етказиб беришдан иборатдир.
Ярмарка стендларидан «Ўзбекенгилсаноат» таркибидаги юзга яқин корхонанинг ип-газлама, бўялган ва аралаш ип-калава, трикотаж мато, пайпоқлар, махсус матолар, махсус кийимлар, тайёр трикотаж ва тикувчилик маҳсулотлари кенг ўрин эгаллаган. Тизим корхоналарининг йиллик экспорти 1 миллиард доллардан ошмоқда. Маҳсулотлар 50 дан ортиқ мамлакатга етказиб берилмоқда.
Ярмарка доирасида илк бор Жанубий Корея ва Ўзбекистон дизайнерлари иштирокида маҳорат дарслари, тўқимачилик маҳсулотларини Европа Иттифоқи мамлакатларига экспорт қилишни кенгайтириш масалалари бўйича семинар ва тренинглар ўтказилиши мўлжалланмоқда. Енгил саноат салоҳияти, жумладан, маҳаллий корхоналарда ишлаб чиқарилаётган турфа либослар намойиши ҳам режалаштирилган.

World cotton industry forum in Uzbekistan
The 76th Plenary Meeting of the International Cotton Advisory Committee and the 13th International Uzbek Cotton and Textile Fair are being held in Tashkent.
At the meeting of this committee held last year, a decision was taken on conducting a conference in Tashkent on “Cotton in the era of globalization and technological progress”. This is another confirmation of steady strengthening of the international status of Uzbekistan, as one of the major centers of the cotton and textile industries.
About 1500 specialists from more than 50 countries are taking part in the work of the meeting and the fair.
International Cotton Advisory Committee was established in 1939. It currently includes organizations such as the Standing Committee, the Task Force on Commercial Standardization of Instrument Testing of Cotton, the Expert Panel on Social, Environmental and Economic Performance of Cotton Production, the Expert Panel on Biotechnology, the International Forum on Development of Cotton Industry, the Expert Panel on Ginning Methods, as well as a number of key structures aimed at development of the sphere.
International Uzbek Cotton Fair is also included in the list of important events of the International Cotton Advisory Committee, which is one of the prestigious forums that determine the policy of the cotton market on a global scale. The fair is organized with cooperation of JSC “Uzbekengilsanoat” (“Uzbekistan light industry”), the ministries of foreign trade, agriculture and water resources of the Republic of Uzbekistan, the “Sifat” (“Quality”) center.
The current state and prospects of the world cotton market are being discussed within the framework of the event, sessions will be held on the issues of growing competitive industrial raw materials, its deep processing, trade, logistics and insurance. Issues of selection, cotton agrotechnics, crop protection from various agricultural pests and diseases, fiber quality assessment will be studied in the example of Uzbekistan.
Qualitative indicators of domestic fiber are radically improving due to technical and technological reforms implemented in the system, innovations introduced into practice. This, in turn, plays a key role in acquisition of a lasting place in global cotton market in the current strong competition. According to experts, in 2016, the share of fiber of “Oliy” (“Premium”) and “Yakhshi” (“Good”) varieties grew by 10 percent and reached 92 percent in the country compared to previous years.
The volume of fiber processing is also increasing. If only 3-5 percent of fiber was processed in the country in the early 1990s, now this figure has exceeded 50 percent. The commissioning of new capacities even in the most remote regions, the radical modernization of existing enterprises is contributing to the expansion of the scale of work in this direction. However, the goal is common: to achieve 100% processing of domestic fiber until 2020, supply the international market with high-quality finished products with added value.
Cotton and knitted fabrics, dyed and mixed yarn, special fabrics, finished products of about one hundred enterprises of JSC “Uzbekengilsanoat” are widely represented on the stands of the fair. The annual export of products of enterprises of the system exceeds 1 billion dollars. It is supplied to more than 50 countries.
Within the framework of the fair, it is planned to hold master classes with participation of designers from South Korea and Uzbekistan for the first time, training seminars on issues of expansion of textile exports to the EU countries. It is also planned to demonstrate the textile potential, a fashion show of clothes produced in domestic enterprises.