Фарғонада E-SUD миллий электрон судлов ахборот тизимининг тақдимоти бўлиб ўтди
Унда Фуқаролик ишлари бўйича Андижон, Наманган ва Фарғона вилоятларидаги туманлараро судларнинг судья ва ходимлари, экспертлар, журналистлар иштирок этди.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев раҳнамолигида ишлаб чиқилган 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясига мувофиқ мамлакатимиз суд-ҳуқуқ соҳасида туб ислоҳотлар амалга оширилмоқда. Асосий мақсад – фуқароларнинг одил судловга эришиш даражасини ошириш, суд ҳокимиятининг чинакам мустақиллигини таъминлаш, инсон ҳуқуқ ва эркинликларини ишончли ҳимоя қилиш кафолатларини кучайтиришдан иборат.
Одил судлов самарадорлигини ошириш мақсадида суд тизимига замонавий ахборот-коммуникация технологиялари жорий этилаётгани соҳада очиқликни таъминлашда муҳим аҳамият касб этмоқда. Ўзбекистон Республикаси Олий суди, АҚШ Халқаро тараққиёт агентлиги, БМТ Тараққиёт дастурининг “Ўзбекистонда қонун устуворлиги йўлида ҳамкорлик” қўшма лойиҳаси доирасида E-Sud – миллий электрон судлов ахборот тизими ишлаб чиқилиб, амалиётга жорий этилган. Мазкур тизим фуқаролик ишларини судларда кўриб чиқиш муддатларини қисқартириш, суд хабарномалари ва ҳужжатларини тарафларга етказиш механизмларини такомиллаштириш, бу борада сансалорлик, бюрократизмга йўл қўймаслик каби мақсадларга хизмат қилмоқда.
Фуқаролик ишлари бўйича Фарғона туманлараро судида бўлиб ўтган тақдимот маросимида Ўзбекистон Республикаси Олий суди раисининг ўринбосари Х.Ёдгоров ва бошқалар суд тизимига замонавий ахборот технологияларини жорий этиш судларда адолат ва очиқликни таъминлашга хизмат қилаётганини таъкидлади.
Тадбирда “Ўзбекистонда қонун устуворлиги йўлида ҳамкорлик” қўшма лойиҳаси доирасида Фуқаролик ишлари бўйича Андижон, Наманган ва Фарғона вилоятларидаги туманлараро судларга 57 замонавий компьютер жамланмаси топширилди.
Иштирокчилар E-Sud – миллий электрон судлов ахборот тизимининг барча босқичлари билан танишди. Мазкур тизимнинг жорий этилиши натижасида суд ишларини кўришга сарфланадиган вақт 2 баробар қисқарди, хизмат кўрсатиш самарадорлиги 50 фоиз ошди, ресурслар тежалиши эса тахминан 70 фоизни ташкил қилди, ҳужжатларни йўқотиб қўйиш ҳолати умуман бартараф этилди.
– E-SUD тизими фойдаланувчига ариза топшириш, ҳужжатларни электрон тарзда олиб бориш, кўриб чиқилаётган ишларни судга келмасдан электрон тарзда кузатиб бориш, суд огоҳлантирувчи ҳужжатларини улар тузилган заҳотиёқ электрон кўринишда олиш, суд ҳужжатлари билан онлайн танишиш имконини беради, – дейди Фарғона вилояти Фуқаролик ишлари бўйича Фарғона туманлараро суди судьяси Элёржон Исмоилов. – Бу тарафларнинг оворагарчилиги, турли сансалорликлар, ортиқча қоғозбозлик ва бошқа сарф-харажатларга чек қўяди. Судга мурожаат қилган даъвогарлар иш билан боғлиқ процессуал жараёнлар, яъни ишнинг тайинлангани, қолдирилгани, тўхтатилгани ёки кўриш натижасида бирор бир тўхтамга келингани ҳақидаги маълумотлардан интернет тармоғидаги шахсий кабинет орқали хабардор бўлиш имконияти мавжуд. Жорий йилнинг июнь ойидан бошлаб бизда ҳам мазкур тизим бўйича ишлар ташкил этилиб, бугунга қадар миллий электрон тизим орқали 1 минг 400 дан ортиқ мурожаат кўриб чиқилди.
