“Дарёга икки марта кириш” деб номланган кўргазма очилди
Ўзбекистон давлат санъат музейида рассом Андрей Есионовнинг “Дарёга икки марта кириш” деб номланган кўргазмаси очилди.
Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги, Ўзбекистон давлат санъат музейи ва Москва замонавий санъат музейи ҳамкорлигида ташкил этилган тадбирга санъатшунослар, мусаввирлар, профессор-ўқитувчилар, талабалар ва оммавий ахборот воситалари вакиллари таклиф этилди.
Ўзбекистон Республикаси маданият вазирининг биринчи ўринбосари О.Назарбеков, музей директори В.Файзиева, Москва замонавий санъат музейи директори В.Церетели ва бошқалар рассом Андрей Есионовнинг асарлари кўргазмаси Ўзбекистон ва Россия ўртасидаги ўзаро маданий алоқаларнинг ривожланишига ҳисса қўшишини таъкидлади.
Истеъдодли рассом Андрей Есионов Тошкентда туғилиб, вояга етган. Унинг болалигидан тасвирий санъатга иштиёқи баланд бўлган. Камолиддин Беҳзод номидаги Миллий рассомлик ва дизайн институтида олган таълим ва устозлар ўгити бўлажак рассом ҳаётида муҳим роль ўйнайди.
А.Есионов Россия Бадиий академияси мухбир аъзоси ва академиянинг олтин медаль соҳиби ҳамдир. У Париж, Москва, Санкт-Петербург, Қозон каби шаҳарларда шахсий кўргазмаларини ташкил этиб, мухлислар эътиборини қозонган. Бугунги кунда унинг асарлари Россиянинг нуфузли музейларида сақланмоқда.

Жизнь и философия-изобразительными средствами
В Государственном музее искусств Узбекистана открылась выставка художника Андрея Есионова “Войти в реку дважды”.
На мероприятие, организованное совместно с Министерством культуры Республики Узбекистан, Государственным музеем искусств Узбекистана и Московским музеем современного искусства, были приглашены деятели искусств, художники, преподаватели, студенты и представители средств массовой информации.
Первый заместитель министра культуры Республики Узбекистан О. Назарбеков, директор музея В. Файзиева, директор Московского музея современного искусства В. Церетели и другие отметили, что выставка произведений Андрея Есионова внесет свой вклад в развитие культурных связей между Узбекистаном и Россией.
Талантливый художник Андрей Есионов родился и вырос в Ташкенте. Он с детства увлекался изобразительным искусством, окончил Ташкентский театрально-художественный институт.
А. Есионов является членом-корреспондентом Российской академии художеств и обладателем золотой медали академии. Его персональные выставки прошли в Париже, Москве, Санкт-Петербурге, Казани, работы мастера выставлены в престижных музеях России.