Ўзбекистон делегациясининг Вашингтон шаҳридаги учрашувлари
2017 йилнинг 18 октябрь куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатининг Халқаро муносабатлар, ташқи иқтисодий алоқалар, хорижий инвестициялар ва туризм масалалари қўмитаси раиси Алишер Курманов бошчилигидаги делегация Вашингтон шаҳрига ташрифи доирасида АҚШ Миллий хавфсизлик кенгашида ва Давлат департаментида учрашувлар ўтказди.
Музокаралар чоғида сиёсий, иқтисодий, гуманитар ва минтақавий хавфсизлик соҳаларида Ўзбекистон-АҚШ ҳамкорлигини ривожлантириш истиқболлари муҳокама қилинди.
Учрашувларда АҚШ томони Самарқанд шаҳрида БМТ шафелигида бўлиб ўтадиган Марказий Осиёдаги хавфсизлик ва барқарор тараққиётни таъминлаш масалалари бўйича халқаро конференциясида АҚШ юқори даражада иштирок этишини таъкидлади.
АҚШ маъмурияти вакиллари Ўзбекистонда сиёсий ва ижтимоий-иқтисодий соҳаларда кенг кўламли ислоҳотларни амалга оширишда кўрилаётган қатъий чора-тадбирларни ижобий баҳоладилар. АҚШ томони келгуси йилларга мўлжалланган ривожланиш Стратегиясининг мақсад ва вазифаларига эришиш учун Ўзбекистоннинг саъй-ҳаракатларини қатъий қўллаб-қувватлашини билдирди.

Встречи делегации Узбекистана в г.Вашингтоне
В рамках пребывания в г.Вашингтоне 18 октября 2017 года делегация Республики Узбекистан во главе с председателем Комитета по вопросам международных отношений, внешнеэкономических связей, иностранных инвестиций и туризма Сената Олий Мажлиса Алишером Курмановым провела встречи в Совете национальной безопасности и Госдепартаменте США.
В ходе переговоров обсуждены перспективы узбекско-американского сотрудничества в политической, экономической, гуманитарной сферах и в области региональной безопасности.
На встречах американская сторона сообщила, что на Международной конференции по проблемам обеспечения безопасности и устойчивого развития в Центральной Азии под эгидой ООН в г.Самарканде США примут участие на высоком уровне.
Представители администрации США приветствовали предпринимаемые в Узбекистане решительные меры по осуществлению широкомасштабных реформ в политической и социально-экономической сферах. Американская сторона выразила твердую поддержку усилиям Узбекистана по достижению целей и задач Стратегии развития страны предстоящие годы.