Тадбир доирасида “Оила ва никоҳ муносабатларидан келиб чиқувчи низолар бўйича суд амалиёти”, “Фуқаролик ишлари бўйича судга мурожаат қилиш тартиби”, “Меҳнат ҳуқуқий муносабатларидан келиб чиқадиган низолар”, “Суднинг ҳал қилув қарорини тузиш бўйича амалий қўлланма” каби китоблар тақдимоти ҳам бўлиб ўтди.

Презентация национальной информационной системы электронного судопроизводства
В Фергане состоялась презентация Национальной информационной системы электронного судопроизводства "E-Sud". В мероприятии приняли участие судьи и работники межрайонных судов Андижанской, Наманганской и Ферганской областей, эксперты и журналисты.
Согласно разработанной под руководством Президента нашей страны Шавката Мирзиёева Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан на 2017-2021 годы в судебно-правовой сфере нашей страны осуществляются коренные реформы. Основная их цель – повышение уровня доступа граждан к правосудию, обеспечение подлинной независимости судебной власти, усиление гарантий надежной защиты прав и свобод человека.
В целях повышения эффективности правосудия в судебную систему внедряются современные информационно-коммуникационные технологии, что имеет важное значение для обеспечения открытости в сфере. В рамках совместного проекта Верховного суда Республики Узбекистан, Агентства США по международному развитию, Программы развития ООН “Сотрудничество во имя верховенства закона в Узбекистане” разработана и внедрена Национальная информационная система электронного судопроизводства "E-Sud". Эта система служит таким целям, как сокращение сроков рассмотрения гражданских дел в судах, совершенствование механизмов доведения до сторон судебных извещений и документов, недопущение бюрократии, волокиты.
На презентации, прошедшей в Ферганском межрайонном суде по гражданским делам, заместитель председателя Верховного суда Республики Узбекистан Х. Ёдгоров и другие отметили, что внедрение в судебную систему современных информационных технологий служит обеспечению справедливости и открытости судопроизводства.
На мероприятии в рамках совместного проекта “Сотрудничество во имя верховенства закона в Узбекистане” межрайонным судам Андижанской, Наманганской и Ферганской областей передано 57 современных компьютерных комплектов.
Участники ознакомились со всеми этапами работы Национальной информационной системы электронного судопроизводства "E-Sud". В результате внедрения этой системы срок рассмотрения дел сократился в два раза, эффективность обслуживания выросла на 50 процентов, экономия ресурсов составила примерно 70 процентов, полностью прекратились случаи утери документов.
- Система "E-Sud" позволяет пользователю подать заявление, вести документацию в электронном виде, наблюдать за рассмотрением дела не приходя в суд, получать судебные предупредительные документы в электронном виде сразу после их составления, ознакомиться с судебными документами в режиме онлайн, - говорит судья Ферганского межрайонного суда по гражданским делам Элёржон Исмоилов. - Это устраняет лишнюю бумажную работу и сокращает расходы сторон. В личном кабинете истцы могут получать информацию о процессуальных процедурах, в том числе назначении, отложении, приостановлении рассмотрения дела или о вынесенном по нему решении. С июня нынешнего года по этой системе работает и наш суд, посредством системы уже рассмотрено более 1400 обращений.
В рамках мероприятия также состоялась презентация книг “Судебная практика по конфликтам, вытекающим из семейных и брачных отношений”, “Порядок обращения в суд по гражданским делам”, “Конфликты, вытекающие из трудовых правовых отношений”, “Практическое пособие по составлению судебного приговора”.