Тошкентда Россия киноси ҳафталиги бошланди
"Ўзбеккино" миллий агентлиги, Ўзбекистон ёшлар иттифоқи, Кинематографияни ривожлантириш маркази ва бошқа ташкилотлар ҳамкорлигида ташкил этилган мазкур тадбирда киноижодкорлар, санъатшунослар, талаба-ёшлар, Россия кино санъати вакиллари қатнашди.
"Ўзбеккино" миллий агентлиги бош директори Ф.Зокиров ва бошқалар Ўзбекистон ва Россия ўртасидаги ҳамкорлик сиёсий, иқтисодий, ижтимоий соҳалар билан бирга маданий-маърифий йўналишда ҳам изчил ривожланиб бораётганини таъкидлади.
Ҳафталикдан кўзланган мақсад кино санъати соҳасидаги ҳамкорлик муносабатларини янада кучайтириш, ўзаро фикр ва тажриба алмашиш учун қулай имконият яратишдан иборатдир.
Ёшлар ижод саройида бўлиб ўтадиган ҳафталик учун фильмлар томошабинларнинг ранг-баранг аудиторияси, қизиқишини инобатга олган ҳолда саралаб олинган. Жумладан, "Қути" фильми ёшлар ўртасидаги мураккаб психологик муносабатлардан сўзласа, комедия жанридаги "Катта қишлоқ алангаси" фильми ёш режиссёрнинг интилишлари ҳақида ҳикоя қилади. "Тэли ва Толи" кино асари ёрқин манзаралари, ҳаётий ҳикматларга бойлиги, эзгулик, дўстлик, муҳаббатни улуғлаши билан аҳамиятли. Мураккаб драматик йўналишдаги "Топилма", Иккинчи жаҳон уруши воқеалари ҳақида ҳикоя қилувчи "Ягона" картинаси, ёшлар ўртасидаги самимий ва беғубор туйғулар тараннум этилган "Лиризмлар" фильмлари ҳам томошабинларни бефарқ қолдирмайди. Ҳафталик доирасида ижодий учрашувлар, талабалар учун маҳорат сабоқлари бўлиб ўтади.

В Ташкенте началась Неделя российского кино
В мероприятии, организованном Национальным агентством "Узбеккино" совместно с Союзом молодежи Узбекистана, Центром развития кинематографии и рядом других организаций, приняли участие кинематографисты, искусствоведы, студенты, представители киноискусства России.
Генеральный директор Национального агентства "Узбеккино" Ф. Зокиров и другие отметили, что сотрудничество между Узбекистаном и Россией последовательно развивается как в политической, экономической и социальной сферах, так и в культурно-гуманитарном направлении.
Основная цель недели – дальнейшее укрепление связей в сфере киноискусства, создание благоприятных условий для взаимного обмена мнениями и опытом.
Фильмы, которые будут представлены в рамках недели во Дворце творчества молодежи, отобраны с учетом разнообразной аудитории зрителей и их интересов. Так, например, фильм "Коробка" рассказывает о сложных психологических взаимоотношениях между молодыми людьми, а снятый в жанре комедии фильм "Огни большой деревни" повествует об амбициях молодого режиссера. Кинокартина "Тэли и Толи" насыщена яркими кадрами, поучительными эпизодами, посвящена доброте, дружбе, любви. Не оставят зрителей равнодушными и снятая в сложном драматическом жанре кинокартина "Находка", рассказывающий о событиях Второй мировой войны фильм "Единичка", а также картина "Лиризмы" – об искренних и светлых чувствах молодых людей. В рамках недели также пройдут творческие встречи, мастер-классы для студентов.