Шавкат Мирзиёев “Паҳлавон Маҳмуд” мақбарасини зиёрат қилди
Хива шаҳридаги «Ичан-қалъа» музей қўриқхонаси ҳудудидаги «Паҳлавон Маҳмуд» мажмуасида таъмирлаш-тиклаш ишлари амалга оширилмоқда.
Президентимиз мазкур мажмуада олиб борилаётган ишлар билан танишиш мақсадида ушбу ҳудудда бўлди. Қуръон тиловат қилинди.
Илгари бу жойлар ташландиқ масканга айланиб қолган эди. Бу ерлар инсонга руҳий қувват беради. Буни келаётган зиёратчиларнинг кўплигидан ҳам билса бўлади, деди Президентимиз.
Мазкур мажмуага кунига ўртача 400 га яқин зиёратчи келади. Таъмирлаш ва қурилиш ишларини жорий йил охирида якунига етказиш кўзда тутилган.
Таъмирлашда барча жиҳатлар эътиборга олинган. Ҳаво ҳароратининг мўътадиллигини таъминловчи замонавий тизимлар ўрнатилган.
Президентимиз бу ерда зиёратчилар учун қўшимча қўлайликлар яратиш бўйича кўрсатмалар берди.
Давлатимиз раҳбари Шерғозихон мадрасасини кўздан кечирди. Бу масканда таълим олган алломалар шарафига ташкил қилинган музей фаолияти билан танишди.

Шавкат Мирзиёев посетил мавзолей Пахлавана Махмуда
В комплексе "Пахлаван Махмуд" на территории музея-заповедника "Ичан-кала" города Хивы осуществляются ремонтно-реставрационные работы.
Президент нашей страны ознакомился с ходом проводимой работы в этом комплексе.
Ежедневно данный комплекс посещают около 400 паломников. Ремонтные и реставрационные работы намечено завершить к концу текущего года.
При реставрации учитываются все требования. Установлены современные системы, обеспечивающие оптимальный уровень температуры воздуха.
Глава нашего государства ознакомился с результатами ремонтных работ, дал поручения по созданию дополнительных удобств для паломников.
Президент нашей страны посетил также медресе Шергазихана, ознакомился с организованным в нем музеем, посвященным жизни и деятельности учившихся здесь ученых и мыслителей.