Ўзбекистон сиёсий партиялари сайлов якунлари бўйича брифинглар ўтказди
Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловини ёритиш бўйича Республика матбуот марказида Ўзбекистон "Миллий тикланиш" демократик партияси, Ўзбекистон Халқ демократик партияси ва Ўзбекистон "Адолат" социал-демократик партиясининг брифинглари бўлиб ўтди.
Тадбирларда Ўзбекистон Республикаси Президенти сайлови янги ижтимоий-иқтисодий ва сиёсий-ҳуқуқий шароитларда, сиёсий рақобат руҳида ўтгани таъкидланди. Сайлов жараёни унда иштирок этган сиёсий партияларнинг фаоллиги янада ошганини кўрсатди.
Ўзбекистон "Миллий тикланиш" демократик партиясидан Ўзбекистон Республикаси Президентлигига номзод этиб кўрсатилган Акмал Саидов сайловга тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш билан боғлиқ жараёнларда барча номзодларга тенг шароитлар яратиб берилганини қайд этди. Сайловолди ташвиқоти тенглик, адолатлилик, очиқлик ва ошкоралик принциплари асосида олиб борилди.
А.Саидов тадбир иштирокчилари эътиборини бу галги сайловда сайлов кампаниясини очиқлик, ошкоралик ва шаффофлик каби демократик тамойиллар асосида ёритишда оммавий ахборот воситаларининг роли сезиларли равишда кучайганига қаратди. Сайлов кампанияси давомида мамлакатимиз оммавий ахборот воситалари фуқароларнинг ахборот олиш бўйича конституциявий ҳуқуқларини таъминлаш, жамоатчиликни сайлов кампаниясининг барча босқичларидан хабардор қилишда фаол иштирок этди.
– Биз сайловолди дастуримиз Ватанимиз ва халқимиз манфаатларига ҳамоҳанг бўлишига ҳаракат қилдик. Сайлов кампанияси давомида бизни қўллаб-қувватлаган ва бевосита ёрдам кўрсатган ишончли вакилларга, партиямиз фаолларига, аъзолари ҳамда тарафдорларига, барча сайловчиларга ўзимнинг чуқур миннатдорлигимни билдираман, – деди А.Саидов.
Ўзбекистон Халқ демократик партияси брифингида ушбу партиядан Ўзбекистон Республикаси Президентлигига номзод этиб кўрсатилган Ҳотамжон Кетмонов сўзга чиқди. У брифинг иштирокчилари эътиборини сайлов кампаниясининг барча босқичларида сиёсий партиялар ва улар томонидан кўрсатилган номзодлар учун тенг имкониятлар яратиш принципига қатъий риоя этилганига қаратди.
Ҳ.Кетмонов мамлакатимизда сайлов жараёни очиқлик, ошкоралик, транспарентлик каби демократик тамойилларга мувофиқ ўтганини таъкидлади. Сайлов жараёнида Ўзбекистон Республикаси Президенти сайлови тўғрисидаги қонунчиликнинг бузилиш ҳолатлари кузатилмади.
– Президент сайловида биз 2,92 фоиз овоз тўплашга муваффақ бўлдик. Сайловчилар билан учрашувлар сайловолди дастуримизда белгиланган вазифаларда аҳоли кенг қатламлари манфаатлари етарлича қамраб олинмагани ва ушбу вазифалар янада такомиллаштирилиши зарурлигини кўрсатди. Келажакда партия дастурини такомиллаштиришга доир тегишли вазифаларни белгилаб оламиз ва уни амалга ошириш учун мавжуд барча имкониятларни ишга соламиз, – деди Ҳ.Кетмонов.
Ўзбекистон "Адолат" социал-демократик партиясидан Ўзбекистон Республикаси Президентлигига номзод этиб кўрсатилган Наримон Умаров мамлакатимизда Президент сайлови ташкилий жиҳатдан юқори даражада, миллий ва халқаро қонунчилик меъёр ҳамда талабларига тўлиқ риоя этилган ҳолда ўтказилганини таъкидлади. Сайлов жараёнида қонун бузилиши ҳолатлари юзасидан партия марказий ва ҳудудий штабларига ҳеч қандай шикоят ёки мурожаатлар келиб тушмади.
– Президент сайлови партиямизга мамлакатимиз сиёсий майдонида ўз мавқеини мустаҳкамлаш, электорат манфаатларини ифода этиш имконини берди, – деди Н.Умаров.
