UZ миллий домен зонаси: янги истиқбол ва имкониятлар
UZ миллий домен зонаси маъмурияти “Uzinfocom” компьютер ва ахборот технологияларини ривожлантириш ва жорий этиш Маркази Осиё-Тинч океани минтақасида юқори даражали миллий доменлар ассоциацияси (APLTD) аъзосига айланди. Тегишли қарор ассоциация аъзоларининг 72-анжуманида қабул қилинди.
“Uzinfocom” компьютер ва ахборот технологияларини ривожлантириш ва жорий этиш Маркази директори вазифасини бажарувчи А.Муҳиддиновнинг айтишича, уюшма аъзолигига кириш минтақадаги ҳамкорлар билан фаол алоқаларни янада ривожлантириш имконини беради, миллий доменларни бошқариш илғор амалиётига интернет тармоғида миллий сегментнинг фаолият юритиш асослари сифатида фойдаланишга хизмат қилади. Бу “Uzinfocom” маркази кадрлар ва техник салоҳиятини янада такомиллаштириш, манфаатдор томонлар, жумладан, давлат, бизнес, илмий-техник ҳамжамият, интернет хизматларидан фойдаланадиган кенг истеъмолчилар доираси манфаатлари мувозанатини ҳисобга олган ҳолда, мамлакатимиз интернет фойдаланувчилари учун янги имкониятлар эшигини очишга хизмат қилади.
Осиё-Тинч океани минтақасида юқори даражали миллий доменлар ассоциацияси нодавлат нотижорат ташкилоти бўлиб, унинг таркибига Яқин Шарқ, Осиё, Океания мамлакатларининг 50 дан ортиқ интернет-рўйхатхонаси, жумладан, Хитой, Австралия, Ҳиндистон, Вьетнам ва Россия домен саноатининг энг йирик вакиллари киради. APLTD минтақадаги юқори даражали доменлар маъмурларининг ўзаро ҳамкорлиги ва илғор тажриба алмашинувини таъминлайдиган ҳамда глобал домен маконини бошқариш масалалари бўйича стратегик қарорлар ишлаб чиқадиган тармоқ майдони сифатида фаолият юритади.
Ассоциация аъзолигига кириш Ўзбекистон учун интернет тармоғини ривожлантиришни бошқариш бўйича глобал даражадаги мулоқотда иштирок этиш, халқаро кун тартибига ахборот хавфсизлиги, кибержиноятчиликка қарши курашиш, электрон ҳукумат ва онлайн-бизнесни ривожлантиришни рағбатлантириш сингари муҳим муаммолар бўйича илғор тажриба ва ёндашувларни ишлаб чиқиш сингари янги стратегик имкониятлар эшигини очади.
UZ миллий домен зонаси мамлакатимизда ахборот технологиялари бизнесида янги йўналишлар яратиш катализатори экани, давлат органлари ва муассасаларининг юртимиз аҳолисига тақдим этадиган талаб юқори бўлган интерфаол хизматлар рўйхатини кенгайтиришга хизмат қилиши таъкидланди.
UZ миллий домен зонасининг пайдо бўлиши “TAS-IX” трафик алмашинув нуқтасини яратишга замин яратди, бу провайдер тармоқлари ўртасида пакетлар узатиш маршрутини қисқартириб, трафик харажатларини камайтириш имконини берди, чунки трафик алмашинуви маълумот узатиш халқаро каналларидан фойдаланмаган ҳолда амалга оширилади.
Айни пайтда UZ миллий домен зонасида 34,8 минг домен рўйхатдан ўтган. Турли хизмат ва товарлар сотиб олишга мўлжалланган интернет-сервис ва дўконлар сони йил сайин ошиб бормоқда.
UZ миллий домен зонасининг APLTD аъзолигига қабул қилиниши унинг тараққий этиши, шунингдек, барқарор ва мустаҳкам фаолият юритишини таъминлаш мақсадида домен зоналарига маъмурлик қилиш бўйича инновацион усулларни ўрганиш имконини беради.

Новые перспективы и возможности
Администрация национальной доменной зоны UZ в лице Центра развития и внедрения компьютерных и информационных технологий "Uzinfocom" стала членом Азиатско-тихоокеанской ассоциации доменов верхнего уровня (APTLD). Соответствующее решение было принято на 72-й конференции членов ассоциации.
По словам исполняющего обязанности директора Центра развития и внедрения компьютерных и информационных технологий "Uzinfocom" Азиза Мухиддинова, вступление в APTLD позволит развивать активное сотрудничество с коллегами в регионе, обеспечит доступ к передовой практике управления национальными доменами как основы функционирования национального сегмента в сети интернет. Это будет способствовать дальнейшему совершенствованию кадрового и технического потенциала центра "Uzinfocom", появлению новых возможностей для интернет-пользователей Узбекистана с учетом баланса интересов всех ключевых заинтересованных сторон, включая государство, бизнес, научно-техническое сообщество и широкий круг потребителей интернет-услуг.
Азиатско-тихоокеанская ассоциация доменов верхнего уровня – неправительственная некоммерческая организация, в состав которой входят более 50 интернет-регистратур стран Ближнего Востока, Азии, Океании, включая крупнейших представителей доменной индустрии из Китая, Австралии, Индии, Вьетнама и России. APTLD функционирует как отраслевая площадка для обеспечения взаимодействия и обмена передовым опытом для администраторов доменов верхнего уровня региона, а также выработки стратегических решений по вопросам управления глобальным доменным пространством.
Членство в APTLD открывает для Узбекистана новые стратегические возможности участия в глобальном диалоге по управлению развитием всемирной сети, разработке передовой практики и подходов к международной повестке дня по таким ключевым проблемам, как информационная безопасность, борьба с киберпреступностью, стимулирование развития электронного государства и онлайн-бизнеса.
Как было отмечено, развитие национальной доменной зоны UZ является катализатором создания новых направлений IT-бизнеса в стране, способствует расширению перечня востребованных интерактивных услуг, предоставляемых населению страны государственными органами и учреждениями.
Появление доменной зоны UZ послужило фундаментом для создания точки обмена трафиком «TAS-IX», что позволило сократить маршруты передачи пакетов между сетями провайдеров и снизить затраты на трафик, поскольку обмен трафиком происходит без использования международных каналов передачи данных.
Сейчас в национальной доменной зоне UZ зарегистрировано 34,8 тысячи доменов. При этом с каждым годом увеличивается количество интернет-сервисов и магазинов, посредством которых можно приобрести различные услуги и товары.
Вступление в APTLD позволит перенимать инновационные методы администрирования доменных зон для обеспечения роста, а также стабильности, устойчивости и безотказности функционирования национальной доменной зоны UZ.