Ўзбекистон заминида 80 йил
Самарқандда Ўзбекистон Республикаси ва Корея Республикаси ўртасида дипломатик муносабатлар ўрнатилганининг 25 йиллиги ҳамда корейс миллатига мансуб юртдошларимиз мамлакатимизда яшаётганининг 80 йиллиги муносабати билан маданий дастур намойиш этилди.
Самарқанд, Бухоро ва Навоий вилоятларида истиқомат қилаётган корейс миллатига мансуб юртдошларимиз, миллий маданий марказлар, давлат ва жамоат ташкилотлари вакиллари иштирок этган тадбир “Корейслар диаспораси: Ўзбекистон заминида 80 йил” номли ҳужжатли фильм намойиши билан бошланди.
Фильмда 1937 йилда юртимизга кўчириб келтирилган корейсларнинг халқимиз бағрикенглиги ва очиқ кўнгиллилиги туфайли тинч, осуда ҳаёт кечираётгани, жамиятда ўз ўрнини топгани, оғир дамларда қийинчиликларни биргаликда енгиб ўтгани тарихий маълумотлар асосида баён этилган. Корейс диаспорасининг давлатимиз ижтимоий-иқтисодий ҳаётидаги фаол иштироки, уларнинг ўз миллий анъана ва қадриятларини ривожлантириши учун яратилган шароитлар ҳақида ҳикоя қилинган.
Тадбирда Самарқанд вилояти ҳокими ўринбосари, вилоят хотин-қизлар қўмитаси раиси М.Ғафурова юртимизда яшаётган корейс миллати вакилларини табриклаб, мамлакатимизда миллатлараро тотувлик ва бағрикенгликни мустаҳкамлаш борасида амалга оширилаётган ишлар ҳақида сўз юритди. Корейс миллатига мансуб юртдошларимизнинг вилоят ижтимоий-иқтисодий ҳаётидаги фаол иштироки, фидокорона меҳнати эътироф этилиб, уларнинг бир гуруҳига вилоят ҳокимлигининг фахрий ёрлиқ ва эсдалик совғалари топширилди.
– Биз Ўзбекистонда туғилиб ўсганимиз, шу заминда бахтли ҳаёт кечираётганимиздан хурсандмиз, – дейди Самарқанд вилояти корейс миллий маданий маркази раиси Николай Ким. – Ўз миллий анъана ва қадриятларимизни асраб-авайлаш ва ривожлантириш учун давлатимиз томонидан барча шароит яратилган. Байрам ва миллий маросимларимизни ўзбек халқи билан бирга нишонлаймиз. Фарзандларимиз ҳам турли миллат вакиллари билан бирга таълим олиб, касб-ҳунар эгалламоқда, меҳнат қилмоқда.
Тадбирда сана муносабати билан ўтказилган шахмат мусобақаси ва турли танловлар ғолиблари ташкилотчилар томонидан муносиб тақдирланди.

2017-10-16 | Общество
В Самарканде состоялась культурная программа, посвященная 25-летию установления дипломатических отношений между Республикой Узбекистан и Республикой Корея и 80-летию проживания корейской диаспоры в нашей стране.
Мероприятие с участием жителей Самаркандской, Бухарской и Навоийской областей корейской национальности, представителей государственных и общественных организаций, национальных культурных центров началось с показа документального фильма “Корейская диаспора: 80 лет в Узбекистане”.
Фильм рассказывает о нынешней мирной и спокойной жизни переселенных в 1937 году в Узбекистан корейцев, которые стали неотъемлемой частью дружной многонациональной семьи нашего народа, заняли достойное место в жизни общества, об активном участии корейской диаспоры в социально-экономической жизни нашей страны, условиях, созданных для развития их национальных традиций и ценностей.
На мероприятии заместитель хокима Самаркандской области, председатель областного комитета женщин М. Гафурова поздравила представителей корейской диаспоры в нашей стране, отметила проводимую в стране большую работу по укреплению межнационального единства и великодушия. Отмечались активное участие наших соотечественников-корейцев в социально-экономической жизни области, их самоотверженный труд, группе передовиков социально-экономических сфер были вручены памятные подарки и почетные грамоты областного хокимията.
- Мы родились и выросли в Узбекистане, живем счастливо на этой земле, которую считаем своей Родиной, - говорит председатель Самаркандского областного Корейского национального культурного центра Николай Ким. - Государством созданы все условия для сохранения и развития наших национальных традиций и ценностей. Мы с нашим многонациональным народом вместе отмечаем общие праздники, наши дети ходят в одни школы, вместе приобретают знания и профессии, работают.
На мероприятии организаторами достойно награждены победители различных конкурсов и турнира по шахматам, проведенных в связи со знаменательной датой.
Деятелями искусства, ансамблями и народными художественными коллективами национальных культурных центров области была представлена концертная программа.