Шунингдек, у партиянинг сайловолди дастурида белгиланган мақсад ва вазифалар амалга оширилишини, партиянинг Олий Мажлис Қонунчилик палатаси ҳамда маҳаллий вакиллик органларидаги депутатлар корпуслари ва фаолларининг куч ва имкониятлари электорат манфаатларини қатъий ҳимоя қилишга сафарбар этилишига ваъда берди.
Брифингларда сиёсий партиялар томонидан Ўзбекистон Республикаси Президентлигига кўрсатилган номзодлар Марказий сайлов комиссияси эълон қилган сайлов натижаларини тўлиқ тан олди ва Ислом Каримовни Ўзбекистон Республикаси Президенти лавозимига сайлангани билан табриклаб, давлатимиз, халқимиз тараққиёти йўлидаги фаолиятига муваффақиятлар тилади.

Политические партии Узбекистана провели брифинги по итогам выборов
В Республиканском пресс-центре по освещению выборов Президента Республики Узбекистан состоялись брифинги Демократической партии Узбекистана «Миллий тикланиш», Народно-демократической партии Узбекистана и Социал-демократической партии Узбекистана «Адолат».
На мероприятиях отмечалось, что выборы Президента Республики Узбекистан прошли в новых социально-экономических и политико-правовых условиях, в духе политической конкуренции. Процесс выборов показал кардинальный рост активности участвовавших в них политических партий.
Кандидат в Президенты Республики Узбекистан Акмаль Саидов, выдвинутый от Демократической партии Узбекистана «Миллий тикланиш», подчеркнул, что в процессах, связанных с подготовкой и проведением выборов, для всех кандидатов были созданы равные условия. Обеспечено проведение предвыборной агитации на основе принципов равенства и справедливости, открытости и гласности.
Он обратил внимание участников мероприятия на то, что в ходе нынешних выборов была заметно усилена роль средств массовой информации в освещении избирательной кампании на основе таких демократических принципов, как открытость, гласность, прозрачность. В ходе всей избирательной кампании СМИ страны активно работали в деле обеспечения конституционных прав граждан в получении информации, широкого осведомления общественности о всех этапах избирательной кампании.
«Мы стремились, чтобы представленная вниманию избирателей предвыборная программа была созвучна интересам нашей Родины и народа. Выражаю свою глубокую признательность нашим уважаемым активистам и доверенным лицам, членам и сторонникам партии, всем избирателям, которые поддержали и оказали нам непосредственную помощь в ходе всей избирательной кампании», - сказал А.Саидов.
На брифинге Народно-демократический партии Узбекистана выступил выдвинутый партией кандидат в Президенты Республики Узбекистан Хотамжон Кетмонов. Он обратил внимание участников брифинга на то, что на всех этапах избирательной кампании был строго соблюден принцип создания равных возможностей для политических партий и выдвинутых ими кандидатов.
Х.Кетмонов отметил, что процесс выборов в нашей стране прошел в соответствии с такими демократическими принципами, как открытость, гласность и транспарентность. При этом в процессе выборов не наблюдались случаи нарушения законодательства о выборах Президента Республики Узбекистан.
«На состоявшихся выборах Президента мы завоевали 2,92 процента голосов. Встречи с избирателями продемонстрировали, что намеченные в предвыборной программе задачи не охватили в достаточной степени интересы широких слоев населения, и ее необходимо еще более совершенствовать. В будущем наметим соответствующие задачи по совершенствованию этой программы и используем все имеющиеся полномочия для ее реализации», - заключил он.
Кандидат в Президенты Республики Узбекистан Наримон Умаров, выдвинутый от Социал-демократической партии Узбекистана «Адолат» подчеркнул, что выборы Президента в нашей стране были проведены на высоком организационном уровне, а также с полным соблюдением национальных и международных законодательных норм и требований. Жалобы или обращения о нарушениях законодательства в процессе выборов в центральный и региональные штабы партии не поступали.
«Выборы Президента предоставили возможность для укрепления места партии на политической арене страны, выражения интересов электората», - подчеркнул Н.Умаров.
Он также дал обещание реализовывать на практике цели и задачи, определенные в предвыборной программе, мобилизовать все силы и возможности депутатских корпусов в Законодательной палате Олий Мажлиса и местных представительных органах, а также активистов на твердую защиту интересов электората.
В ходе брифингов кандидаты в Президенты Республики Узбекистан, выдвинутые политическим партиями, полностью признали объявленные Центральной избирательной комиссией результаты выборов, поздравили Ислама Каримова с избранием его на пост Президента Республики Узбекистан и пожелали ему успехов в его деятельности на пути дальнейшего развития нашего государства, процветания народа.