Қишлоқ мактаблари учун 4 минг тонна кўмир ва брикет жамғарилди
Президентимизнинг жорий йил 22 июндаги “Республика иқтисодиёти тармоқлари ва ижтимоий соҳаларни 2017-2018йиллар куз-қиш даврида барқарор ишлашга комплекс тайёрлашни таъминлаш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори ижроси доирасида Навоий вилояти халқ таълими муассасаларида ҳам куз-қиш мавсумига пухта тайёргарлик кўрилмоқда.
Вилоятдаги 484 умумтаълим мактаби ва мактабгача таълим муассасасида куз-қиш мавсумига тайёргарлик кўриш мақсадида маҳаллий бюджет ҳисобидан 4 миллиард 812 миллион сўмдан ортиқ маблағ ажратилиши белгиланган. Айни пайтда 77 умумтаълим мактаби, 19 мактабгача таълим муассасаси ва бошқа халқ таълими муассасаларини жорий таъмирлаш ишлари якунланган.
Вилоятдаги халқ таълими муассасаларининг 75 таси марказлашган, 131 таси табиий газ, 263 таси кўмир, 13 таси суюқ печ ёқилғиси ва 2 таси электр энергияси билан иситилади. Режага асосан, тизимдаги 14 муассасанинг 64 иситиш қозони тўлиқ янгисига алмаштирилди. Яроқсиз эшик, дераза ва ойналар янгиланди.
– Фарзандларимизнинг муносиб шароитларда ўқиб, илм олиши учун ҳар йили куз-қиш мавсумига пухта тайёргарлик кўрилади, – дейди Навоий вилояти халқ таълими бошқармаси мутахассиси Ф.Бекқулов. – Жорий йилда ҳам бу масалага алоҳида эътибор қаратилди. Таъмирлаш ва янгилаш ишлари ўз вақтида сифатли бажарилиб, режага асосан амалга оширилаётган ишлар сифати масъуллар томонидан доимий назоратга олинган.
Кармана тумани халқ таълими муассасалари фаолиятини методик таъминлаш ва ташкил этиш бўлимидан олинган маълумотларга кўра, ҳудуддаги умумтаълим мактаблари ва мактабгача таълим муассасаларининг деярли барчаси мавсумга шай ҳолатга келтирилди. Айни пайтда 11-мактабгача таълим муассасасини реконструкция қилиш ишлари якунланмоқда. 11-умумтаълим мактабининг иситиш тизими таъмирланаётир.
– Мактабимиз биноси тўлиқ иситиш тармоғига уланмагани боис, қиш мавсумида бироз қийинчилик юзага келарди, – дейди 11-умумтаълим мактаби директори Ф.Болиев. – Ҳозиргача қўшимча 5 янги қозон ўрнатилди. Тез орада бинонинг тармоққа уланмаган қисми ҳам тўлиқ қамраб олиниб, мавсумни кўнгилдагидек ўтказиш борасида тизимли ишлар олиб борилмоқда. Бунинг учун мутасаддилар томонидан муддат белгиланган.
Вилоятнинг тоғ ва чўл ҳудудларидаги таълим муассасаларида муқобил ёқилғи манбаларидан кенг фойдаланилади. Шу боис мазкур ҳудудларда мавсумга пухта ҳозирлик кўрилмоқда. Бугунги кунга қадар 4 минг тонна кўмир ва брикет ёқилғиси жамғарилди.

Для сельских школ запасено 4 тысячи тонн угля и брикетов
В рамках исполнения постановления Президента нашей страны “О мерах по обеспечению комплексной подготовки отраслей экономики и социальной сферы республики к устойчивой работе в осенне-зимний период 2017/2018 годов” от 22 июня нынешнего года в учреждениях народного образования Навоийской области также ведется тщательная подготовка к осенне-зимнему сезону.
В целях подготовки к осенне-зимнему периоду 484 общеобразовательным школам и дошкольным образовательным учреждениям из местного бюджета намечено выделить 4 миллиарда 812 миллионов сумов. На данный момент завершена работа по текущему ремонту 77 общеобразовательных школ, 19 дошкольных образовательных учреждений и других учреждений народного образования.
75 учреждений народного образования области отапливаются централизованно, 131 – природным газом, 263 - углем, 13 – жидким топливом и 2 – электроприборами. Согласно плану 64 отопительных котла 14 учреждений системы заменены на новые. Обновлены двери, окна и стекла.
- Для того чтобы наши дети учились в достойных условиях, каждый год мы тщательно готовимся к осенне-зимнему периоду, - говорит специалист Навоийского областного управления народного образования Ф. Беккулов. - В нынешнем году также особое внимание уделено этому вопросу. Работа по ремонту и обновлению была выполнена своевременно, ее качество взято под постоянный контроль.
По данным Карманинского отдела методического обеспечения и организации деятельности учреждений народного образования, почти все общеобразовательные школы и дошкольные образовательные учреждения подготовлены к сезону. Завершается работа по реконструкции дошкольного образовательного учреждения № 11, производится ремонт отопительной системы общеобразовательной школы № 11.
- Так как здание нашей школы не полностью подключено к отопительной системе, зимой возникали некоторые трудности, - говорит директор общеобразовательной школы № 11 Ф. Болиев. - Для их устранения уже установлено еще 5 новых котлов.
В образовательных учреждениях, расположенных в горных и пустынных зонах, широко применяют альтернативные источники электроэнергии. К настоящему времени здесь уже также запасено 4 тысячи тонн угля и брикетов.