Шавкат Мирзиёев “Паҳлавон Маҳмуд” мақбарасини зиёрат қилди
Хива шаҳридаги «Ичан-қалъа» музей қўриқхонаси ҳудудидаги «Паҳлавон Маҳмуд» мажмуасида таъмирлаш-тиклаш ишлари амалга оширилмоқда.
Президентимиз мазкур мажмуада олиб борилаётган ишлар билан танишиш мақсадида ушбу ҳудудда бўлди. Қуръон тиловат қилинди.
Илгари бу жойлар ташландиқ масканга айланиб қолган эди. Бу ерлар инсонга руҳий қувват беради. Буни келаётган зиёратчиларнинг кўплигидан ҳам билса бўлади, деди Президентимиз.
Мазкур мажмуага кунига ўртача 400 га яқин зиёратчи келади. Таъмирлаш ва қурилиш ишларини жорий йил охирида якунига етказиш кўзда тутилган.
Таъмирлашда барча жиҳатлар эътиборга олинган. Ҳаво ҳароратининг мўътадиллигини таъминловчи замонавий тизимлар ўрнатилган.
Президентимиз бу ерда зиёратчилар учун қўшимча қўлайликлар яратиш бўйича кўрсатмалар берди.
Давлатимиз раҳбари Шерғозихон мадрасасини кўздан кечирди. Бу масканда таълим олган алломалар шарафига ташкил қилинган музей фаолияти билан танишди.

Repair and restoration work is carried out in “Pakhlavan Mahmoud” complex in the territory of “Ichan-kala” museum-reserve of the city of Khiva.
President of our country got acquainted with the progress of work that is being held in this complex.
Every day this complex is visited by about 400 pilgrims. Repair and restoration work is scheduled to be completed by the end of this year.
All requirements are considered in restoration activities. Modern systems that provide the optimal level of air temperature are installed.
The Head of our state got acquainted with the results of the repair work, gave instructions for creating additional amenities for pilgrims.
The President of our country also visited the Shergazikhan madrasah, got acquainted with the museum organized in it, that is dedicated to the life and activities of scientists and thinkers who studied here.