Ҳаётий дастурлар ижросида ижтимоий шериклик
Тошкент шаҳар ва Тошкент вилояти касаба уюшмалари ташкилотлари бирлашмаси кенгашлари томонидан ҳамкор ташкилотлар билан биргаликда "Ҳудудий ривожланишга доир ижтимоий-иқтисодий дастурларни амалга оширишда ижтимоий шерикликнинг ўрни" мавзусида минтақавий семинар ўтказилди.
Тошкент шаҳар касаба уюшмалари ташкилотлари бирлашмаси кенгаши раиси С.Аҳмедов, Тошкент вилояти касаба уюшмалари ташкилотлари бирлашмаси кенгаши раиси вазифасини бажарувчи Г.Тўхтаева ва бошқалар мамлакатимизда аҳолининг барча қатлами ҳуқуқ ва манфаатларини таъминлаш, алоҳида эҳтиёжли юртдошларимизни кучли ижтимоий ҳимоялашга алоҳида эътибор қаратилаётганини таъкидлади.
Ўзбекистон Республикаси Конституцияси, нодавлат нотижорат ташкилотлари фаолиятининг кафолатлари тўғрисидаги, сиёсий партиялар, оммавий ахборот воситаларига доир қонунлар ва бошқа ҳуқуқий ҳужжатлар бу борада муҳим асос бўлиб хизмат қилмоқда.
Мамлакатимизда нодавлат нотижорат ташкилотлари ва фуқаролик жамиятининг бошқа институтларини иқтисодий, ташкилий-ҳуқуқий қўллаб-қувватлаш ва ривожлантиришнинг институционал базаси шакллантирилди. Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси ҳузурида Нодавлат нотижорат ташкилотларини ва фуқаролик жамиятининг бошқа институтларини қўллаб-қувватлаш жамоат фонди маблағларини бошқариш бўйича Парламент комиссияси ташкил қилингани жамоат ташкилотлари фаолиятини самарали йўлга қўйиш, иқтисодий-ижтимоий аҳамиятга молик давлат дастурларини муваффақиятли бажаришда уларнинг иштирокини кенгайтириш имконини бермоқда.
Мамлакатимизда демократик ислоҳотларни янада чуқурлаштириш ва фуқаролик жамиятини ривожлантириш концепциясида кўзда тутилган вазифаларнинг ҳаётга изчил жорий этилиши жамоат ташкилотлари фаолиятининг фаоллашувида, давлат бошқаруви органлари ва жамоат ташкилотлари ўртасидаги ижтимоий шерикликнинг тобора мустаҳкамланишида янги босқични бошлаб берди.
Ўзбекистон Республикасининг "Ижтимоий шериклик тўғрисида"ги қонуни қабул қилингани ижтимоий-иқтисодий ривожланишга оид муҳим дастурларни ишлаб чиқиш ва амалга ошириш, аҳолининг турли қатламлари ҳуқуқ ва манфаатларини рўёбга чиқариш, нодавлат нотижорат ташкилотларининг давлат тузилмалари билан ўзаро шериклигини янада кучайтиришда муҳим аҳамият касб этади.
Бугунги кунда пойтахтимизда 424, Тошкент вилоятида қарийб 680 нодавлат нотижорат ташкилоти фаолият кўрсатмоқда.
Cеминарда фуқаролик жамияти институтлари самарадорлигини янада ошириш, хусусий тадбиркорлик, оилавий бизнесни қўллаб-қувватлашда ижтимоий шериклик муносабатларидан кенг фойдаланиш, бунда ННТларнинг ўрни ва аҳамиятини кучайтиришга оид таклиф ва тавсиялар билдирилди.

Социальное партнерство в реализации приоритетных программ
Советами объединений профсоюзов города Ташкента и Ташкентской области совместно с организациями-партнерами организован региональный семинар на тему: "Роль социального партнерства в реализации социально-экономических программ по развитию территорий".
Председатель совета объединения профсоюзных организаций города Ташкента С.Ахмедов, исполняющая обязанности председателя совета объединения профсоюзных организаций Ташкентской области Г.Тухтаева и другие отметили, что в нашей стране уделяется особое внимание обеспечению прав и интересов всех слоев населения, сильной социальной защите особо нуждающихся граждан.
Важной основой в этой работе служат Конституция Республики Узбекистан, законы о гарантиях деятельности негосударственных некоммерческих организаций, политических партиях, средствах массовой информации и другие правовые документы.
В нашей стране сформирована институциональная база экономической, организационно-правовой поддержки и развития негосударственных некоммерческих организаций и других институтов гражданского общества. Создание Парламентской комиссии по управлению средствами Общественного фонда по поддержке негосударственных некоммерческих организаций и других институтов гражданского общества при Олий Мажлисе Республики Узбекистан позволяет эффективно налаживать деятельность общественных организаций, расширять их участие в успешном выполнении государственных программ социально-экономического значения.
Последовательное внедрение в жизнь задач, намеченных в Концепции дальнейшего углубления демократических реформ и формирования гражданского общества в стране, служит новым этапом активизации деятельности общественных организаций, укрепления социального партнерства между органами государственного управления и общественными организациями.
Принятие Закона Республики Узбекистан "О социальном партнерстве" способствует разработке и реализации важных программ по социально-экономическому развитию, обеспечению прав и интересов всех слоев населения, усилению партнерства негосударственных некоммерческих организаций и государственных структур.
В настоящее время в Ташкенте действуют 424, в Ташкентской области – около 680 негосударственных некоммерческих организаций.
На семинаре были высказаны предложения и рекомендации по вопросам повышения эффективности работы институтов гражданского общества, широкого использования социального партнерства в поддержке частного предпринимательства и семейного бизнеса, усиления роли и значения ННО.